W wieku 98 lat zmarł Józef Zając

1
2873
Józef Zając Giebułtów Mirsk Gryfów

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że dnia 7 grudnia 2022 r., w wieku 98 lat zmarł Józef Zając. Wspaniały człowiek, artysta ludowy, od 2014 roku Honorowy Obywatel Gminy Mirsk.

 

Józef Zając urodził się 7 stycznia 1924 roku w Kaczorówce w woj. tarnopolskim. Jest samoukiem – gra na skrzypcach, bałajajce, bajanie i saksofonie. Po raz pierwszy wziął do rąk skrzypce gdy miał 12 lat. Sam nauczył się na nich grać, wygrywając zasłyszane melodie. W 1957 roku przyjechał na tereny tzw. Ziem Odzyskanych i osiedlił się w Giebułtówku w powiecie lwóweckim. Tutaj założył rodzinę i przez wiele lat pracował w zakładach bawełnianych.

Od przejścia na emeryturę w 1984 roku systematycznie ćwiczył swój muzyczny kunszt. Najpierw współpracował z Bogdankami z Mirska, a od 1988 roku z Podgórzanami z Mroczkowic. W 1990 roku wraz z tym drugim zespołem reprezentował powiat lwówecki na audiencji u papieża Jana Pawła II. W 1995 roku indywidualnie wziął udział w Festiwalu Folklorystycznym w Kazimierzu nad Wisłą, otrzymując za swój występ dwa wyróżnienia. W 2011 roku wraz z Podgórzanami przygrywał podczas Dożynek Prezydenckich w Spale.

W ostatnich latach grał w Gryfowskiej Kapeli Podwórkowej i w zespole Gryfowianie. Oprócz umiłowania muzyki sam zajmował się hobbystycznym wykonywaniem instrumentów ludowych w drewnie.

 

 

Był ceniony za swoją aktywną społeczną pracę, dla której jego podeszły wiek nie jest żadną przeszkodą.

W styczniu 2014 roku Burmistrz Gryfowa Śl. Olgierd Poniźnik złożył u Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wniosek o nadanie mu odznaki honorowej „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

W sierpniu 2014 roku do Rady Miasta Gminy Mirsk wpłynął wniosek o nadanie honorowego obywatelstwa gminy Mirsk – Panu Józefowi Zającowi.

W uzasadnieniu wniosku napisano, że „Zasługą p. Józefa Zająca jest rozsławienie wsi Giebułtów i gminy Mirsk na polu folklorystycznym. Jego pasja muzykowania, gry na skrzypcach i śpiewu, sprawiła, że każdy chce mieć jako gościa na imprezach lokalnych właśnie jego osobę.”

Zgłaszając Pana Józefa Zająca do nadania mu tytułu Honorowego Obywatela gminy Mirsk Stowarzyszenie „O Nas z Nami” miało na uwadze jego całe życie, które świadczy o wielkiej pogodzie ducha, woli i radości życia. Mirscy radni przychylili się do wniosku i Rada nadała Panu Józefowi Zającowi honorowe obywatelstwo gminy Mirsk.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się mszą świętą w kościele św. Michała w Giebułtowie we sobotę 10 grudnia 2022 r., o godz. 12.00.

Rodzinie i bliskim zmarłego składamy szczere wyrazy współczucia

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here