Prezydent zawetował ustawę lex-TVN

21
932

Liczne protesty w obronie wolności mediów przyniosły skutek. Prezydent RP Andrzej Duda zawetował ustawę o radiofonii i telewizji nazywaną lex TVN i skierował ją do Sejmu. W praktyce oznacza to koniec tego projektu, bo w Sejmie nie ma większości, która mogłaby odrzucić weto prezydenta.

 

O swojej decyzji Prezydent poinformował podczas poniedziałkowego (27.12) wystąpienia. Nie krył on, projekt ten budził jego wątpliwości iż

– Mając zastrzeżenia do przepisów nowelizacji, rozważałem różne możliwości: zwrócenie do ponownego rozpatrzenia, czy skierowanie do TK. Jednym z argumentów rozważanych przeze mnie była kwestia umowy międzynarodowej – o wzajemnych stosunkach gospodarczych i handlowych z USA. Rozpatrywałem także kwestie pluralizmu medialnego i wolności słowa. – mówił Andrzej Duda, który zwracał m.in. uwagę, iż w nowelizacji zawarto przepisy zmniejszające jego kompetencje, co mu się z pewnością nie spodobało.

– W nowelizacji ustawy znajdują się także przepisy naruszające prerogatywy prezydenckie. – tłumaczył, nie kryjąc przy tym, iż rozważał także skierowanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłebskiej, ale obawiał się, iż ten nie będzie w stanie jej w pełni zbadać. – Nie mogę powiedzieć, że TK odniósłby się na pewno do kwestii przestrzegania traktatu polsko-amerykańskiego.

Ostatecznie Prezydent RP przyznał, iż wetuje ustawę. – Podzieliłem zdanie większości moich Rodaków, którzy uznali, że kolejne spory nie są nam w tej chwili potrzebne. Odmawiam podpisania nowelizacji i kieruję ją do Sejmu do ponownego rozpatrzenia. Wetuję ją – powiedział Andrzej Duda.

Oznacza to, że projekt przepadł, bo koalicja nie ma głosów, by odrzucić weto. Prezydenckie weto Sejm może odrzucić większością kwalifikowaną 276 głosów. Jednak PiS nie posiada takiej większości i nawet ewentualna pomoc Konfederacji w tej sprawie byłaby niewystarczająca a partie opozycyjne dotychczas wyrażały w tej sprawie stanowczy sprzeciw.

Nikt dziś nie ma wątpliwości, że bez społecznych protestów, bez setek, tysięcy a nawet milionów ludzi, którzy w różnej formie, czy to na ulicznych protestach, czy podpisując petycje stawali w obronie wolności mediów, a tym samym stacji TVN przyniosły zamierzony skutek. Dziś wygrała Polska. https://lwowecki.info/lwowek-slaski-wolne-media-wolni-ludzie-wolna-polska/

21 KOMENTARZE

 1. Dzięki Ci Boże,że prezydent postąpił nie jakoś karkołomnie,nie patriotycznie ale normalnie jak postąpiłby każdy zdrowy umysł na tym stanowisku i z uśmiechem na twarzy pokazał Kaczyńskiemu gest Lichockiej albo dosadniej jak kto woli gest Kozakiewicza!

  • Bóg i judasz, to jest właśnie ta sprzeczność której mali ludzie nie potrafią ogarnąć . W tłumie biegną zawsze pierwsi ale nie po to żeby widzieć ale żeby zostać zauważonym. Tak więc judaszu nie musisz się starać, tu na forum już dawno jesteś ” zauważony “.

 2. TVN toszczególna telewizja. Pokazano jak jeden płynął 6 dni w lodowatej wodzie. Pokazano kota wartego dwa tysiące zł co szedł 50000 km , promują krajanke Lempart co klnie jak szewc itd

 3. @saso to se ogląda pisinfo każdy ma prawo oglądać co chce.
  Masz pilota to kanał zmień na TVTYRWAM albo na co chcesz a taki ulubiony tubapis pokazuje zoofilie

  • Tu nie chodzi o oglądanie ,tylko gdzie idą pieniądze z działalności TVN wpływają na konta zagranicznych korporacji, tak że Polska niema udziałów i co dobry interes dla Polski? Jak narazie Prezydent widzi że ludzie nie wiedzą o co chodzi i dał spokój.

   • Grupa TVN jest większym płatnikiem podatków niż TVP. W ubiegłym roku z tytułu CIT prywatna telewizja zapłaciła około 33 mln zł, a TVP tylko około 7,4 mln zł. 1Inne podatki
    Telewizja Polska S.A. 7,38 mln zł
    Cyfrowy Polsat S.A. 96,4 mln zł
    Telewizja Polsat S.A. 91,36 mln zł
    Canal+ Polska S.A. bd.
    TVN Media Sp. z o.o. 27,76 mln zł
    TVN S.A. 5,13 mln zł
    Takie są fakty, proszę poczytać

 4. Grupa TVN z tytułu CIT zapłaciła w 2020 roku około 33 mln zł. Dla porównania TVP odprowadziło z tego tytułu tylko 7,4 mln zł, a Polskie Radio 25 tys. zł. Największym płatnikiem jest Polsat, który w 2020 roku odprowadził około 90 mln zł. TVP dostała prawie 2 miliardy dotacji

 5. “… Poloneza czas zacząć. – Podkomorzy rusza. I z lekka zarzuciwszy wyloty kontusza, I wąsa podkręcając, podał rękę Zosi …”. Dlaczego ta wrzutka z Pana Tadeusza? Trzy albo cztery lata temu w wolnych mediach społecznościowych był artykuł a w nim między innymi jedna ciekawa wzmianka. Oto Jarosław Kaczyński wymyślił i dokładnie co miesiąc egzekwował przed biurkiem na Nowogrodzkiej taniec Poloneza w wykonaniu pary Duda-Przyłębska,których symbolicznie nazwał paź Andrzej i pszczółka Maja. Podobno scenografię tego tańca w wykonaniu tej pary wymyśliła mu pani Basia. To miałby być hołd poddańczy dla Kaczyńskiego i komfort rządzenia bez nerwów i nawet jeżeli w tym czasie jego tam nie było to ten taniec miała odfajkowywać pani Basia. Ile w tym było wtedy fantazji autora tego artykułu a ile trochę prawdy trudno powiedzieć ale uśmiać się można było mocno. Kilka godzin po wczorajszym wecie prezydenta przypomniał mi się ten artykuł i zaraz przyszła mi myśl,może też fantastyczna ale taka że ówczesny z artykułu paź Andrzej postanowił już więcej nie tańczyć z marnej klasy tancerką a dosadniej jeszcze postanowił zerwać z misją pazia. Warto czytać wolne media póki jeszcze są bo wczoraj późnym wieczorem na Facebook też ciekawa była wzmianka,że Kaczyński tego weta prezydentowi nie odpuści bo nie ma praktycznie wyjścia. Z tym co robił przez sześć lat w przypadku wygranej opozycji nie chce za żywota być przynoszony jak kiedyś Kiszczak na noszach do sądu,chce rządzić do ostatnich swych dni bo inaczej dla niego będzie apokalipsa,przypuszczając że wszyscy jego giermkowie wtedy odwrócą się od niego plecami. Autor pisze,że Kaczyński przygotowuje wariant bomby atomowej jeżeli prezydenta nie uda się przekonać. Ta zawetowana ustawa lexTVN ma wrócić do procedowania w sejmie w trochę innej postaci razem z ustawami Ziobry o “reformie” sadownictwa jako całość,jako jedna wielka ustawa. Z chwilą gdy taka ustawa będzie kończyła swój bieg w Senacie PiS zbierze 140 podpisów i z zaskoczenia przy małej ilości opozycji aby postawić prezydenta pod Trybunał Stanu i zastosować tu Art.145 punkt 1,2,3 Konstytucji z oskarżeniem o Zdradę Dyplomatyczną na rzecz amerykanów. Szybko przepchnąć przez Sejm bez poprawek Senatu i dać do podpisu zastępującą wtedy prezydenta marszałek Witek. Nawet gdy po czasie TS nie orzeknie winy prezydenta Kaczyński będzie już spał spokojnie. Chyba to też wyjątkowa fantazja autora ale czasami fantazje urzeczywistniają się.

  • Absolutnie nie zgadzam się z tezą,że jakieś historyczne fantazje z chmury wzięte spowodowały,że Andrzej Duda postanowił zawetować nowelę ustawy Suskiego. Tak szybka reakcja Dudy z tym wetem moim zdaniem spowodowana była najprawdopodobniej wpadnięciem telefonów Dudy w szpony Pegazusa.Jeżeli od więcej jak roku stosunki Dudy z Nowogrodzką są na pieńku tylko delikatnie mówiąc to logika podpowiada,ze mając Pegazusa w ręku Kaczyński chciał o nim wszystko wiedzieć,nawet to co mówią w łóżku. To właśnie Duda Andrzej teraz może bardzo dużo dopomóc w rozwiązaniu sprawy Pegazusa bo jeżeli był jego telefon zainfekowany a chyba na pewno to musiało to w nim się po prostu na chwilę zagotować i to on a nie odwrotnie może teraz szantażować Kaczyńskiego,że pewne sprawy ujawni i tylko zmyleniem dla oczu widzów była Dudy Andrzeja laudacja przed wetem z wielkim uśmiechem cały czas na twarzy ( inaczej gdy poprzednio wetował z groźną miną).Chyba będziemy mieli ciekawy początek nadchodzącego roku z dwiema pandemiami: pandemią COVID19 i pandemią Pegazusa w Polsce.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here