Tak zwana ustawa „Lex TVN” przegłosowana

17
679
fot: sejm.gov.pl

228 posłów zagłosowało za przyjęciem tzw. ustawy  „Lex TVN”, która jak podkreśla opozycja – jest wymierzona w należącą do amerykańskiej grupy Discovery stację telewizyjną TVN. PiS w głosowaniu wsparł Kukiz’15 i kilku posłów Porozumienia, którzy postanowili nie rozstawać się ze Zjednoczoną Prawicą po dymisji wicepremiera Jarosława Gowina.

 

Prawo i Sprawiedliwość w głosowaniu za tzw. „Lex TVN” wsparło kilu polityków Porozumienia byłego już wicepremiera Jarosława Gowina (którzy nie opuścili razem z nim Zjednoczonej Prawicy), trzej politycy Kukiz’15 i dwóch posłów niezrzeszonych. Konfederacja wstrzymała się od głosu. Jednak zanim doszło do głosowania tzw. „Lex TVN” które miało miejsce ok godziny 21.00, popołudniu ok godziny 17.00 wydawało się, że kwestia przyjęcia tej ustawy zostanie odroczona do 2 września bo PiS niespodziewanie przegrało w Sejmie głosowanie wniosku w tej sprawie. Ale grupa posłów pod kierownictwem posła Marka Suskiego (PiS), złożyła wniosek do Prezydium Sejmu o powtórzenie (reasumpcję) tego głosowania. Ostatecznie Marszałek Elżbieta Witek zarządziła ponowne głosowanie w sprawie tzw. „Lex TVN”. W powtórzonym głosowaniu polityków partii Jarosława Kaczyńskiego, wsparli trzej posłowie Kukiz’15 i projekt ustawy został przyjęty.

Za przyjęciem ustawy – tzw. „Lex TVN” było: 228 posłów z PiS, 5 posłów z Porozumienia (Mieczysław Baszko, Marcin Ociepa, Anna Dąbrowska-Banaszek, Wojciech Murdzek, Grzegorz Piechowiak) oraz 3 posłów Kukiz’15 (Paweł Kukiz, Jarosław Sachajko i Stanisław Żuk), a także 2 posłów niezrzeszonych (Zbigniew Ajchler i Łukasz Mejza).

Przeciw przyjęciem ustawy – tzw. „Lex TVN” było: 216 posłów opozycji (Koalicja Obywatelska, Lewica, Polska 2050 PSL/Koalicja Polska), 5 posłów Porozumienia ( Jarosław Gowin, Iwona Michałek, Magdalena Sroka, Stanisław Bukowiec i Michał Wypij). Nie głosowało 6 posłów: z PiS: Violetta Porowska, Marek Wesoły i Marek Zagórski,  z Konfederacji: Konrad Berkowicz i Grzegorz Braun oraz Marek Sowa (z KO) który zasłabł i karetka zabrała go z Sejmu do szpitala.

Wstrzymujących się od głosowania nad ustawą tzw. „Lex TVN” było: 9 posłów Konfederacji i 1 poseł Porozumienia (Andrzej Gut-Mostowy).

Czym jest projekt ustawy tzw. „Lex TVN”

Tak zwana ustawa „Lex TVN”, której bezpośrednim pomysłodawcą jest poseł PiS Marek Suski, zakazuje kapitałowi spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) posiadania pakietu większościowego w polskich mediach. Właścicielem TVN jest amerykański koncern Discovery (czyli koncern spoza EOG). Stacja od lutego 2020 r. stara się o przedłużenie koncesji, ale KRRiT dotąd nie podjęła decyzji w tej sprawie. W zamian PiS proponuje zmiany w prawie. Przekonuje, że nowela do ustawy to zwykłe porządkowanie rynku medialnego. Ale znawcy rynku mediów w Polsce i na świecie uważają, że w tzw. ustawie „Lex TVN” chodzi jednak o przejęcie kontroli lub wywarcie wpływu na całą grupę TVN tak, by dziennikarze przestali dokładnie patrzeć władzy na ręce. Eksperci podkreślają również, że bez możliwości nadawania naziemnego dla głównego kanału grupa TVN nie będzie w stanie na siebie zarobić. Warto przy okazji przypomnieć, że wspomniany wyżej poseł Marek Suski, na niedawnym spotkaniu z Klubami Gazety Polskiej stwierdził: Jeśli się uda tę ustawę przeprowadzić i jakaś część tych udziałów zostanie być może wykupiona też przez polskich biznesmenów, i będziemy mieli jakiś tam wpływ na to, co się dzieje w tej telewizji.

Co dalej z tzw. ustawą „Lex TVN”?

Ustawa trafi teraz do Senatu, który ma 30 dni na zajęcie się nowelizacją prawa medialnego. Ta izba, w której niewielką większość ma opozycja, zapewne odrzuci ustawę w całości. Jeżeli tak się stanie ustawa wróci do Sejmu, ale wówczas PiS by ją przyjąć ostatecznie, będzie musiało mieć większość bezwzględną, co w praktyce oznacza że po 3 czytaniu za ustawą by ją podjąć musi zagłosować 231 posłów. Później i tak trafi na biurko Prezydenta Dudy który musi ją podpisać by stała się obowiązującym prawem.

Czy amerykanie przez tzw. ustawę „Lex TVN”  wycofają swoje siły z Polski?

Zdaniem specjalistów od rynku medialnego i dyplomacji: ustawa godzi nie tylko w wolność słowa, ale również w wolność gospodarczą i naraża nasz kraj na pogorszenie stosunków politycznych oraz gospodarczych z USA. Na reakcję Stanów Zjednoczonych nie trzeba było długo czekać. Już wczoraj (11.08.2021 r.) wieczorem Wirtualna Polska napisała, że w USA nieoficjalnie mówi się już o wycofaniu z Polski amerykańskiego kontyngentu wojskowego: przegłosowanie tzw. „Lex TVN” może doprowadzić ostatecznie do zmiany amerykańskich planów wojskowych wobec naszego kraju – podała Wirtualna Polska. Portal dodaje: na Kapitolu myśli się o scenariuszu przeniesienia amerykańskich sił z Polski do Rumunii.

-/autor: lubanski.eu/

17 KOMENTARZE

 1. I co i burmistrz miałą rację, żeby głosować z ROZSĄDKIEM a nie na sanacyjno-prlowską grupę rekonstrukcyjną? Miała.

  “Kiedy przyszli po Żydów, nie protestowałem. Nie byłem przecież Żydem.
  Kiedy przyszli po komunistów, nie protestowałem. Nie byłem przecież komunistą.
  Kiedy przyszli po socjaldemokratów, nie protestowałem. Nie byłem przecież socjaldemokratą.
  Kiedy przyszli po związkowców, nie protestowałem. Nie byłem przecież związkowcem.
  Kiedy przyszli po mnie, nikt nie protestował. Nikogo już nie było.”
  Martin Niemöller
  A u nas we mieście protestów brak… Oj ale będzie kwik ale będzie płacz ale będzie już za późno!

  I POTEM SIĘ ZA INTERNET WEZMĄ I POTEM WSZYSTKIM SIĘ DO DU#Y DOBIORĄ I KOREA PŁN. BIAŁORUŚ PEŁNĄ GĘBĄ MASZ 500 I MORDA W KUBEŁ!!! I SPIE#SZAJ DZIADU, TRZEBA ANULOWAĆ BO PRZEGRAMY SFAŁSZOWAĆ OSZUKAĆ KŁAMAĆ JAK MORWAIECKI NAKRAŚĆ SIĘ JAK OBSRAJTEK I MORDOWAĆ LUDZI RĘKAMI MILICJI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ZDRAJCY POLSKI U STERU WŁADZY – KIERUNEK GÓRA LODOWA I CAŁA NAPRZÓD LĄDUJ DZIADU I TYTANIK2!!!!!

  • ,,Dziś prorocy moi z gniewnych lat,
   obrastacie w tłuszcz,
   Już Was w swoje szpony dopadł szmal,
   Zdrada płynie z ust !”
   Szacun dla Perfectu, bo oni uczciwie zapracowali !
   Dziś Kukiz-idol, sprzedał naszą wolność !
   ZESZMACIŁ SIĘ SAM !
   MAFIA KACZYŃSKIEGO ODBIERA NAM NASZĄ WOLNOŚĆ
   – SWOBODĘ DOSTĘPU DO INFORMACJI !

 2. To łamanie elementarnych praw człowieka
  Wolność słowa i wolność wyboru informacji.
  Dziś Kaczyński i jego mafia (to nie większość społeczeństwa)
  dokonuje przestępstwa i odbiera milionom Polaków wolny dostęp do informacji !
  To mafia prezesa decyduje co będziemy oglądać, czego i kogo słuchać !
  By ukryć wszystkie swoje mafijne przekręty:
  Złodziejstwo, obłuda, ZACOFANIE, prymitywizm, NEPOTYZM
  Przyjdzie czas, że za te przestępstwa odpowiecie !
  Jesteście wrogami-złodziejami naszej wolności !
  CAŁY CYWILIZOWANY ŚWIAT TO JUŻ WIDZI !
  WOLNE MEDIA, WOLNE SĄDY, WOLNI POLACY !

  JESTEŚCIE WROGAMI-ZŁODZIEJAMI NASZEJ WOLNOŚCI !

  • Po zmianie większości w sejmie w nowym rozdaniu w pierwszej kolejności korzystając z Prawa Ziobry zanim zostanie to prawo ucywilizowane, z bezwzględną ostrością bedzie to prawo wykorzystane przeciw notablom PiS np. odwoływanie prezesów sądów meilami “…jesteś odwołany bez podania przyczyn” i t d. Po drugie odebranie koncesji na np. rok dla TRWAM i Radia Maryja za sianie nienawiści.To musi na pewien okres dla tych co krzyczą aby odebrać koncesję TVN zaboleć,mocno zaboleć aby nikt inny kiedyś nie narzucał komuś co ma słuchać bo nic tak nie uczy pokory w człowieku jak doświadczenie na sobie czegoś bardzo niemiłego,czego przedtem życzyło się innym!

 3. O jaka pamięć krótka . Pamiętacie czas wiz ,wszyscy mogli jechać do USA my nie ,oni do nas tak, bez wizy.
  Jak znajdą ropę to wojnę wywołają w imię wprowadzenia demokracji i obrony swoich interesów. Teraz sprawa rury po dnie Bałtyku z gazem, przyklepali że niby wszystko jest ok . Amerykanie myślą że są wybrańcami tego świata i wszystko mogą bo maja kasę. Szkoda mi tylko Moniki O , będzie teraz klepać biedę i nie kupi sobie torebki za 5000 zł .

  • Wolę cywilizowanych ludzi (również Amerykanów),
   Którzy szanują wolność Polaków,
   Niż pseudopolską mafię psujaka kaczyńskiego,
   która odbiera milionom Polek i Polaków,
   Naszą polską wolność !

  • No masz rację,niech ci nieznośni biedacy amerykanie nie podskakują do Polski,oj przepraszam nie do Polski tylko do PiSu bo jak się stary tetryk z Nowogrodzkiej się wkurzy,jak tupnie nogą to i giełda w USA pójdzie w dół. Druga sprawa już krążą pogłoski,ze w dowód wdzięczności dla Kaczyńskiego-Putin wyda im wrak tupolewa bez żadnych warunków. Jak powiedział Putin przyjaciele muszą się miedzy soba odwzajemniać.

 4. Kiedy w końcu doczekamy Polski wolnej od wszelkiego rodzaju naszych zdrajców .Jedni wysługiwali się ruskim teraz ich potomkowie wysługują się Niemcom i Ameryce.Zdrajcy zawsze będą zdrajcami choćby stroili się w piórka niby demokracji.Cz zawsze nami mają rządzić obcy?

  • Cz zawsze nami mają rządzić obcy?
   Póki emerytowany zbawca narodu i jego antypolska sekta-kasta
   – pisowska mafia będzie przy władzy, czyli dożywotnio !
   Jak mawiał pisowski klasyk ,,raz zdobytej władzy nie oddamy”
   30 lat temu w wywiadzie ,,geniusz” Kaczyński, mówił,
   że marzy mu się zostać ,,emerytowanym zbawcą narodu”.
   OK !
   ”Spieprzaj dziadu” (porzekadło Kaczyńskiego) już na emeryturę,
   i w ten sposób wreszcie zbawisz nasz Naród !

  • Polacy są mądrym Narodem
   i zapisali w polskiej KONSTYTUCJI że:
   Każda wolna Polka i Polak ma prawo
   do swobodnego korzystania z różnych mediów
   (i tych zależnych i tych niezależnych)
   JAKIE WOLNI POLACY UZNAJĄ ZA STOSOWNE
   – I KTO TO PRAWO WOLNYM POLAKOM ODBIERA,
   TEN POPEŁNIA PRZESTĘPSTWO
   WOBEC ZASAD WŁASNEGO NARODU.
   PS
   Z jakiej satelity nadaje ,,jedynie słuszna”
   TVPiS – tuba propagandowa mafii prezesa ?
   Z rosyjskiej, czy chińskiej ?

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here