W przyszłym roku będzie więcej autobusów

0
2134
fot.: PKS "Tour" Sp. z o.o. Jelenia Góra

Trwają rozmowy o utworzeniu międzypowiatowej komunikacji autobusowej. Skorzystać na niej mieliby mieszkańcy powiatu lwóweckiego, karkonoskiego i lubańskiego.

 

Wczoraj w Starostwie Powiatowym w Jeleniej Górze odbyły się konsultacje dotyczące przyszłorocznego kształtu Powiatowej Komunikacji Karkonoskiej. Sprawa jest ważna nie tylko dla mieszkańców Jeleniej Góry, czy gmin do niej przyległych, ale także dla mieszkańców naszego powiatu, bo jak wiemy władze Powiatu Lwóweckiego zabiegają o współpracę, czyli de facto o to, by zwiększyć liczbę kursów jeleniogórskiego PKS-u na naszym terenie.

Podczas wczorajszych konsultacji władze Powiatu Karkonoskiego przyznawały, iż nowością jeśli chodzi o funkcjonowanie powiatowej komunikacji karkonoskiej ma być utworzenie połączenia międzypowiatowego – z powiatem lubańskim oraz lwóweckim.

W tej chwili przygotowujemy porozumienia ze starostami. Będzie to ciekawa propozycja dla mieszkańców powiatu karkonoskiego ale również dla mieszkańców tamtych powiatów. Będziemy chcieli kilka połączeń dołożyć, wiemy też że jest kilka sugestii dotyczących przystanków, więc będzie sporo zmian – dodaje Krzysztof Wiśniewski.

W ramach PKK autobusy będą obsługiwały 15 linii zlokalizowanych w 30 miejscowościach. Jak uważa starosta Krzysztof Wiśniewski rozwiązania zaproponowane w ubiegłym roku sprawdziły się, o czym może świadczyć fakt, że tylko do połowy roku z tego rodzaju komunikacji skorzystało ok. 200 tys. pasażerów. Koszt funkcjonowania PKK (2 760 409,02 zł) został w 90% dofinansowany z rządowego programu „Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych o użyteczności publicznej”.

To bardzo korzystny dla nas projekt i mamy nadzieję, że wysokość dofinansowania w przyszłym roku się utrzyma. Dzięki temu będziemy mogli ten ważny społecznie projekt nadal realizować – powiedziała Ewa Lijewska-Małachowska, sekretarz powiatu karkonoskiego.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here