Rząd potwierdza, że na Polskę spadły rosyjskie rakiety. Premier apeluje do Polaków

27
3585
fot.: Kancelaria Premiera

We wtorek, 15 listopada 2022 roku w godzinach popołudniowych w miejscowości Przewodów w powiecie hrubieszowskim doszło do eksplozji, w wyniku której śmierć poniosło dwóch Polaków. Jeszcze w dniu wczorajszym MSZ potwierdził wcześniejsze doniesienia medialne o przyczynie tragedii.

 

 

„W dniu 15 listopada 2022 r. miał miejsce kolejny wielogodzinny zmasowany ostrzał całego terytorium Ukrainy i jej infrastruktury krytycznej prowadzony przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej.” – czytamy w komunikacie wydanym przez ministerstwo spraw zagranicznych – “O godzinie 15:40 na terenie wsi Przewodów w powiecie hrubieszowskim w województwie lubelskim spadł pocisk produkcji rosyjskiej, w wyniku czego śmierć poniosło dwóch obywateli Rzeczypospolitej Polskiej.” – potwierdza minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, który w związku z tym zdarzeniem wezwał ambasadora Federacji Rosyjskiej do MSZ z żądaniem niezwłocznego przekazania szczegółowych wyjaśnień

„Jestem myślami z ich rodzinami i bliskimi – nie zostawimy ich samych sobie.” – zapewniał Premier Morawiecki tuż po zakończeniu nadzwyczajnego posiedzenia Rady Ministrów, podczas którego omówiona została zaistniała sytuacja kryzysowa.

Szef rządu przyznał, iż w ostatnich godzinach wraz z Prezydentem i ministrami rozmawiali z naszymi partnerami z NATO i UE.

 

 

“Po pierwsze zdecydowaliśmy o podniesieniu gotowości bojowej wybranych oddziałów polskich sił zbrojnych, ze szczególnym uwzględnieniem monitorowania przestrzeni powietrznej we wzmocniony sposób, razem z naszymi sojusznikami. Prowadzimy analizy z naszymi sojusznikami w zakresie potencjalnego użycia art. 4 Traktatu Północnoatlantyckiego, który uruchamia konsultacje w ramach NATO. Weryfikujemy przesłanki, które mogą służyć do tego, aby ten artykuł został użyty. Zdecydowaliśmy o wezwaniu ambasadora Federacji Rosyjskiej do MSZ.” – powiedział premier Mateusz Morawiecki, który dodał, iż w stan podwyższonej gotowości postawiono wszystkie służby: policję, straż graniczną, straż pożarną, a także pozostałe służby – również służby specjalne.

“W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego trwa analiza dotychczasowych ustaleń z dowódcami, szefami służb i sojusznikami. O 10.00 rozpoczyna się Rada Północnoatlantycka. O 11.00 Prezydent RP ponownie spotka się z Premierem i ministrami. W samo południe odbędzie się Rada Bezpieczeństwa Narodowego.” – przekazał Jacek Siewiera Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do rodaków z apelem:

Apeluję do wszystkich Polaków, by zachować spokój i szczególną ostrożność wobec prób dezinformacji. Musimy być gotowi na fake newsy oraz ataki propagandowe i informacyjne. Chaos to broń, którą posługuje się Rosja. Musimy opierać się wyłącznie na faktach.” – mówił podczas wczorajszego wystąpienia szef rządu

„Apeluję również do całej klasy politycznej o powściągliwość i odpowiedzialność. Musimy w tych trudnych momentach pokazać Polakom jedność oraz to, że rozumiemy na czym polega polska racja stanu.” – dodawał premier.

27 KOMENTARZE

 1. Wystrzelenie rakiety na terytorium NATO… To rosyjski atak rakietowy na bezpieczeństwo zbiorowe! To bardzo znacząca eskalacja. – A teraz chcę powiedzieć wszystkim naszym polskim braciom i siostrom. Ukraina zawsze będzie was wspierać! – podsumował.

  Kto to powiedział ? Wiecie ?

 2. Dla mnie to “fałszywa flaga”. Oczywiste jest, że to nie Rosja skorzystałaby na tym gdyby do wojny zostało wciągnięte polskie wojsko. Co innego USA. Dla nich taki atak rakietowy to woda na młyn. Osłabienie Rosji kosztem Ukrainy i Polski. A przed kim lubi klękać nasz “długopis”? Pewnie już szykuje odwet pod dyktando i w interesie ChabadLubawicz.

 3. I tu dowód jak wspaniale spisuje się obrona p.rakietowa na tej flance . . .
  Taka wspaniała, niemal jak żelazna kurtyna.
  W razie ataku na Polskę , daje nam maksymalnie tydzień i po nas .
  Jak mogły sobie wlecieć na terytorium RP zupełnie niezauważone rakiety ? No jak?
  Leciały przez 7 km . !

 4. Wezwać ukraińskiego ambasadora na dywanik i opieprzyć. A ruskiego przeprosić.
  Jak mawia Duduś, bracia Ukraińcy walczą za nas, za naszą wolność. Im wszystko wolno, czyli dwóch niewinnych Polaków zginęło za naszą niepodległość.
  Nie wierzę, że Jarek i Donek przyznają się do kłamstwa i powiedzą prawdę. Z ludzi robią i będą robili idiotów.

 5. Eksperci zidentyfikowali fragmenty rakiety na zdjęciach z miejsca wybuchu w Polsce jako elementy ukraińskiego S-300, poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony.

  „Oświadczenia różnych ukraińskich źródeł i zagranicznych oficjeli o upadku wsi Pszewodiw tak, jakby„ rosyjskie rakiety ”były celową prowokacją w celu eskalacji sytuacji” – podkreślił resort.

  Dodali też, że uderzenia z dużą precyzją były przeprowadzane tylko na cele na terenie Ukrainy i w odległości nie mniejszej niż 35 kilometrów od granicy z Polską.

 6. A może ta rakieta została wystrzelona prowokacyjnie przez ruskich z zachodniego Nadniestrza? To wtedy oświadczenia Ukrainców może zgadzałyby się. Ta rakieta ma zasięg do 300 km to faktycznie z Rosji nie doleciałaby no chyba,że z Białorusi. Stawiam jednak na zachodnie Nadniestrze!

 7. Polski rząd i media zawsze kłamią. Ukraińcy zabili Polaków (mają już w tym wprawę zdobyli ją na Wołyniu). ciekaw jestem kto zapłaci odszkodowanie rodzinom zamordowanych napemno Polacy bo ukraińcy umią tylko żebrać i kłamać. Ukraina to nasz wróg i tyle mam do powiedzenia.

 8. Co robili Duda, Kaczyński, Morawiecki, Błaszczak, Duda i spółka pisowska we wtorek pomiędzy godziną 16 a 21 posiadając 100% informacje o rakiecie ukraińskiej ?
  Nie chce mi się wierzyć, czyżby obmyślali plan wciągnięcia Polski do wojny ?????????????????
  Boże zachowaj nas od takich rządzących.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here