Rozbił szybę, zniszczył kosz na śmieci

0
1285

Do 5 lat pozbawienia wolności grozi mężczyźnie, który nadmiar energii rozładował wybijając szybę w lokalu usługowym i niszcząc kosz na śmieci. Będzie on także musiał pokryć straty.

 

„Nie reagujesz – akceptujesz!” to hasło trwającej od kilku lat kampanii społecznej. Ma ona na celu przede wszystkim ograniczenie liczby przestępstw pospolitych, między innymi poprzez zwiększenie świadomości obywatelskiej i wzmocnienie reakcji mieszkańców na naruszenia prawa szczególnie dla nich uciążliwe.

Do takich z całą pewnością możemy zaliczyć niszczenie elewacji budynków i innych obiektów w przestrzeni miejskiej.

Trudno racjonalnie wytłumaczyć powody, jakimi kierują się osoby malujące różnego rodzaju napisy, czy też symbole na budynkach, niszczące ławki, kosze na śmieci, znaki drogowe, …. Być może robią to z nudy, chęci popisania się przed znajomymi lub dla zabawy. Nasza obojętność oznacza przyzwolenie na takie zachowania. Nie bójmy się zareagować. Wystarczy zadzwonić na numer alarmowy 112 i powiadomić służby.

Dzięki jednemu z takich zgłoszeń policjanci sprawcę uszkodzenia mienia. 44-latek rozbił szybę antywłamaniową w lokalu usługowym w Olszynie. Jednak tego dnia lubańskim policjantom nie udało się go zatrzymać.

Dopiero kolejnego dnia, gry wpłynęło zgłoszenie o zakłócaniu porządku mundurowi skojarzyli fakty.

Policjanci Ogniwa Patrolowego lubańskiej jednostki udali się do Olszyny, gdzie miało dojść do zakłócania porządku publicznego. Sprawca miał rzucać o ziemię przydrożnym koszem na śmieci. Przybyli na miejsce funkcjonariusze zastali zgłaszającego oraz wandala. Po uzyskaniu danych personalnych mężczyzny skojarzyli, że jest on podejrzewany o uszkodzenie szyby w witrynie lokalu usługowego, do którego doszło dzień wcześniej. – wskazuje asp. szt. Justyna Bujakiewicz-Rodzeń z lubańskiej policji.

Mundurowi zabezpieczyli nagranie z monitoringu miejskiego, gdzie widniej postać sprawcy. Właściciel lokalu oszacował straty na kwotę 1500 zł.

Mężczyzna został zatrzymany. Wandal usłyszał już zarzut uszkodzenia mienia. Za popełnione przestępstwo grozi mu nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here