Rozpoczęto dystrybucję tabletek z jodkiem potasu

6
2680

MSWiA rozpoczęło dystrybucję tabletek zawierających jodek potasu. Ma to związek z ryzykiem wystąpienia zagrożenia radiacyjnego, po ostatnich wydarzeniach na Ukrainie.

 

 

W nocy z 18 na 19 września Rosjanie ostrzelali największą tego rodzaju elektrownię w Europie – Zaporoską Elektrownię Atomową. Ukraińscy pracownicy zdążyli wcześniej wyłączyć wszystkie bloki. Natychmiast w mediach pojawiły się informacje o potencjalnym zagrożeniu radiacyjnym w Polsce oraz pytania o tabletki zawierające jodek potasu, które zapobiegają skutkom skażenia radioaktywnego.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przyznaje, iż w ramach działań z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności, w związku z informacjami medialnymi dotyczącymi walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, już w ubiegłym tygodniu do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej przekazano tabletki zawierające jodek potasu.

 

„Jest to standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego.” – wskazuje w komunikacie.

Przypominamy, iż zagrożenie radiacyjne może wystąpić tam, gdzie prowadzona jest działalność z materiałem jądrowym, źródłem promieniowania jonizującego, substancjami promieniotwórczymi. Biologiczne skutki promieniowania radiacyjnego można podzielić na dwie grupy:

 • somatyczne – występujące bezpośrednio po napromieniowaniu  całego ciała dawką pochłoniętą rzędu 0,75-4 Gy ;  późniejsze skutki to białaczka, nowotwory złośliwe skóry i kości, zaćma, zaburzenia przewodu pokarmowego, bezpłodność,
 • genetyczne – związane z mutacjami; małe dawki powodują pojawienie się mutacji w następnych pokoleniach, duże dawki najczęściej są letalne (śmiertelne dla płodu lub powodujące zmiany genetyczne, które prowadzą do śmierci we wczesnym okresie rozwoju).

 

Resort informuje też, że “w obecnej chwili takie zagrożenie nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki”. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w ciągłej gotowości, a odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego obywatela Polski.

MSWiA podkreśla, iż profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów.

6 KOMENTARZE

 1. Od marca tego roku Rosja okupuje Zaporoską Elektrownię Atomową. Po mojemu, to:
  – ruskie powiadomili ukraińskich pracowników elektrowni o planowanym ostrzale
  – ukraińce wyłączyli elektrownię
  – ruskie zaczęli strzelać do siebie
  – w wyniku strzelaniny media ukraińskie a potem polskie napisały, że w Polsce jest możliwe skażenie
  – ministerstwo na podstawie doniesień mediów zarządziło przekazanie jodku strażakom

  A co zrobi polskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji jak Onet czy Interia napisze, że plaga much znad Dniestru zbliża się do Sanu ? Przekaże strażakom DDT ?

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here