Od kiedy będzie matura z religii?

14
1084

To już chyba raczej nie jest pytanie „Czy”, ale bardziej „Od kiedy” maturzyści będą mogli zdawać egzamin z religii. Skąd to przekonanie?

 

Kościół od dekad zabiega o wprowadzenie religii na egzaminie maturalnym. Mocno podkreślał to w sierpniu ubiegłego roku Biskup Marek Mendyk podczas wyrażania wdzięczności za 10 lat posługi przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego.

W ciągu tych 10 lat kilka razy zmieniała się władza, zmieniały się osoby kierujące Ministerstwem Edukacji Narodowej. Jeszcze 7-8 lat temu upominaliśmy się o miejsce nauczania religii w szkole, o to aby znaleźć się w ramówce. Był to trudny moment dla polskiej katechezy” – stwierdził bp Mendyk.

Zaznaczył również, że w ciągu tych lat udało się przygotować nową podstawę programową katechezy Kościoła katolickiego w Polsce, a następnie powstał szczegółowy program nauczania religii w polskich szkołach. „Praca nad tymi dokumentami, współpraca ze środowiskami naukowymi, zwłaszcza z katechetykami, była ogromnym doświadczeniem i szkołą uczenia się, czym jest katecheza, czym jest katechetyka jako dyscyplina naukowa”. – zaznaczał hierarcha, który podkreślał, iż patrzy z nadzieją na przyszłość

Bp Medyk jasno stwierdzał, że zadania, które pozostają na przyszłość to matura z religii. To ziarno trafiło na podatny grunt. Ministrem Edukacji został bowiem człowiek, który wiarę traktuje niezwykle poważnie – minister Przemysław Czarnek.

Na początku tego roku pan minister spotkał się z przedstawicielami Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. O sprawie donosi TVN24. Z doniesień stacji wynika, że po wizycie na korytarzach dało się słyszeć, że “po ponad dwóch dekadach starań Kościół w końcu dostanie maturę z religii“. Jednak sam resort edukacji tonuje tego pogłoski i zapewnia, iż spotkanie miało charakter roboczy i kurtuazyjny z nowo powołanym ministrem.

Jednak w rozmowie z reporterką stacji urzędnik, który chciał zachować anonimowość wskazał, że w swoich wystąpieniach Episkopat przypominał o konieczności matury z religii. “Poprzedni ministrowie, nawet bardzo wierzący, tłumaczyli hierarchom, że to wdrożenie i przeprowadzenie matury z religii jest niemożliwe z powodów prawno-organizacyjnych. Ale minister Czarnek nie zna takich ograniczeń i pewnie uważa, że nie ma rzeczy niemożliwych” – zauważa urzędnik.

Zwolennikiem wprowadzenia nowego przedmiotu na egzaminie dojrzałości jest nowo powołany zastępca ministra edukacji, który nie kryje, iż matura z religii to dobry pomysł. – Uczniowie mogą dziś zdawać różne dodatkowe przedmioty, które niekiedy nawet nie (…) egzamin z religii to byłby egzamin z zakresu wiedzy teologicznej, nauki, którą mamy w Polsce również na poziomie akademickim – mówił Rzymkowski.

Sprawa ma być jeszcze konsultowana z przedstawicielami związków wyznaniowych. Według TVN24 pierwsi uczniowie będą mogli podejść do egzaminu z religii najprawdopodobniej już w 2024 roku.

Co o tym sądzicie?

14 KOMENTARZE

 1. Jeśli już to powinien to być egzamin z teologii jako osobnej nauki. Bo religia w obecnej formie nie jest żadną nauką. Po za tym przy tak wielu wyznawanych wierzeń religijnych ograniczanie się do jednej religii jest deprecjonowaniem innych wyznań ( w założeniu że na obecnych lekcjach religii dzieci są uczone tylko i wyłącznie odłamu katolicyzmu).
  A nawiasem to już widzę ,,szczęśliwą” młodzież zakuwającą Platona czy św. Augustyna mając przed sobą wizję egzaminu z matmy

 2. No poj***ło do końca prędzej powinni wycofać religię w szkołach A nie wprowadzać mature. Po co komu tyle tych lekcji szczególnie w szkole średniej. Na lekcje uczęszcza coraz mniej osób bo coraz więcej osób ma inną wiarę lub w nic nie wierzy. Zamiast 2 h Religi w tygodniu powinni uczyc czegoś bardziej przydatnego w życiu np pierwsza pomoc czy nawet o tolerancji bo polskie placówki tego nie uczą A w szczególności na lekcjach religii wręcz przeciewnie źle się mówi np o osobach LGBTQ+

 3. Powinna być religia w szkole oraz matura z religii ale dla chętnych, jako dodatkowy przedmiot. Kto chce to się uczy kto nie to nie. A matura nie jako główny przedmiot a dodatkowy, oczywiście na odpowiednim poziomie a nie powiedz ojcze nasz. Ale przy założeniu, ze inne ważne przedmioty nie ucierpią, typu matma, polski czy angielski.
  Ale niestety nasz kraj taki piękny i pewnie obetną godziny jakiegoś ścisłego przedmiotu i walna religie 5 h tygodniowo… głupi naród wygodny naród

 4. Jak trwoga to do Boga , kto do kogo przychodzi, chrzciny,komunia, ślub ,pogrzeb, jesteście gorsi od judasza ,choroba przyjdzie to nawrotu raz dwa dostajecie, ratuj!

 5. Jestem osoba wierząca, ale matura z religii???? Przesada i to duża przesada, przecież nie wszyscy zamierzają studiować teologię… Myślę, że w ten sposób więcej młodych ludzi odwróci się nie tylko od religii ale i od kościoła jako takiego…..

  • Nie słuchaj ich to propagandy z TVN , ludzi chcą skłucić. Jeżeli jesteś tym co piszesz, potrafią podszyć się za kogoś innego nawet za wierzącego .

 6. Matura z religii? Każda religia to górnolotna bzdura i oszustwo. Tak, jak psa można wytresować do aportowania, tak też można WYTRESOWAĆ człowieka do klęczenia, wielbienia kilku WARIATÓW z Bliskiego Wschodu mających niewiele wspólnego z ewentualnie istniejącym Bogiem oraz do podzielania cudzych urojeń. Trzeba tylko TRESURĘ zacząć od urodzenia.
  Matura z przedmiotu “Do nogi! Do nogi!”…. no spoko.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here