Radni zajęli stanowisko ws. wysokości diet

10
1121

Jednym z punktów wtorkowej sesji Rady Gminy i Miasta Gryfów Śląskim był punkt dotyczący obniżki diet, jakie pobierają radni.

 

podwyżka dla radnych

Po sierpniowej nowelizacji ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe radnym, którzy diety mają naliczane procentowo te z automatu wzrosły. Taka sytuacja miała miejsce m.in. w Gryfowie Śląskim. Tamtejsi radni sprawę podwyżek przyjęli po cichu. Gmina w listopadzie musiał wypłacić im wyrównanie od sierpnia. Jednak w grudniu znalazła się grupa radnych, którzy wystąpili z projektem uchwały zmniejszającym te diety. Chcieli oni, żeby od nowego roku wszyscy radni pobierali mniejsze wynagrodzenia.

O wysokości diet pobieranych przez radnych w gminach powiatu lwóweckiego redakcja Lwówecki.info informowała w materiale pt.: Radny to ma klawe życie.

Autorzy propozycji obniżki diet w krótkim uzasadnieniu argumentowali, iż środki, które w wyniku podjęcia uchwały pozostaną w budżecie będą mogły być przeznaczone na pomniejszenie deficyt budżetu w roku 2022 lub przeniesione na inne, istotne z perspektywy mieszańców cele.

Tak się jednak nie stało. Większość radnych opowiedziała się za podwyżkami. Wyniki głosowania przy jednej osobie nieobecnej to 9 głosów ZA, 4 głosy PRZECIW, 1 głos WSTRZYMUJĄCY SIĘ.

ZA obniżeniem diet radnym głosowali radni: Dragan Mariusz, Kowalonek Kamil, Kozak Mariusz i Sieradzki Marek.
PRZECIW obniżeniu diet radnym głosowali radni: Borkowski Zygfryd, Cichoń Arkadiusz, Królak Mateusz, Łoziński Antoni Ryszard, Niebylski Marek, Pawluk Wojciech, Piejko Grzegorz, Sawczak Ryszard i Szczerbicki Krzysztof.
Wstrzymał się radny Skrzypek Robert
Nieobecna radna Maga Urszula.

Diety Radnych w Radzie Miejskiej Gminy Gryfów Śląski przedstawiają się następująco:

Funkcje radnych Diety do lipca 2021 r Diety od sierpnia 2021 r
Przewodniczący Rady 1342 zł 2147 zł
Wiceprzewodniczący Rady 1074 zł 1718 zł
Przewodnicząc Komisji Rewizyjnej 939 zł 1503 zł
Zastępca Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej i Przewodniczący komisji stałych 885 zł 1417 zł
Zastępca Przewodniczącego Komisji i pozostali radni 805 zł 1288 zł

10 KOMENTARZE

  1. Radni mają różne poglądy, jednak przy podwyżce sobie diet prawie jednomyślni tak jak przy podwyżkach opłat dla ludzi. Pracownik urzędu za miesiąc pracy będzie zarabiać niewiele więcej. Dlaczego tak duże podwyżki diet skoro inflacja wynosi niecałe 10 procent?

  2. Rozumię, że radni uważają, że wykonują swoje zadania bardzo dobrze. Mam pytanie, to dlaczego wszystkie inwestycje są w Gryfowie poważnie przepłacane? NIK ma zarzuty, a radni wszystko klepią. Macie operaty szacunkowe, macie wgląd do f-tury i macie prawo zabezpieczyć środki na specjalistów, którzy was mogą wesprzeć. Tylko po co? Jak widać kasa może przeciekać a wy jesteście tak z siebie zadowoleni, że bez zastanowienia też robicie skok na kasę.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here