Strażacki Lany Poniedziałek w Gryfowie Śląskim

5
1665
strażacki lany poniedziałek śmigus dyngus Gryfów Śląski 2024

Druhowie z OSP KSRG Gryfów Śląski kultywują tradycję i wraz z przyjaciółmi z sąsiednich jednostek od kilku już lat zapraszają mieszkańców do wspólnej zabawy.

 

 

Drugi dzień Świąt Wielkanocnych, to w Kościele katolickim kontynuacja święta zmartwychwstania Chrystusa, a w ludowej tradycji wyczekiwany zwłaszcza przez dzieci śmigus- dyngus, czyli lany poniedziałek. Zwyczaj ten symbolizuje oczyszczenie, ale także jest swoistym budzeniem przyrody do życia.

Tradycję oblewania kultywują gryfowscy strażacy, którzy od kilku już lat w świąteczny poniedziałek zapraszają mieszkańców na rynek miejski, gdzie organizują „wodną bitwę”.

W tym roku w „akcji” udział zapowiedzieli strażacy z: OSP Proszówka, OSP KSRG Krobica- Orłowice, OSP Niwnice, OSP Wolbromów oraz gospodarze wydarzenia, czyli druhowie z OSP KSRG Gryfów Śląski. „Uprzedzając wszystkie zbędne komentarze woda była jak co roku pobierana z rzeki Kwisa” – zaznaczają druhowie.

W poniedziałek, 1 kwietnia 2024 roku na gryfowskim rynku zgromadziły się prawdziwe tłumy. Jedni chcieli popatrzeć na strażacką bitwę, inni sami chętnie brali w niej udział. Każdy, kto wszedł na płytę gryfowskiego rynku musiał się liczyć z tym, iż suchy stamtąd nie wyjdzie.

Spontaniczną oprawę muzyczną zapewnił Pan Zygmunt Bodak z Gryfowskiej Kapeli Podwórkowej.

Poniżej galeria zdjęć ze Strażackiego Lanego Poniedziałku w Gryfowie Śląskim. Wkrótce dostępne będzie także wideo.

5 KOMENTARZE

  1. Dzieci w Afryce nie obchodzą Swiat Wielkanocnych u Nas to jest tradycja matole a tam są muzulmani do szkoły. I mogę się założyć że masz basen przed domem a jak Ci się nie podoba zrob coś dla świata i idz jezioro wysprzatac

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here