W szkole w Rakowicach Wielkich przyjęli już pierwszych uchodźców.

0
1258

W niedzielę 27 lutego do Rakowic Wielkich dotarła pierwsza rodzina uchodźców z Ukrainy. Schronienie znaleźli oni w tutejszej szkole.

 

Po haniebnej napaści Rosji na suwerenną Ukrainę z tej wiele osób w obawie o swoje życie postanowiło uciec. To głównie kobiety i dzieci. Znaczna część uchodźców dach nad głową znalazła w Polsce. Tylko w ciągu czterech dni trwającego konfliktu do naszego kraju dotarło ponad 300 tysięcy obywateli Ukrainy. Wśród tych osób jest także rodzina, która schronienie znalazła w szkole w Rakowicach Wielkich, a właściwie w przyszkolnym internacie.

W celu wygospodarowania miejsca dyrekcja placówki podjęła trudną decyzję o zagęszczeniu młodzieży w pokojach. – Chciałbym młodzieży podziękować za zrozumienie sytuacji, bo warunki mieszkaniowe będą słabsze, a mimo wszystko ta wrażliwość serca jest bardzo wysoka, że postanowili oddać te pokoje na jakiś czas. – mówi Pan Marek Łukasik Dyrektor ZSE-T w Rakowicach Wielkich, który nie kryje, iż dziś nie wiadomo, jak długi czas.

Dyrektor wspomina, iż w niedzielę 27 lutego przyjechała do szkoły pierwsza rodzina, która uciekając z domu zabrała z sobą i przywiozła tutaj także kotka. Pan Marek Łukasik nie kryje, iż cały czas przyjmuje kolejne zgłoszenia od chętnych, którzy wkrótce mają tu dotrzeć. – Oni, albo są przed granicą, albo właśnie przekroczyli przejście graniczne. Wczoraj dwa transporty wyruszyły po te osoby. – mówi.

Szkoła, w której od 2015 r. uczy się i przebywa młodzież pochodząca z Ukrainy w pierwszej kolejności chce pomóc właśnie rodzinom swoich uczniów. Ale drzwi w Rakowicach Wielkich otwarte są także dla innych, głównie matek z dziećmi. Obecnie w internacie przygotowanych jest 80 miejsc z pełnym zapleczem sanitarnym.

Wszyscy w szkole mocno przeżywają, to, co się dzieje na wschodzie. Jak mówi Dyrektor niektórzy uczniowie nie mogli wrócić do Polski, zostali cofnięci na granicy i włączeni do armii.

– Rozmawiałem z Dyrektorem Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, bo prawdopodobnie nie będą mogli przystąpić do matury. Mają to na szczeblu Ministerialnym rozważyć, żeby wyznaczyć im inny termin, jak oczywiście sytuacja się uspokoi. – tłumaczy Dyrektor Łukasik.

W akcję pomocy obywatelom Ukrainy włączyła się cała szkoła. Dyrekcja, nauczyciele, młodzież,… Na Facebooku, z myślą o usprawnieniu organizacji pomocy powstała specjalna grupa wsparcia. To tam można znaleźć wiele informacji o tym, gdzie i jaka pomoc jest potrzebna, ale także opublikować post o chęci udzielenia pomocy.

– Bardzo duże wsparcie mamy od Starostwa. W poniedziałek (28.02) odbyło się spotkanie, któreś z kolei, poświęcone wydarzeniom na Ukrainie. Starostwo przeznaczyło środki na zakup 17 łóżek, za co bardzo dziękujemy. – mówi Pan Dyrektor.

Od wczoraj szkoła w Rakowicach Wielkich jest wyznaczona do zbiórki darów, które będą wysyłane na Wschód. Te spływają już od kilku dni.

– W dalszym ciągu zbieramy środki czystości, środki żywieniowe. Poleciłem, żeby wszystkie lodówki w pokojach oraz lodówki w aneksach kuchennych były zapełnione. Wyżywienie w stołówce swoją drogą, ale wiadomo jak to jest, dobrze jest pod ręką mieć coś dobrego, herbatę, kawę, cukier, mleko czy coś słodkiego – przyznaje Pan Marek Łukasik, który nie kryje, że dary spływają już od piątku. – Wiele szkół się zgłosiło ze wsparciem, SP2 Lwówek Śląski, SP Płóczki, szkoła w Tomisławiu, … To bardzo budujące. – dodaje Dyrektor, który nie kryje, że wielka pomoc spływa także od osób prywatnych, które przywożą do Rakowic Wielkich różne dary.

To jest dobry czas, żeby pokazać swoje człowieczeństwo, bo miałem wrażenie, że Europa się odhumanizowuje przez ostatnie lata. Nie w tym kierunku powinna iść działalność i może to też obudzi Europę. W tej całej tragedii może też będzie tak, że Europa przemówi językiem człowieka. – wyraził nadzieję Pan Dyrektor, który przyznał, iż My Polacy w tym trudnym czasie pokazaliśmy wielkie serca, charakteru i udowodniliśmy i nadal udowadniamy, że obliczu tragedii potrafimy działać i pomagać.

Zachęcamy do wspierania działań pomocowych realizowanych przez szkołę w Rakowicach Wielkich. Warto także śledzić facebookową grupę – Grupa Wsparcia ZSET Dla Ukrainy

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here