Rozkład jazdy pociągów do Świeradowa- Zdroju proponowany przez SKPL

10
8664
skpl pociąg rozkład jazdy

Stowarzyszenie Kolejowych Przewozów Lokalnych na linii kolejowej Gryfów Śląski – Mirsk – Świeradów- Zdrój proponuje 17 par pociągów.

 

 

Stowarzyszenie Kolejowych Przewozów Lokalnych złożyło wnioski do Urzędu Transportu Kolejowego o tak zwany otwarty dostęp do rynku usług kolejowych. SKPL chce świadczyć usługi komercyjne wożąc pasażerów na czterech dolnośląskich liniach kolejowych:

 

 

Przewoźnik zadeklarował chęć realizowania nowych usług przewozu osób w ww. relacjach codziennie, w terminie od 15 grudnia 2024 r. do 14 grudnia 2029 r., tj. w rocznych rozkładach jazdy pociągów: 2024/2025, 2025/2026, 2026/2027, 2027/2028 oraz 2028/2029.

SKPL we wniosku dotyczącym najbardziej nas interesującej linii kolejowej, czyli połączenia z Gryfowa Śląskiego przez Mirsk do Świeradowa- Zdroju zapewnia, iż częstotliwość kursowania z uwzględnieniem dni tygodnia w jakich połączenie będzie uruchamiane – codziennie 7 par pociągów, przy czym podkreśla, iż zmiany w rozkładzie jazdy zależne będą od ostatecznych możliwości technicznych leżących po stronie zarządcy infrastruktury.

Jednocześnie należy wskazać, że część linii kolejowych, które SKPL Cargo wskazała we wnioskach jest nieczynna i niedopuszczona do ruchu kolejowego przez odpowiedniego zarządcę infrastruktury. Wobec powyższego wymaga podkreślenia, że decyzja w sprawie przyznania otwartego dostępu albo ograniczonego dostępu dotyczyć może jedynie linii kolejowych, które zostały wybudowane oraz oddane do użytku w dacie zaplanowanego kursowania nowej usługi przewozów pasażerskich. Decyzja dotycząca otwartego dostępu może zostać wydana przez organ regulacyjny wyłącznie na okres, który pokrywa się z okresem udostępnienia aplikantom linii kolejowych do eksploatacji przez odpowiedniego zarządcę infrastruktury” – wskazuje Prezes UTK.

 

 

Rzecznik prasowy UTK w rozmowie z Lwówecki.info wyjaśnia, iż wniosek ten wpłynął niedawno temu i w chwili obecnej trwa cała procedura. W tej sporo będzie zależeć od tego, czy pojawią się uwagi i inne wnioski. W takich przypadkach procedura rozpatrywania wniosku może wynieść nawet ponad rok.

SKPL do złożonego wniosku dołączyła proponowany na linii kolejowej Świeradów- Zdrój -Mirsk – Gryfów Śląski rozkład jazdy pociągów.

10 KOMENTARZE

  1. Dlaczego w Mirsku wsiadanie do pociągu nie będzie od strony budynku stacyjnego lecz po drugiej stronie torów. Uważam, ze będzie to niebezpieczne dla spóźnialskich.

  2. ten rj na szczęście można sobie…. to że SKPL złożył wniosek nie zonacza że otrzyma zgodę. Na szczęście UTK i zarządca DSiDK będzie ów wniosek rozpatrywał pod kątem zrównoważonego dostępu. Projekt RJ jaki jest dostępny w sieci a który jest autorstwa organizatora przewozów jest lepszy i bardziej wiarygodny mimo mniejszej ilości par ponieważ zakłada kursowanie pociągów ze Świeradowa w dalszych niż tylko Gryfów Sl. relacjach mi do Wałbrzycha, Węglińca, Jeleniej Góry, Karpacza czy Gorlitz. W sumie do szczęścia brakuje dwóch par pociągów z Wrocławia przez Legnicę i nic więcej ale na to SKPL się nie pisze.

  3. Te aplikanty to muszą się jeszcze uczyc co do kierunków to trzeba porozmawiac z DB CD
    (tz czeskie drogi ) bo chyba nie znają starych rozkladow jazdy pociągów przed 1939 rokiem bo zagraniczni turyści jeździli z Berlina i Drezdna I onich też pomyśleć jeszcze kierunek Karpacz bo tam jest źródło ich rzeki Łaby i tu trzeba wyjść z incjatywą bo do Berlina też moglibyśmy jezdzic

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here