Samochód wypadł z drogi. Kierowca był kompletnie pijany

1
1952
fot.: Policja Lwówek Śląski

Kompletnym brakiem wyobraźni i nieodpowiedzialnością wykazał się 61- latek, który mając 2 promile wsiadł za kierownicę swojego Renaulta i wyruszył w drogę.

 

 

Policjanci nieustannie apelują o rozsądek. Przypominają, iż jazda pod wpływem czy to alkoholu czy środków odurzających to nie tylko narażenie siebie na konsekwencje prawne, ale także realne zagrożenie dla zdrowia i życia wszystkich użytkowników dróg. Niestety, nadal zdarzają się kierowcy, którzy za nic mają te apele i ostrzeżenia.

Przypomnijmy, iż zgodnie z nowymi przepisami prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu czyli w przedziale od 0,2 do 0,5 promila jest wykroczeniem, natomiast prowadzanie pojazdów w stanie nietrzeźwości czyli powyżej 0,5 promila jest już przestępstwem.

Za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozi:

  • grzywna w wysokości do 30 tys. zł lub areszt do 30 dni,
  • zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat,
  • 15 punktów karnych.

 

 

Za przestępstwo prowadzania pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) grozi:

  • grzywna wymierzona w stawkach dziennych uzależniona od dochodu lub kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do 2 lat (Jeżeli sprawca dopuścił się tego czynu np. w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w związku ze skazaniem za to przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat),
  • zakaz prowadzenia pojazdów (wszelkich lub określonej kategorii) na okres od 3 do 15 lat,
  • świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5 tys. zł do 60 tys. zł,
  • 15 punktów karnych,
  • jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości spowoduje wypadek, w którym są zabici lub ciężko ranni, trafi do więzienia na minimum 2 lata, a kara nie będzie mogła być zawieszona. Ponadto w takim przypadku sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Ostatnie dni w powiecie lwóweckim przyniosły nam nie tylko odwilż ale także wysyp kierowców, którzy zdecydowali się na jazdę pod wpływem alkoholu. Jednym z takich był 61- letni mieszkaniec powiatu karkonoskiego, który w poniedziałkowe popołudnie wsiadł za kierownicę swojego Renaulta i wyruszył w drogę.

 

 

Mężczyzna podróż zakończył w rowie w Nielestnie w gminie Wleń i może on mówić o olbrzymim szczęściu, bo nic poważnego w zdarzeniu mu się nie stało. Ponadto tracąc panowanie nad pojazdem nie potrącił nikogo i nie doprowadził do zderzenia z innym pojazdem.

Na miejsce wezwani zostali funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim, którzy w pierwszej kolejności przystąpili do badania kierowcy. To wykazało, iż jest on pijany. 61- latek wydmuchał 2 promile.

Teraz mieszkaniec powiatu karkonoskiego odpowie on przed sądem.

Widzisz pijanego kierowcę! Nie pozwólmy mu kontynuować dalszej jazdy. Powiadom najbliższą jednostkę policji lub zadzwoń pod numer 112.

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here