Gminy będą dystrybuować tabletki jodku potasu

8
1780
zdjęcie poglądowe

Zgodnie z decyzją Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji do gmin trafiły tabletki jodku potasu, które w razie wystąpienia zagrożenia radiacyjnego, będą przekazywane mieszkańcom. Teraz każdy z samorządów musi sam określić w jaki sposób rozdysponuje je wśród mieszkańców.

 

 

W ocenie rządzących akcja nie wynika z obaw, że Rosjanie użyją taktycznych głowic jądrowych, ale z obawy przed ewentualną awarią Zaporoskiej Elektrowni Atomową, która we wrześniu była ostrzeliwana przez Rosjan.

– Zdecydowaliśmy o prewencyjnym rozpoczęciu dystrybucji tabletek jodku potasu do powiatowych jednostek Państwowej Straży Pożarnej. To działania rutynowe i przewidziane w przepisach prawa na wypadek ewentualnego wystąpienia skażenia radiacyjnego. Musimy być przygotowani na różne warianty wydarzeń, nawet te najmniej prawdopodobne – wyjaśnił podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej wiceminister Błażej Poboży podsekretarz stanu w MSWiA.

Wskazał on także, iż dla wszystkich, którzy zgodnie ze wskazaniami medycznymi powinni otrzymać jodek potasu, została zabezpieczona odpowiednia liczba tabletek. Zapewnił, iż łącznie przygotowano ponad 57 mln tabletek.

 

Proces dystrybucji jest już na kolejnym etapie. Z powiatowych jednostek PSP tabletki są przekazywane do jednostek samorządu terytorialnego. To burmistrzowie gmin mają zdecydować o tym, w jaki sposób rozdystrybuować te specyfiki wśród mieszkańców.

Proces ten powinien przebiegać w sposób najbardziej uproszczony. Mieszkańcy winni być z wyprzedzeniem poinformowani o tym, gdzie mogą zgłosić się po preparat, kto go powinien go przyjąć i w jakich dawkach.

Z informacji MSWiA wynika, iż do tabletek z jodkiem potasu będzie dołączona ulotka zawierająca informację o dystrybucji oraz dawkowaniu preparatu. Cel to, aby na wypadek skażenia radiacyjnego, zabezpieczyć organizm przed przyjęciem „złego” jodu.

 

Resort zapewnia, iż aktualnie nie ma powodów, by rozpoczynać wydawanie jodku potasu obywatelom. – Państwo jest przygotowane, a obywatele mogą czuć się bezpiecznie – podsumował wiceminister, który zapewniał, iż jeśli wystąpi skażenie radiacyjne, każdy obywatel, który zgłosi się po tabletki z jodkiem potasu – otrzyma je i dla nikogo nie zabraknie.

Zgodnie z zaleceniami medycznymi aby zapewnić odpowiednią ochronę, lek należy przyjąć doustnie, niezwłocznie po otrzymaniu komunikatu od właściwych służb o wystąpieniu zagrożenia radiacyjnego (najlepiej w ciągu 2 godzin). Przyjęcie tabletek w ciągu 8 godzin od ekspozycji na działanie promieniowania nadal pozostaje korzystne.

8 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here