W wyniku oszustwa na OLX straciła ponad 4 tys. złotych.

5
2678

Kolejną ofiarą oszustwa na OLX padła 30-letnia mieszkanka powiatu lwóweckiego. Kobieta chciała sprzedać kołyskę. Oszust wyczyścił jej konto.

 

Już od pewnego czasu oszuści w celu wyłudzenia danych z naszej karty płatniczej posługują się platformą OLX oraz komunikatorem WhatsApp.

Na czym to polega?

Jak wyjaśniają lwóweccy policjanci cyberprzestępcy kontaktują się ze sprzedającym przez WhatsApp. Następnie sprzedający otrzymuje od oszustów link do strony udającej witrynę OLX pozwalającą na finalizację transakcji. Cyberprzestępcy zachęcają, by wprowadzić w fałszywym panelu OLX m.in. dane swojej kart płatniczej, rzekomo po to, aby otrzymać na nią pieniądze za sprzedawany przez nas towar. Po wypełnieniu formularza oszuści są już w posiadaniu niezbędnych informacji by wyczyścić konto. Potrzebują tylko kodu do autoryzacji, który przychodzi do sprzedającego w wiadomości SMS. Kod wpisany do formularza jest kodem autoryzującym wypłatę twoich środków z konta przez oszusta.

„Pamiętaj! Weryfikuj kto i co do Ciebie pisze. Nie wpisuj nigdzie numeru swojej karty płatniczej. Nie klikaj w nieznajome linki do stron. Apelujemy o rozwagę i ostrożność. Nie daj się oszukać.” – apeluje sierżant Olga Łukaszewicz z Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim, która wspomina, iż w dniu wczorajszym oszukana tą metodą została kolejna z mieszkanek powiatu lwóweckiego.

30- letnia kobieta chcąc sprzedać drewnianą kołyskę wystawiła ogłoszenie na OLX. Szybko znalazł się chętny kupiec, który skontaktował się z nią poprzez WhatsApp. Kobieta niestety weszła w wysłany przez oszusta link i wypełniła formularz podając wszystkie dane.

„Po podaniu danych osobowych i karty płatniczej, ujawniła brak środków pieniężnych na należącym do niej rachunku bankowym, a kupujący zerwał kontakt z pokrzywdzoną. W wyniku oszustwa kobieta straciła ponad 4 tys. złotych.” – wyjaśnia sierżant Olga Łukaszewicz z lwóweckiej policji.

Jeśli stałeś się ofiarą oszustwa, jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem, by zastrzec kartę płatniczą i poinformuj o sprawie policjantów.

5 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here