Petycja mieszkańców Lwówka Śląskiego ws. montażu lamp

9
1635

Mieszkańcy Lwówka Śląskiego wnieśli petycję w sprawie montażu oświetlenia. Jak tłumaczą brak tego oświetlenia jest szczególnie uciążliwy wieczorami, a zwłaszcza w sezonie zimowym, w czasie deszczu i mgieł oraz gdy dzień jest krótki.

 

 

Istnieją potwierdzone przez archeologów fakty, że już w 378 r. p.n.e. w antycznej Antiochii korzystano z oświetlenia ulicznego. Tak wówczas, jak i przez kolejne wielki ulice miast rozświetlał ogień. Stosowano pochodnie, lampki olejowe czy karbidowe, później także oświetlenie gazowe, czy naftowe. Dopiero w XIX wieku nastąpił istotny przełom w technologii lamp ulicznych. Za twórcę żarówki uważa się powszechnie Thomasa Edisona, ta jednak została wynaleziona nieco wcześniej (1860 r.) przez Brytyjczyka Josepha Wilsona Swana, a Edison ją tylko udoskonalił. Wynalazki obu dżentelmenów stały się początkiem ery światła.

Dziś brak oświetlenia ulicznego w mieście jest bardzo dokuczliwy. I nie chodzi tylko o dyskomfort w poruszaniu się ciemnymi ulicami, ale także możliwą zwiększoną przestępczość na nieoświetlonym terenie.

Z petycją do burmistrz Lwówka Śląskiego w sprawie montażu oświetlenia zwrócili się mieszkańcy ulic Łąkowej i Stromej.

„Szanowna Pani Burmistrz, w imieniu mieszkańców domów położonych przy ul. Łąkowej i ul. Stromej w miejscowości Lwówek Śląski zwracam się z prośbą o montaż oświetlenia (lamp) na zlokalizowanych wzdłuż ulicy słupach energetycznych linii napowietrznej.” – wskazał w petycji reprezentujący sąsiadów mieszkaniec, który podkreślił, iż brak oświetlenia jest szczególnie uciążliwy wieczorami, a zwłaszcza w sezonie zimowym, w czasie deszczu i mgieł oraz gdy dzień jest krótki.

„Montaż oświetlenia w znaczący sposób wpłynie na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców (w szczególności dzieci wracających w godzinach popołudniowych ze szkoły) oraz poprawę funkcjonowania społeczności lokalnej. Ponadto montaż oświetlenia zmniejszy ryzyko kradzieży i włamań.” – napisał mieszkaniec Lwówka Śląskiego, który w trosce o dobro, mienie i zdrowie mieszkańców naszych ulic zwrócił się z prośbą o pozytywne rozpatrzenie petycji pod którą podpisali się mieszkańcy tych ulic.

9 KOMENTARZE

  1. Nie martwcie się .Za chwilę będą lampy ze starej częsci ulicy Zwycięzców do zagospodarowania . Nawet nie trzeba bedzie ich ściągać bo same spadną na ziemię ze względu na zły stan słupów. Trzeba tylko poczekać jak warunki pogodowe sie pogorsza

  2. Zabrać..zlikwidować oświetlenie ronda Dudy i tych kilka lamp przenieść na ul. Łąkową. A tak dla ciekawostki, wiecie ile jest tych lamp…kilkanaście w otoczeniu ronda.

  3. Lampy ledowe zamontowane przy szkole podstawowej, które powinny oświetla chodnik, boisko i co tam trzeba są tak ustawione, że świecą również w górę na domki jednorodzinne na złodziejowie. Dla nas świecą wprost do sypialni, dziecko nam źle śpi. Zasłony nie pomagają. Rolet nie chcemy instalować, bo to północna strona, byłyby tylko przez te lampy. Najpierw myślałam, że to z powodu remontów, ale teraz widzę, że te lampy to chyba na stałe tak.

  4. Ludzie są poj… ni . Cały świat jest już zanieczyszczony sztucznym światłem i trudno o kawałek ciemności. Ja na szczęście daleko os oświetlonej ulicy mieszkam i śpię dobrze.
    A na łąkowej i stromej to rzeczywiście same rekiny biznesu mieszkają i ciapaci od cegielni zachodzą ,żeby ich złupić 🙂
    Mentalnośc Pawlaków – niech im świeci skoro za darmo. Juz widziałem jak się w jednej wsi kłócili ,że lampa za daleko od jednego , drugiemu świeci.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here