Lwówek Śląski: Ruszają prace przy przebudowie górnego rynku i ul. Słowackiego

22
3130

Poszerzą ulicę Słowackiego i przebudują północną część rynku w Lwówku Śląskim. Pomnik Napoleona Bonaparte I zostanie przeniesiony.

 

W środę 11 sierpnia br. zostały podpisane umowy na realizację zadań inwestycyjnych pn.: „Rewitalizacja północnej części rynku w Lwówku Śląskim” oraz „Przebudowa ulic Słowackiego, Kościelnej i Szpitalnej w Lwówku Śląskim – II etap przebudowa ul. Słowackiego wraz z częścią ul. Kościelnej”. – mogliśmy przeczytać na stronie lwóweckiego magistratu.

Przedmiotem robót budowlanych zadania pn.: „Rewitalizacja północnej części rynku w Lwówku Śląskim” jest przebudowa rynku – skweru górnego (północnego) zlokalizowanego pomiędzy pierzeją północną, powojennej zabudowy a drogą – ulicą o przebiegu poprzecznym, biegnącą przed zabytkowym Ratuszem.

Jedynie odrestaurowana Fontanna z Lwem wraz z kamienną nawierzchnią i jej obramowaniem wokół pozostaje bez zmian. Natomiast pozostały teren w tym nawierzchnie placowe bitumiczne i chodnikowe z kostki betonowej, klomb kwiatowy liniowy z obudową kamienną, tereny zielone w tym drzewa i krzewy ulegają całkowitej przebudowie.

źródło projektu: UGiM Lwówek Śl.

Wzdłuż zabudowy pierzei północnej zaprojektowano chodnik oddzielony od pozostałej powierzchni skweru dwoma liniowym stopniami blokowymi, granitowymi. Również wzdłuż zabudowy pierzei wschodniej na długości całego rynku tj. od ul. Kościelnej do ul. Chrobrego oraz wzdłuż pierzei zachodniej na długości całego rynku tj. od ul. Orzeszkowej do ul. Sienkiewicza zaprojektowano przebudowę istniejącej nawierzchni chodnika z kostki betonowej brukowej na nawierzchnie kamienną z płyt oraz kostki granitowej.” – czytamy w ogłoszeniu o przetargu.

Co ciekawe, pomnik upamiętniający wizytę Napoleona Bonaparte I w Lwówku Śląski zostanie przeniesiony w inną lokalizację poza rynek.

Natomiast w przypadku zadania związanego z przebudową ulicy Słowackiego wraz z częścią ul. Kościelnej zaprojektowano ją poszerzając jezdnię do szerokości 5 metrów na całej długości. Ta ma mieć nawierzchnię bitumiczną oraz jednostronny chodnik szerokości min. 2 metrów z betonowej kostki brukowej.

źródło projektu: UGiM Lwówek Śl.

22 KOMENTARZE

  • Dziwne że będzie bruk przecież to park powinien być w rynku a może zasadźcie las na starym asfalcie? Boże widzisz a nie grzmisz! Przecież będzie po przebudowie około 50 drzew w rynku i kilka skwerów. Pokaż mi miasto na Dolnym Śląsku które ma tyle drzew. Polecam zacząć od mojego Lubomierza gdzie jest nowy plac rynkowy i szukaj drzew ze świecą w ręku. Do tego zaraz przy centrum Lwówka macie park i obsadzone aleje i duże skwery. Naprawdę w Lwówku nie brakuje zieleni. Nie róbcie z siebie dziadów leśnych.

  • A co jak będzie źle, to wtedy lament i zmienisz? Takie rzeczy powinny wladze konsultowac z mieszkańcami. Niestety brak architekta miasta powoduje że denny gust wlodarzy serwuje nam takie nie Szczęsne inwestycje.

  • a wiesz że Płakowic nie ma od 21 lat? Brawo Ty! chodnik na zabobrze do dawnych Płakowic ma zrobić urząd wojewódzki bo droga jest wojewódzka i gmina nie może nic budować

 1. “Również wzdłuż zabudowy pierzei wschodniej na długości całego rynku… ” przecież ona była robiona rok temu, to jest ta gdzie jest Odido. Co jest nie tak że znów będą kopać?

 2. ale jaki dziwny termmin rozpoczencia prac restauracja musi wsrodku sezonu zwinac ogrodek piwny na ktory pani burmistrz wydala koncesje taki niby przypadek zobaczycie ze te prace zostna zrobione tak zeby nie bylo mozliwosci rozstawieni juz nigdy ogrodka piwnego a dlaczego tak sie dzieje to kazdy wie kto ma druga restauracje w rynku

  • Według planów i projektów ogródek dla restauracji Kruk będzie dalej od zabytkowej fontanny, w miejscu ściętej wierzby. Tak jak jest teraz jest źle bo jest zbyt blisko tego zabytku, za bardo go przesłania.
   Na projekcie jest dalej ale większy…no ale czy Gmina wyda zgodę na rozstawienie na większym terenie to się dopiero okaże.

 3. Może niech władze miejskie zrobią coś z blokiem zamykającym dolny Rynek!!
  Blok, dawniej przeznaczony dla pracowników kopalni Nowy Ląd, jest teraz elementem , który najbardziej szpeci Rynek; wstrętna brązowa blacha na balkonach, zaniedbana brudna elewacja, okna różnych rozmiarów i kolorów, niegustowne barwy ! Wstyd!! To był kiedyś ładny blok, a teraz jest okropny!!! Kto pozwala na taką samowolę w reprezentacyjnym miejscu pięknego miasteczka, jakim jest Lwówek Śląski???!!

  • To chyba prośba do Zarządcy Wspólnoty mieszkaniowej bo co ma władza do prywatnych domów. Nic nie może bez zgody tych ludzi co siedzą w tym obleśnym bloku. To ich decyzja że przejrzą na oczy. Nam pozostaje modlitwa by ich oświeciło że ich blok jest najszpetniejszy w Polsce

   • Dobrze, że Ratusz nie jest własnością jakiejś wspólnoty mieszkaniowej, bo strach pomyśleć jak by teraz wyglądał!!
    Teraz Ratusz jest przepiękny. Lwówecczanie mogą być z niego dumni!!

 4. Do Mai.
  Lwówecczan nie ma, a teraz sobie wyobraź, że na przełomie lat 50/60. pewien radny zgłosił swego “pomysła”, aby wyburzyć Ratusz i na jego miejscu wybudować nowoczesny Dom Kultury! Pozdro…

 5. Proponuję niektórym przejść się po rynku i policzyć drzewa. Wcześniej prócz ochydnych klombów i asfaltu wszędzie nie było nic. Co odnowili poprzedni rządzący? Za kabencji Pani Szczęsnej. Park. Planty z fontanną Czapli, Mury obronne, ul. Daszyńskiego,rynek. No fakt że ronda na ul. Morcinka są za małe, jednak ulica została odnowiona. Parking przy Szwajcarii i wiele innych inwestycji. Proszę się nie martwić o to jak będzie wyglądać Rynek. Nie ma samowoli, konserwator zabytków nad wszystkim czuwa. A Rynek nie będzie wyglądał gorzej niż wyglądał kilka lat wstecz. Niektórym nie da się dogodzić. Jak skonsultować z mieszkańcami to jak ma wyglądać miasto? Każdy ma inne zdanie, inne potrzeby i inne pomysły. Najważniejsze że są inwestycje a Lwowek jest coraz ładniejszy. Proponuję też pojeździć po miejscowościach w okolicy, ale tych zbliżonych wielkością do Lwówka. I pewnie zaraz ktoś napisze że w Bolesławcu… Fakt jest taki że Bolesławiec ze względu na położenie (bliskość a4) do tego główna linia kolejowa z zachodu w kierunku Wrocławia, ściąga do siebie wiele podmiotów gospodarczych. Cieszmy się z tego co mamy.

  • Zgadzam się i inwestycje są każdego roku by nie wspomnieć o nowym basenie po długich latach braku albo duży parking w centrum miasta przy szpitalu. Zieleni widzę na projekcie że będzie a najbardziej mi się podoba że będą drzewa wokół fontanny. Pozdrawiam rozsądnego Piotra

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here