To już 8 pozytywny wynik na ASF w powiecie lwóweckim

2
1745
zdjęci poglądowe, fot.: pixabay

Kolejne badania wykonane w laboratorium Państwowego Instytutu Weterynaryjnego Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach nie pozostawiają wątpliwości. Już po raz ósmy mamy pozytywny wynik na ASF.

 

 

Afrykański pomór świń (African swine fever – ASF) to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lwówku Śląskim potwierdza, iż w w dniu 30 grudnia 2022 roku Powiatowy Lekarz Weterynarii informował o wyniku dodatnim 1 próbki w kierunku ASF, który to wynik był wynikiem ostatecznym, a próbka została pobrana od dzika odstrzelonego w obwodzie łowieckim 58, w pobliżu Rząsin.

W dniu 13 stycznia roku informacja o kolejnym wyniku dodatnim tym razem aż dwóch próbek w kierunku ASF, które to były wynikiem ostatecznym, a próbki zostały pobrane od dzików odstrzelonych w obwodzie łowieckim 64, w pobliżu Krzewia Wielkiego.

 

 

W dniu 20 stycznia 2023 roku Powiatowy Lekarz Weterynarii informuje o wyniku dodatnim 1 próbki w kierunku ASF, który to wynik był wynikiem ostatecznym, a próbka została pobrana od dzika odstrzelonego w obwodzie łowieckim 58, w pobliżu Rząsin.

W dniu 26 stycznia 2023 roku Powiatowy Lekarz Weterynarii przekazał informacje o wynikach dodatnich 3 próbek w kierunku ASF, które to stanowiły wynik ostateczny, a zostały pobrane od dzików padłych w obwodach łowieckich nr 58 i nr 64, w pobliżu Nagórza i Płóczek Górnych.

W dniu 7 lutego 2023 roku pojawia się kolejny komunikat o wynikach dodatnich 1 próbki w kierunku ASF, która to stanowi wynik ostateczny, a została pobrana od dzika odstrzelonego w obwodzie łowieckim 62, w pobliżu Mojesza.

W związku z występowaniem ASF powiat lwówecki (podobnie jak już spora część zachodniej Polski) został objęty ograniczeniami II stopnia w możliwości przemieszczania świń, mięsa wieprzowego i innych produktów pozyskanych od świń oraz dzików i ich mięsa.

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here