Uciekał przed policją, bo przewoził blisko 2 mln sztuk papierosów bez akcyzy

2
329
????????????????????????????????????

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu zatrzymali po krótkim pościgu mężczyznę, który przewoził kontrabandę o wartości około miliona trzystu tysięcy złotych. W prowadzonym przez niego dostawczym samochodzie policjanci znaleźli ponad milion osiemset tysięcy sztuk papierosów bez polskich znaków skarbowych. Funkcjonariusze zabezpieczyli auto i jego zawartość, a mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. Gdyby ujawniony towar trafił do nielegalnego obrotu Skarb Państwa straciłby ponad milion sześćset tysięcy złotych tytułem nieodprowadzonego podatku.

Do zdarzenia doszło 14 sierpnia br. w godzinach porannych na jednej z ulic w Lubaniu. Patrolujący policjanci po uzyskaniu informacji podjęli czynności w kierunku zatrzymania do kontroli drogowej jednego z samochodów dostawczych, który mimo wyraźnych sygnałów wydawanych przez funkcjonariusza zignorował je i rozpoczął ucieczkę zagrażając bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Policjanci podjęli pościg w trakcie którego uciekający mężczyzna doprowadził do kolizji drogowej z innym pojazdem specjalnym służb oczyszczania miasta, który został umiejscowiony na trasie ucieczki kierującego. Funkcjonariusze w tym momencie niezwłocznie obezwładnili i zatrzymali kierującego. Okazał się nim 27 – letni mieszkaniec powiatu lubańskiego, którego zatrzymanie w danej sytuacji nie pozwoliło mu na kontynuację jazdy w kierunku zatłoczonego o tej porze miasta i pozwoliło na uniknięcie tragedii do jakiej mógł doprowadzić w wyniku szaleńczej ucieczki przez policjantami.

Po sprawdzeniu samochodu, którym mężczyzna uciekał okazało się, że w środku znajduje się kontrabanda. Policjanci wraz z funkcjonariuszami Straży Granicznej ze Zgorzelca oraz funkcjonariuszami Służby Celnej łączenie zabezpieczyli ponad milion osiemset tysięcy sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy. Oszacowano, że gdyby ujawniony towar trafił do nielegalnego obrotu, Skarb Państwa straciłby ponad ponad milion sześćset tysięcy złotych tytułem nie odprowadzonego podatku.

Podejrzany usłyszał już zarzut popełnienia przestępstwa karnego skarbowego, za które grozi wysoka kara finansowa i utrata nielegalnego towaru. Ponadto 27 – latek odpowie dodatkowo za popełnione przestępstwo nie zatrzymania się do kontroli drogowej i spowodowania kolizji drogowej.

asp.szt. Grzegorz Szewczyk, Policja Lubań

 

O pościgu policji za busem pisaliśmy w materiale “Bus uderzył w blokadę ze śmieciarki

fot.: eLuban.pl

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here