Szczegółowy program XI Festiwalu Dary Lasu

0
817

Jest to jedyna w naszym regionie tego typu impreza. Jej organizatorzy postawili przede wszystkim na szeroko pojętą edukację leśną. Prezentowane są tu tradycyjne potrawy przygotowane z „darów lasu” – leśnych owoców, grzybów, czy dziczyzny. Najmłodsi mają okazję poznać leśną faunę i florę, wziąć udział w licznych konkursach z nagrodami.

To wszystko okraszone występami dzieci, młodzieży i satyryków sprawia, iż Dolnośląski Festiwal Dary Lasu z roku na rok przybiera na popularności i już dziś jest z pewnością jedną z najciekawszych tego typu imprez w kraju.

W tym roku organizatorzy – Nadleśnictwo Lwówek Śląski i Powiat Lwówecki – mocny nacisk postawili także na aktywność fizyczną. Będzie zatem marsz nordic walking, bieg uliczny oraz rajd rowerowy, który będzie stanowić zakończenie sezonu rowerowego.

Sporą dawkę pozytywnej energii i dobrego humoru dostarczą z pewnością dwa kabarety. A na deser zagra trio akordeonowe.

 

Coś dla wędkarzy

Już o 7 rano zaczyna się konkurs wędkarski w Nowogrodźcu.

Zawody strażackie

O 9 rano na głównej płycie Stadionu Miejskiego odbędą się zawody sportowo-pożarnicze, którego głównym organizatorem jest PSP ze Lwówka Śląskiego.

Marsz nordic walking

Pół godziny później rozpocznie się marsz Nordic walking z przewodnikiem. Udział w marszu jest darmowy, wystarczy dobry humor i wygodne buty. Zbieramy się pod sceną “Darów Lasu”.

Bieg Uliczny ‘Dary Lasu’ im. K. Ugrynowicza

O godz. 11 startuje II Bieg Uliczny ‘Dary Lasu’ im. K. Ugrynowicza. Trasa będzie miała ok 10 km długości i będzie biegła poprzez urokliwe pagórki w okolicach Lwówka Śląskiego. Każdy z uczestników dostanie na mecie medal oraz symboliczne upominki, dla tych najlepszych oczywiście nagrody w tym finansowe. Będzie też nagroda dla najszybszego Lwówczanina i najszybszej Lwówczanki.

Rajd rowerowy

Po południu odbędą się dwa rajdy rowerowe – duża i mała pętla. W ten sposób Powiat Lwówecki chciałby zamknąć sezon rowerowy 2019 i zacząć przygotowania do następnego.

Dary Lasu to przede wszystkim impreza rodzinna, skupiona na atrakcjach dla dzieci. Oprócz wydarzeń typowo sportowych na Darach Lasu przede wszystkim będzie można wiele się nauczyć i dowiedzieć. Jak co roku pojawią się stoiska nadleśnictw z całego regionu ze swoją ofertą edukacyjną. Zwykle cieszą się one wśród dzieci i dorosłych dużym zainteresowaniem i mamy nadzieję, że i w tym roku nikt się nie zawiedzie.

Pszczoły wracają do lasu” – to hasło tegorocznego Festiwalu i taki będzie główny temat działań edukacyjnych.

Atrakcje dla dzieci i młodzieży

Dary Lasu odwiedzą dzieci ze szkół podstawowych z terenu powiatu lwóweckiego, m.in. z: Mirska, Pławnej, Wlenia, Gryfowa Śl. i Rząsin. Dzieci przyjadą na rozdanie nagród w konkursie plastycznym, który nawiązywał do hasła tegorocznego festiwalu.
Ponadto o godz. 12:00 na stoisku “Nagórze 24-Szkółka na zakwasie” odbędą się warsztaty pieczenia pizzy dla dzieci. To naprawdę wielka frajda dla dzieci, dla których przecież pizza jest jednym z lepszych przysmaków.
Nie zabraknie także wielkiej dmuchanej ślizgawki i zamku dla dzieci.

Parada psów – zabierz pupila i dołącz

O 15:30 wielka gratka dla miłośników psów, bo odbędzie się parada psów. Do parady zgłosili się już właściciele psów myśliwskich, ale będzie również spora grupa psów innych ras. Dla lepszego zrozumienia naszych czworonogów zaproszony “psicholog” opowie nam o zwyczajach i charakterach przedstawianych psów.

Artystycznie

Jak co roku również odbędzie się konkurs rzeźbienia w drewnie oraz licytacja tych niemałych dzieł sztuki, do udziału w której serdecznie zapraszamy

Na wesoło

Chcemy bardzo, aby ten dzień upłynął na wesoło i w pogodnej atmosferze. Dlatego zadbaliśmy, aby na scenie pojawiło się dużo humoru i śmiechu.

Już o 11:30 wystąpi Kabaret Bzyk – czyli pracownicy Nadleśnictwa Lwówek Śląski, którzy mają przygotowanych kilka skeczy dla publiczności. Na pewno warto to zobaczyć! A po południu, ok 16:30 zapraszamy na kabaret Ławeczka, czyli występ aktorów z popularnego serialu “Ranczo”. Wystąpi m.in. filmowy Solejuk, czyli Sylwester Maciejewski oraz Doktorowa (Beata Olga Kowalska).

Swojsko

Będzie również trochę muzyki, od rana na scenie będą występować uczniowie szkół powiatowych oraz zespół ludowy z Proszówki “Sołtysowe Gryfinki”.

Smacznie

Punktem kulminacyjnym tegorocznych Darów Lasu – zresztą jak co roku będzie degustacja bigosu, który przez cały niemal dzień będą gotować dwie drużyny – przedstawiciele Powiatu Lwóweckiego oraz partnerskiego miasta z Czech – Żaclerza.

Gotowanie bigosu odbywa się dzięki dofinansowaniu z funduszy unijnych za pośrednictwem Euroregionu Nysa projektu polsko-czeskiego pod nazwą “Na zdrowie!” realizowanego we współpracy z miastem Żaclerz.

Nie zabraknie także stoisk z regionalnymi wyrobami, rękodziełami i pysznym jedzeniem.

I muzycznie

Do wspólnego jedzenia zachęci nas zespól akordeonowy “Ojciec i synowie”, który będzie nam przygrywał w trakcie kosztowania tej pysznej potrawy! Zapraszamy wszystkich do spróbowania!

Zapraszamy na cały dzień zabawy w sobotę 28 września 2019 r.
na Stadion Miejski w Lwówku Śląskim.