Przewoził materiały niebezpieczne na zużytych oponach

1
832

30 czerwca 2021 roku, na drodze ekspresowej S3 na terenie Powiatu Legnickiego Inspektorzy z WITD we Wrocławiu zatrzymali do kontroli 40 tonowy zestaw przewożący materiał niebezpieczny ADR.

 

W wyniku kontroli stanu technicznego pojazdu samochodowego ujawniono nadmierne zużycie wszystkich opon tylnej osi pojazdu. Miejscami nie było widać żadnego bieżnika. Na prawym wewnętrznym kole widoczne było odsłonięte i uszkodzone stalowe opasanie opony, co groziło jej rozerwaniem. Kontrola oświetlenia wykazała niesprawność lewego przedniego światła mijania.

Stan techniczny naczepy również budził zastrzeżenia. Stwierdzono nadmiernie zużyty bieżnik prawej opony trzeciej osi oraz nieszczelność układu hamulcowego.

Nie były to jedyne naruszenie jakie stwierdzono. Zespołem pojazdów przewożono materiał niebezpieczny stały zagrażający środowisku – UN 3077. W trakcie kontroli okazało się, że kierowca nie posiadał wymaganego dokumentu przewozowego. Nie został mu wydany przez załadowcę.

Kontrolowana jednostka transportowa nie posiadała wymaganego oznakowania. Z tyłu pojazdu umieszczono niekompletną prostokątną tablicę barwy pomarańczowej, z numerami zagrożenia i UN. Na prawym boku i tylnej burcie naczepy znajdowały się uszkodzone nalepki ostrzegawcze.

Kierowca mimo żądania nie okazał również wymaganego wypisu z licencji uprawniającej przewoźnika do realizacji przedmiotowego przewozu.

W wyniku przeprowadzonych czynności kierowca został ukarany mandatem karnym.

Zatrzymano dwa dowody rejestracyjne za zły stan techniczny pojazdów. Do czasu usunięcia nieprawidłowości przy realizacji przewozu wydano zakaz dalszej jazdy. W związku z ujawnionymi nieprawidłowościami wobec przewoźnika, zarządzającego transportem, nadawcy oraz załadowcy wszczęto postępowania administracyjne.

-/WITD/-

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here