Piątek 13-tego i… Księżyc Żniwiarzy

1
368
fot.: Aneta Mieszczanowicz - dziękujemy
Piątek 13. według wielu wierzeń jest uznawany za najbardziej pechowy dzień w roku. A co wówczas jeśli dojdzie do tego wyjątkowa pełnia księżyca?
 

Przesądni obawiają się dzisiejszej daty. Zakładają, że prawdopodobieństwo udziału w niefortunnym wydarzeniu jest wyjątkowo duże. Tegoroczny piątek 13-tego pokrywa się z rzadkim zjawiskiem astronomicznym nazywanym Księżycem Żniwiarzy. Pełnia ta przypada raz na 20 lat. Poprzednie tego typu zjawisko miało miejsce 13 października 2000 roku, natomiast kolejny Księżyc Żniwiarzy zobaczymy dopiero 12 sierpnia 2049.

Księżyc Żniwiarzy to pełnia najbliższa równonocy jesiennej, podczas której nasz naturalny satelita wschodzący nisko nad horyzontem będzie wydawał się znacznie mniejszy niż w momencie, w którym znajduje się wysoko na niebie. Wędrówkę Księżyca po niebie będzie można obserwować zaraz po zachodzie Słońca, dzięki czemu będzie wyjątkowo jasno. Określenie „Księżyc Żniwiarzy” nawiązuje do tego, że niegdyś jasne, wrześniowe niebo pozwalało na zbieranie plonów przez całą dobę. Zjawisko to znane jest także pod innymi nazwami – „Pełni Księżyca Zbiorów”, „Księżyca Plonów” lub „Księżyca Wina”.

-/ eLuban.pl /-

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here