Prezydent podpisał nowelizację ustawy o referendum ogólnokrajowym

0
184
Prezydent Andrzej Duda podczas wiecu wyborczego w Bolesławcu - 3.07.2020r.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o referendum ogólnokrajowym – poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta RP. Nowela ma umożliwić przeprowadzenie referendum tego samego dnia, co wybory.

 

 

W środę, 16 sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o referendum ogólnokrajowym. Dokument został już opublikowany w Dzienniku Ustaw.

Nowelizacja ustawy o referendum ogólnokrajowym dostosowuje przepisy tak, by referendum krajowe mogło odbyć się w tym samym terminie, kiedy wybory prezydenckie, parlamentarne lub do PE poprzez przede wszystkim ujednolicenie godzin głosowania, czyli w godzinach 7 – 21.

Referendum ma być przeprowadzone 15 października razem z wyborami parlamentarnymi. Z wnioskiem o zarządzenie ogólnokrajowego referendum zwrócił się do Sejmu rząd. Rada Ministrów proponuje, żeby Polacy odpowiedzieli na cztery pytania referendalne:

Pytania referendalne

Wraz z wyborami do Sejmu i Senatu ogłoszonymi na 15 października 2023 roku, ma się odbyć także ogólnokrajowe referendum. W tym mają paść cztery ułożone przez rządzących pytania:

Pierwsze pytanie referendalne: “Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw?“. Przekazał je prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Drugie pytanie referendalne: “Czy jesteś za podwyższeniem wieku emerytalnego wynoszącego dziś 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn?“. O tym poinformowała wiceprezes PiS, była premier Beata Szydło.

Trzecie pytanie referendalne: “Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?“. O nim poinformował w niedzielę premier Mateusz Morawiecki.

Czwarte pytanie referendalne: „Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?”. Przekazał je minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here