Sprawdź nowe obostrzenia, które wejdą od 1 grudnia

8
2830

Nowe obostrzenia. Będą one dotyczyły restauracji, galerii, wesel, siłowni … Poinformował o nich podczas konferencji prasowej minister Niedzielski.

 

Wariant B.1.1.529 (Omicron) został po raz pierwszy zgłoszony do WHO z Republiki Południowej Afryki w dniu 24 listopada 2021 r. Sytuacja epidemiologiczna w RPA charakteryzowała się trzema wyraźnymi pikami w zgłoszonych przypadkach, z których ostatni był głównie wariantem Delta. W ostatnich tygodniach infekcje gwałtownie wzrosły, co zbiegło się z wykryciem wariantu B.1.1.529. Pierwsza znana potwierdzona infekcja B.1.1.529 pochodziła z próbki pobranej 9 listopada 2021 r.

Wariant koronawirusa nazwany Omicron ma dużą liczbę mutacji, z których niektóre są niepokojące. Wstępne dowody sugerują zwiększone ryzyko reinfekcji tym wariantem w porównaniu z innymi LZO. WHO wskazuje, że liczba przypadków tego wariantu wzrasta w prawie wszystkich prowincjach RPA. Obecna diagnostyka SARS-CoV-2 PCR nadal wykrywa ten wariant.

WHO przypomina rządom o konieczności podjęcia środków w celu zmniejszenia ryzyka COVID-19, w tym sprawdzonych środków ochrony zdrowia publicznego i socjalnych, takich jak noszenie dobrze dopasowanych masek, higiena rąk, dystans fizyczny, poprawa wentylacji pomieszczeń, unikanie zatłoczonych miejsc i szczepienie.

W związku z pojawieniem się nowej mutacji pakiet alertowy obostrzeń przygotowało ministerstwo zdrowia. Przedstawił go podczas konferencji prasowej minister Niedzielski – Jesteśmy w apogeum 4 fali pandemii #COVID19. Obserwujemy zmniejszającą się dynamikę zachorowań. Do tej pory byliśmy w stanie zarządzać walką z pandemią w sposób przewidywalny. – mówił minister Niedzielski, który wskazał, iż zgodnie z europejskimi zaleceniami wydany został zakaz lotów do 7 afrykańskich krajów, gdzie ten wariant rozprzestrzenia się najbardziej.

Kolejna zmiana dotyczy osób, które przylatują do Polski z krajów spoza strefy Schengen. Kwarantanna dla takich osób będzie wynosiła 14 dni.

Obostrzenia w kraju jak informował minister mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa we wszystkich wariantach. Ograniczenia dotyczą obiektów, w których dotychczas limity osób wynosiły 75 procent teraz obłożenie będzie mogło wynosić 50 %. Do limitów nie wlicza się osób zaszczepionych.

Chodzi o to, żeby kolejna fala, która może być związana z wariantem Omikron, nie startowała z poziomu 20-kilku tysięcy zakażeń, a jednak z niższego poziomu, co jest ważne z punktu widzenia infrastruktury szpitalnej. Zmniejszamy limity z 75 proc. do 50 proc. zapełnienia w gastronomii, kulturze, kościołach, obiektach sportowych. Osoby zaszczepione nie będą uwzględniane w tych limitach – dodał szef resortu zdrowia.

Zmiany dotyczą także zmian w limitach imprez, np. wesel. – Zmniejszamy limit ze 150 do 100 osób dla imprez typu wesela. W imprezach sportowych z 500 do 250. – tłumaczył Niedzielski.

Ostatnia ważna zmiana: do tej pory w punktach typu siłownia, strefa fitness, podnosimy limit do 1 os. na 15 m kw.

Te obostrzenia będą obowiązywały od 1 grudnia do 17 grudnia z możliwością ich przedłożenia.

8 KOMENTARZE

  1. Aha.. Więc teraz w restauracji przypuśćmy, ze będzie zajęte 60 procent miejsc.. Przypuszczalnie wśród tych 50 procenylt będzie kilka osób nie zaszczepionych a pod restauracja będzie osoba chętna na wejście zaszczepiona i co noezaszczepiony wypad z baru w trakcie jedzenia bo pod drzwiami zaszczepiony ma pierwszeństwo?? Banda baranów a 5 fala 9czywoscoe przed nami liiwa niekończąca sie pandemia..

  2. Szkoda że połowa osób co się tu wypowiada jest zaszczepiona przez swoich rodziców szczepionkami np na odrę, ospę itd. A są przeciwne szczepionce która ma w sobie praktycznie to co każda inna szczepionka i mały wręcz 1% gen wirusa którego organizm musi przyjąć by wytworzyć antygeny, a wiecie że leki np ibuprom, apap itd. mają te same składniki, witaminy co szczepionki? Ale szczerze ja jestem zaszczepiona sama zdecydowałam moje ciało moja decyzja więc miejcie trochę siana w głowach nikt was nie zmusza do tego wasza decyzja szanuję ale uszanujcie też że ktoś podjął decyzję by się zaszczepić i to samo w drugą stronę po co siać nienawiść wobec drugiej osoby. W kręgu moich znajomych jestem jedyną zaszczepiona i nikt mnie nie ocenia tak jak ja nie oceniam ich. Szanujmy się ludzie trochę bo dojdzie niedługo do tego że każdy będzie widzieć wrogów wśród rodziny, znajomych i przyjaciół.

    • Największe szczuczie i podziały robią media i “eksperci”. Człowiek jest podatny na słowa i opinie, a kłamstwo powtórzone sto razy, staje się dla wielu prawdą. Tu też chodzi o to, żeby osoby zaszczepione, wywierały presję, czyli “zachęcały”, sceptycznie nastawionych do szczepień.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here