Ruszyli z przebudową rynku w Lwówku Śląskim

9
2350

Trwają już prace na lwóweckim rynku. Zniknęły klomby, zniknął stary asfalt, gotowy do wywiezienia jest pomnik Napoleona Bonaparte.

 

Jak już informowaliśmy przedmiotem robót budowlanych zadania pn.: „Rewitalizacja północnej części rynku w Lwówku Śląskim” jest przebudowa rynku – skweru górnego (północnego) zlokalizowanego pomiędzy pierzeją północną, powojennej zabudowy a drogą – ulicą o przebiegu poprzecznym, biegnącą przed zabytkowym Ratuszem.

Według zamawiającego tylko odrestaurowana Fontanna z Lwem wraz z kamienną nawierzchnią i jej obramowaniem wokół ma pozostać bez zmian. Natomiast pozostały teren w tym nawierzchnie placowe bitumiczne i chodnikowe z kostki betonowej, klomb kwiatowy liniowy z obudową kamienną, tereny zielone w tym drzewa i krzewy ulegają całkowitej przebudowie.

O tym jak ma wyglądać w przyszłości ten kawałek lwóweckiego rynku pisaliśmy w materiale pt.: „Lwówek Śląski: Ruszają prace przy przebudowie górnego rynku i ul. Słowackiego”.

W tym tygodniu ruszyły pierwsze prace. Wykonawca pozbył się już klombów, usunął także starą nawierzchnię. Do wywiezienia w inne miejsce przygotowany jest już także pomnik Napoleona I Bonaparte.

Inwestycja budzi mieszane uczucia wśród mieszkańców Lwówka Śląskiego. Jedni z sentymentem i łezką w oku wspominają dotychczasowy wygląd tego miejsca, ze szczególnym uwzględnieniem drzew, które zostały wycięte, inni chcą jak najszybciej zapomnieć o tym, pozbyć się starego i zastąpić to nowym projektem, jeszcze inni narzekają na brak zieleni i zbyt dużą powierzchnię kamienia.

Przy rewitalizacji kolejnej części lwóweckiego rynku rodzi się pytanie; czy aby każdy z tych poddanych rewitalizacji w ostatnich latach fragmentów rynku współgra ze sobą, czy tworzy jedną wspólną całość?

9 KOMENTARZE

 1. Mości Państwo obelisk postawić najlepiej w jednym z trzech miejsc :
  1. rondo-rabat w lwóweckim parku bo tam był inny obelisk wojenny i będzie kolejna ciekawostka,
  2. na pustym Skwerze Aleksandra Fredry który wstąpił do armii Napoleona w Lwówku
  3. w dawnych Płakowicach gdzie była bitwa bo tam najszybciej go zniszczą

  Zawżdy ów obelisk z podobizną niepodobną do Napoleona nie jest dziełem sztuki i przeto iż ma kilkanaście lat dlatego nie będzie żalu jak usuną z rynku

  • 1.Dać koło kamienicy Napoleona od strony Biedry na trawniku (zboku Kruka)
   2.Dać koło Netto na skrzyżowaniu z salonem BRW gdzie też przebywał N.B. i jest nawet zdjęcie. Pomnik można dać w ciągu idącym od Kina do Sądu naprzeciwko CPN na trawce

 2. Może pomnik Napoleona B. powinien stanąć w parku miejskim zamiast tego strasznego starego i zniszczonego poniemieckiego kiosku pomalowanego na wściekły kolor!!
  Wystarczy zrobić na tym miejscu ładny trawnik….. i przenieść tam pomnik.

 3. Jak mają go zniszczyć to niech go przewiozą do Marczowa gdzie rośnie “napoleoński dąb” i ustawią pod nim. Myślę że to dobre dla niego miejsce. Poza tym wyróżni “pomnik przyrody” którym ów dąb jest

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here