Tłumy wiernych na cmentarzach. Przez cały listopad możemy uzyskać odpust zupełny

9
1564

Wyjątkowo sprzyjające warunki atmosferyczne, ciepła i słoneczna pogoda sprawiła, iż w miniony weekend wiele osób wybrało się na cmentarze. Tłumy można było zauważyć na tych w miejscach miejscowościach, ale najbardziej oblegane były nekropolie w większych miastach.

 

Pierwsze dni nadchodzącego miesiąca, a zwłaszcza uroczystość Wszystkich Świętych, obchodzona 1 listopada, oraz wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, czyli tzw. Dzień Zaduszny (2 listopada), stanowią okazję do bardziej intensywnej modlitwy za tych, którzy odeszli. Na wielu cmentarzach zostaną w tych dniach odprawione msze św. oraz procesje z modlitwami w intencji zmarłych.

Co z parkingiem przy cmentarzu w Lwówku Ślaskim?

Osiem razy w ciągu całego tego miesiąca, w dowolnie wybrane przez siebie dni, możemy uzyskać odpust zupełny nawiedzając cmentarz i modląc się tam za zmarłych. Informuje Konferencja Episkopatu Polski. Jak tłumaczą biskupi w bieżącym roku, w aktualnych okolicznościach spowodowanych pandemią COVID-19, odpusty zupełne dla wiernych zmarłych będzie można uzyskać przez cały listopad, przy zmienionych warunkach i dostosowanych do sytuacji dziełach pobożnych, aby zapewnić bezpieczeństwo wiernych. Do uzyskania odpustu konieczne jest ponadto spełnienie zwykłych warunków, a więc: wykluczenie wszelkiego przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, spowiedź sakramentalna, przyjęcie Komunii Świętej i odmówienie dowolnej modlitwy w intencjach Ojca Świętego. Niech najbliższe tygodnie będą czasem wołania do Boga, aby ci, którzy przed nami odeszli ze znakiem wiary i śpią w pokoju, mieli udział w Bożej radości, światłości i pokoju.

Penitencjaria Apostolska, na mocy specjalnego polecenia Jego Świątobliwości Papieża Franciszka, chętnie ustanawia i określa, że w tym roku, aby uniknąć zgromadzeń, tam, gdzie są one zakazane:

a. Odpust zupełny dla osób nawiedzających cmentarz i modlących się, choćby tylko w myśli, za zmarłych przez poszczególne osiem dni, zwykle ustanowiony jedynie na dni od 1 do 8 listopada, dla pożytku wiernych może być przeniesiony na inne osiem dni listopada. Dni te, dowolnie wybrane przez poszczególnych wiernych, mogą być od siebie oddzielone.

b. Odpust zupełny związany z dniem 2 listopada, ustanowiony na Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych dla tych, którzy pobożnie nawiedzają kościół lub kaplicę i odmawiają tam „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”, może być przeniesiony nie tylko na niedzielę poprzedzającą lub następującą, albo na sam dzień Uroczystości Wszystkich Świętych, ale także na inny dzień listopada, dowolnie wybrany przez poszczególnych wiernych.

Zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi i komu przysługuje?

Jak podała na swoich stronach Konferencja Episkopatu Polski osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład ze względu na zakazy gromadzenia się licznych wiernych w miejscach świętych, będą mogli uzyskać odpust zupełny, jeśli tylko łącząc się duchowo z tymi wiernymi, którzy pobożnie nawiedzają miejsca święte, oraz wykluczając wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i mając intencję kiedy to tylko będzie możliwe spełnić trzy zwyczajne warunki (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego), odmówią pobożnie modlitwy za zmarłych przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny (na przykład jutrznię i nieszpory z oficjum Liturgii godzin za zmarłych, Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia i inne modlitwy za zmarłych bliskich ich sercu), albo jeśli podejmą medytacyjną lekturę jednego z fragmentów Ewangelii z liturgii za zmarłych, lub też jeśli wypełnią uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu cierpień i niedogodności swego życia.

9 KOMENTARZE

 1. Zmarli czekają na następne wcielenie w następnym Wszechświecie. Módlmy się, aby nie zostali robaczkiem rozdeptanym na ziemi. Może świńskie wcielenie? Któż to wie? Tyle wieprzowiny zjedzonej za tego życia… Ponoć karma wraca. Wszak układ nerwowy każdej istoty rozpoczyna działanie paru neuronów. Tyle, że u człowieka dokładane jest parę miliardów w trakcie rozwoju.

 2. Oto mój cennik:
  – Odpust częściowy ….zł
  – Odpust połowiczny ….zł
  – Odpust całkowity…… zł
  – Odpust totalny …..zł
  – Odpust totalny PREMIUM ….. zł
  – Odpust totalny PREMIUM SUPER ….. zł.

 3. Widzicie sytuacja się zmienia to zmieniają się zasady wiary, było niebo za krucjaty, teraz to, a jak będzie popularny sex pozamałżeński to za niego też dadzą odpust i przepustke na chmurkę hahaha

  • Pewnie w życiu nie widziałeś muzułmanina a stękasz HaHaHa ja tam się obawiam czarnych czy tam tęczowych facetów z krzyżami gdzie jak nie zboczeniec to kasa się liczy!!!

 4. Po co na cmetarzu to zawodzenie puszczane z głośników, które to słychać na 3km? Od zawsze cmentarz kojarzył mi się z miejscem spokoju i zadumy. A tu taka szopka… Masakra jakaś…

 5. Popieram, cmentarz to nie odpust w Łowiczu. Kolory tęczy fuj, a nagrobki przystrojone kiczowatymi wiązankami , gama kolorów . flaga LGBT to namiastka, a tak działa na część obywateli

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here