W Polsce ruszyły szczepienia przeciw COVID-19. Kiedy ruszą zapisy?

7
798
fot.: KPRM

Zaczyna się droga do normalności” – oświadczył Mateusz Morawiecki i ostrzegał: „Trzeba niestety przewidywać, że za 2-3 tygodnie może wzrosnąć liczba zakażeń po wzmożonych spotkaniach świątecznych”.

 

Naczelna pielęgniarka szpitala MSWiA w Warszawie Alicja Jakubowska i dyrektor tego szpitala prof. Waldemar Wierzba byli jednymi z pierwszych osób w Polsce, które przyjęły szczepionkę przeciw COVID-19.

To historyczny moment” – powiedziała tuż przed przyjęciem szczepionki Naczelna Pielęgniarka MSWiA Alicja Jakubowska. Pierwsze szczepionki podano w szpitalu MSWiA w Warszawie w poświąteczną niedzielę 27 grudnia 2020 roku o godz. 8:30. Zaraz po Alicji Jakubowskiej zaszczepiono zarządzającego placówką prof. Waldemara Wierzbę i dyrektora medycznego dr Artura Zaczyńskiego. Symboliczne szczepienie odbyło się przed kamerami. Było jednym z wielu, jakie 27 grudnia przeprowadza się w szpitalach w całym kraju.

Pierwsza partia szczepionek przeciw COVID-19 – prawie 10 tys. dawek dotarła do Polski drugiego dnia Świąt Bożego Narodzenia. Preparat rozdysponowano do 72 szpitali węzłowych w całym kraju, w którym prowadzone będą teraz szczepienia osób, najbardziej narażonych na zakażenie. W tzw. etapie 0 szczepiony jest personel medyczny, pracownicy domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz osoby zatrudnione na uczelniach medycznych. Także studenci kierunków medycznych.

W przypadku szczepionek Pfizer, które są aktualnie dostępne w Polsce, pełną odporność uzyskuje się po przyjęciu dwóch dawek. Ci, którzy przyjęli właśnie pierwszą, kolejną otrzymają za 21 dni. Szczepienie poprzedzone jest wywiadem lekarskim. Wszyscy, którzy przyjmą szczepionkę przeciw COVID-19, otrzymują zaświadczenie. Każda osoba, która poddała się szczepieniu, przez kwadrans tuż po przyjęciu dawki zostaje pod obserwacją w punkcie szczepień.

Zaszczep się! I pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa

Żeby rozpoczęty dziś proces zakończył się powodzeniem – wygraną walką z wirusem, zaszczepić powinno się jak najwięcej osób. Dokładny proces szczepień także harmonogram z wskazaniem konkretnych grup osób, które będą szczepione w określonych etapach opisuje Narodowy Program Szczepień.

Zapisy na szczepienia przeciw COVID-19

Jak przekazano podczas dzisiejszej konferencji prasowej, 15 stycznia ruszają zapisy dla pacjentów z tzw. pierwszej grupy, czyli m.in. seniorów, funkcjonariuszy służb mundurowych oraz nauczycieli. “Zaczyna się droga do normalności” – oświadczył Mateusz Morawiecki, który zaznaczał, iż za dwa, trzy tygodnie spodziewana jest kolejna fala zachorowań:

Trzeba niestety przewidywać, że za 2-3 tygodnie może wzrosnąć liczba zakażeń po wzmożonych spotkaniach świątecznych. Pamiętajmy, że wirus działa z opóźnionym zapłonem”.

Najważniejsze informacje na temat szczepionki przeciw #COVID19 można znaleźć na stronie gov.pl/szczepimysie lub poprzez infolinię pod numerem 989

-/KPRM/ red/-

7 KOMENTARZE

  1. Za dwa trzy tygodnie to ludzie zaczną padać po szczepionce a nie przez wirusa.Propagandy i cyrku ciąg dalszy jaka droga do normalności? chyba do grobu ta szczepionka jest niebezpieczna co widać w UK czy USA ilu ludzi ma powikłania i ilu zmarło ale media tego nie powiedzą bo jest to nie wygodne.i to powiedzonko bądź odpowiedzialny heh bądź odpowiedzialny i zaszczep się szczepionką którą producent nie bierze odpowiedzialności.jakie to odpowiedzialne przed zastrzykiem kup wygodną trumienkę bo może się przydać .

    • Ciekawe czy eksperci wirusolodzy i inni lekarze co tą szopkę kręcą też wam przyniosą szczepionkę w pojemniku z OBI hahaha może ja jestem amator ale jak ich nazwać? nawet propagandy nie potrafią zrobić dobrze

  2. Jeśli “dzieci z in vitro nie mają duszy” jak twierdzi ksiądz doktor teologii rektor i wykładowca wyższego seminarium duchownego, to czy osoby zaszczepione to jeszcze są ludźmi czy to już cyborgi ?

    • Ciemnogród? Poczytaj sobie o benefitach… W chwili obecnej nie wsiądziesz do samolotu bez szczepienia… W chwili ostatniej może okazać się, że nie wejdziesz nawet do sklepu.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here