Radny prosi o ustawienie koszy. Gmina mówi nie.

9
1510
zdjęcie poglądowe

Pierwsze kosze na śmieci na ulicach miast Europy pojawiły się w XIX wieku we Francji. Kosze na śmieci towarzyszą nam wszędzie. Widok pojemnika na śmieci w parku, na chodniku, czy skwerze nie dziwi nikogo, wręcz przeciwnie raczej zaskoczeniem może być brak takich „luksusów” w miejscach publicznych, gdzie każdego dnia przechodzi wielu ludzi.

 

Nie dziwi więc interpelacja złożona przez jednego z radnych Rady Gminy i Miasta w Lwówku Śląskim, który wnosił w niej do pani burmistrz o zakup i ustawienie pojemników na odpady przy kilku ulicach w mieście. Wcześniej do radnego w tej sprawie zwrócili się mieszkańcy.

„Mieszkańcy zwracają uwagę, że na chodniku przy tej ulicy nie ma żadnego kosza na całej długości ulicy (od przystanku PKS do hotelu Piast). Nie świadczy to dobrze o gospodarzu miasta Lwówek Śląski, zwłaszcza jak spacerują tą ulicą turyści odwiedzjący nasze miasto” – czytamy w interpelacji Radnego Zbigniewa Ecka dotyczącej prośby ustawienia koszy na śmieci na ulicy Daszyńskiego w Lwówku Śląskim.

„Brak koszy powoduje zaśmiecanie ulic wraz z terenami przyległymi” – tłumaczy Radny Zbigniew Eck w interpelacji, w której zwraca się z prośbą o ustawienie koszy na śmieci na ulicach: 10 Dywizji, Legionów i Jastrzębiej w Lwówku Śląskim.

Odpowiedź Gminy Lwówek Śląski dla wielu z pewnością będzie zaskoczeniem, gdyż ta odmówiła zakupu i montażu pojemników na śmieci tłumacząc, iż powstałe odpady każdy ma zabierać z sobą.

„Gmina i Miasto Lwówek Śląski informuje iż kosze na w/w ulicach nie zostaną zamontowane. W myśl § 7 pkt 2 Uchwały Nr XXXVI/255/21 Rady Miejskiej w Lwówku Śląskim z dnia 27 maja 2021 r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy i miasta Lwówek Śląski „Mieszkańcy gminy oraz osoby przebywające na jej terenie w miejscach publicznych zobowiązani są do wyrzucania wytworzonych odpadów komunalnych do koszy ulicznych, a w przypadku ich braku do zabierania odpadów ze sobą”.”. – odpowiada radnemu wiceburmistrz L. Krokosz.

Ta odpowiedź mówi wszystko na temat czystości i porządku w mieście oraz podejścia do tematu władz miasta.

9 KOMENTARZE

 1. Gryfów też bez koszy np ulica Uczniowska przeszlismy od szkoly podstawowej nr 1 do krzyżówki z ulicą Kolejową dziecko papierki niosło do końca brak jakiegokolwiek kosza to samo z trasą od szkoły nr jeden obok straży ulicą Lubanską do rynku. Czy w tym miescie papiery, chusteczki, śmieci rzuca się gdzie popadnie? Włodarze miasta nie mogą o to zadbać, czy są brudasami? Za to w parku latem jeden syf nikt nie wywozi? W sumie nie ma koszy na ulicach to i klopotu brak z ich opróżnianiem logiczne w sumie. WSTYD.

  • Panie Bareja – proszę nauczyć się czytać ze zrozumieniem. Uchwała podjęta przez Radnych nie dotyczyła nie umieszczania koszy na śmieci na ulicach miasta Lwówek Śląski. Biorąc pod uwagę pana tok rozumowania – należy zlikwidować wszystkie kosze na śmieci ze wszystkich ulic, aby mieszkańcy te śmieci zabierali do domowych koszy ( aby Miasto nie ponosiło kosztów ich wywozów):)
   Gdzie tu jest dbanie o wygląd Miasta przez obecnych włodarz – brak dalszego komentarza na pana tok rozumowania – pozdrawia

 2. Podejście władz do tematu jest lekceważące i mało profesjonalne. Jak widać dobro mieszkańców, dbałość
  o porządek i czystą okolicę zdecydowanie nie jest priorytetowe. Smutne. Punkt widokowy na ulicy Jastrzębiej z racji swojej lokalizacji stał się częstym miejscem spotkań młodych ludzi, którzy pozostawiają po sobie mnóstwo śmieci. W takiej scenerii spacery z dziećmi lub z z pupilami nie należą do najprzyjemniejszych. Szkoda, że nikt z tym nic nie robi.

 3. Śmieci są naszym problemem od wielu lat, pamiętam czasy gdy śmietniki były praktycznie wszędzie. Teraz jest inaczej, ludzie nawet jeśli chcą to muszą naprawdę szukać śmietnika. To o to chodzi w ekologii?

 4. Zabieraj śmieci do domu. W koszach na ulicy są w np. piasek z kocich kuwet, popiół z pieca, czyszczenie samochidu, papierek po batonie weź do kieszeni bo jest lżejszy niż baton.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here