Niemal 20 tysięcy złotych miesięcznie dla burmistrz Lwówka Śląskiego?

29
4444
burmistrz Mariola Szczęsna (fot. 2021 r. Lwówecki.info)

Droga pani burmistrz Lwówka Śląskiego. To nie zwrot grzecznościowy, a ocena wysokości proponowanego wynagrodzenia szefowej lwóweckiego urzędu.

 

Zapewne wielu samorządowców ucieszyła ustawa o podwyżkach wynagrodzeń dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, którą w sierpniu przyjął Sejm. Za wprowadzeniem takich zmian w prawie byli posłowie PiS, KP oraz Polskie Sprawy, natomiast przeciw byli posłowie Koalicji Obywatelskiej, Konfederacji i Polska 2050. Prezydent podpis pod nią złożył ostatniego dnia września. Ta w życie weszła 17 września 2021 roku.

Wynagrodzenie burmistrz Lwówka Śląskiego

Po raz ostatni wynagrodzenie burmistrz Lwówka Śląskiego było ustalane w grudniu 2018 roku. Wówczas radni zdecydowali, iż to będzie składało się z następujących kwot:

 • 4.800 zł – wynagrodzenie zasadnicze
 • 2.100 zł – dodatku funkcyjnego
 • 2.415 zł – dodatku specjalnego – 35% od wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego
 • 960 zł – dodatku za wieloletnią pracę w wysokości 20% wynagrodzenia zasadniczego.

Łącznie dawało to wynagrodzenie w kwocie 10.275 złotych.

Czas na zmiany

Ustawodawca w zmianach wskazał większy niż dotychczas mnożnik kwoty bazowej. Zapisał także, iż minimalne wynagrodzenie m.in. burmistrza nie może być niższe niż 80% maksymalnego wynagrodzenia określonego dla poszczególnych stanowisk. Po wejściu w życie przepisów w samorządach ruszył proces poniekąd wymuszonych przez prawo zmian.

Ile wynosi maksymalne wynagrodzenie burmistrza?

Maksymalny poziom wynagrodzenia zasadniczego w gminach pomiędzy 15 a 100 tysięcy mieszkańców to 10.430 złotych a maksymalny poziom dodatku funkcyjnego to 3.450 złotych. Do tego dochodzi dodatek specjalny w wysokości 30% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i funkcyjnego. Ostatnią składową jest dodatek za wysługę lat, który w przypadku obecnej burmistrz Lwówka Śl. wynosi 20% wynagrodzenia zasadniczego.

Ile zarobi burmistrz Lwówka Śląskiego?

W ubiegłym tygodniu wszyscy lwóweccy radni otrzymali projekt uchwały dotyczący planów zmian wynagrodzenia szefowej urzędu. Projekt ten jest projektem grupy radnych. Podpisali się pod nim radni: Mieczysław Grabowicz, Stefania Wróblewska, Tomasz Kubis oraz Piotr Wiśniowski i wskazali w nim propozycję wynagrodzenia „z górnej półki”.

Fragment projektu uchwały Rady Gminy i Miasta Lwówek Śląski w sprawie ustalenia wynagrodzenia Burmistrza

Co ważne, uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i ma zastosowanie do obliczenia wynagrodzenia Burmistrza Gminy i Miasta Lwówek Śląski począwszy od 1 sierpnia 2021 r.

Złożenie przez radnych projektu nie oznacza, iż takie wynagrodzenie dla pani burmistrz zostanie przyznane. O tym, czy i w jakiej wysokości burmistrz Lwówka Śląskiego będzie miała podwyżkę już na najbliższej sesji zadecydują radni. Czy większość z nich zagłosuje za takimi podwyżkami, czy i ewentualnie kto zaproponuje zmiany oraz czy te zostaną uwzględnione przekonamy się zatem już wkrótce.

29 KOMENTARZE

 1. Odnoszę wrażenie że Pani burmistrz słabo a nawet śmiem napisać że bardzo słabo dba o dobro człowieka. Dla niej najważniejszy jest wygląd poszczególnych miejsc niż dobro rodziny które naprawdę potrzebują pomocy. Nie pamiętam żeby był jakiś artykuł że pani burmistrz pomogła jakieś rodzinie ale tych o swiecidelkach pierdulkach i innych fanaberiach jest multum.

 2. Dzięki pomysłowi Merkel i Macrona na wschodnią granicę Unii Europejskiej a szczegółowiej na granicę Polski,Litwy i Łotwy z Białorusią sytuacja się uspokoiła,ustabilizowała się. Nie wiemy jak długo ale wiemy co znaczy nie mieć w kraju dyplomacji! Nerwowość pana Morawieckiego sięgnęła zenitu bo jak można było odebrać nam paliwo do propagandy o zbliżającej się wojnie a tym samym przykrycie ( propaganda o nieuniknionym konflikcie zbrojnym) w kraju galopującej inflacji,galopujących cen, galopującego spadku wartości złotego w stosunku do walut, galopującej pandemii i konszachtu rządu z foliarzami,braku na składach już od miesiąca strasznie drogiego węgla. Ale mam pocieszenie dla elektoratu PiS-na święta na stole świątecznym odczujemy Cud Gospodarczy Glapińskiego największy od czasów rozbiorów i w/g niego większy przelicznik wartości złotego od czasów “…a przez ostatnie osiem lat …” a i dlatego też podwyższono emerytom AŻ o ~ 100 zł waloryzacji na miesiąc a VIPom (Duda,Morawiecki i inni jak widać też w gminach) TYLKO o ~ 5000-8000 zł do już istniejącej pensji miesięcznej.Życzę dobrego samopoczucia na święta wybrańcom PiSu i smakołyków w naszym Cudzie Gospodarczym.

 3. No szkoły pozamykać, wszystko co jest dobre zniszczyć a sobie stu procentową podwyżkę dać, a dzieci na przystanku czekając na autobus w błocie stoją, bo nie ma komu się tym zająć, bo Gmina biedna.

 4. O tym, że burmistrzowi z Mirska czy Lwówka radni ustalili zbyt wysokie wynagrodzenie, napiszą i będą mówić wszyscy. Winni będą radni.
  O tym, że to wynagrodzenie i podwyżki dla rządu p. Morawieckiego o 8000 zł miesięcznie ustalił Prezes PIS ? W oficjalnej propagandzie winna opozycja.
  I to jest perfidia rządzących. Przykre, smutne.

 5. Popieram Panią “Passs” gmina biedna a wioski to już się nigdy niczego nie doczekają. Ciągle tylko Lwówek i Lwówek a tak jak wspomniała Pani “Pssss”dzieci po kostki stoją w błocie później w szkole gadają jakie to brudasy z tych wiosek.

 6. burmistrz zasluguje na zmniejszenie gazy a nie podwyszenie za nic nie robienie tylko imprezy i imprezy i przewalki wszystko lezy w rekach radnych nie kturzy radni powini rzadzic gmina i kontrolowac burmistrz i ja rozliczac niech sie skonczy kumoterstwo a lizusy won z rady

 7. To są nieprawdopodobne kpiny! Przekroczenie wszelkich norm etycznych i granicy zwykłej ludzkiej przyzwoitości. Pani Burmistrz i niektórzy radni, którzy piastują swoje funkcje tylko i wyłącznie dzięki głosom swoich wyborców, teraz jawnie śmieją się im w twarz takimi pomysłami. Próbując przeforsować projekt takiej mega podwyżki dla burmistrza malutkiej gminy, na poziomie wysokości niewiele odbiegającej od prezydenta kraju, radni, którzy są jego autorami powinni zapaść się pod ziemię… I tacy ludzie nigdy w przyszłości nie powinni otrzymać choćby jednego głosu!!! A swoją drogą byłoby dobrze ich wszystkich zapytać. Czy pani burmistrz otrzymałaby choć jeden głos od kogokolwiek, kto wiedziałby, że pani ta po jego wyborze, będzie zarabiała 20tys zł miesięcznie..? To pytanie czysto retoryczne i dotyczy też radnych. Gdzie jest granica, której ci, których wybraliśmy, widocznie kompletnie nie widzą i nie czują…? Totalna porażka i kompromitacja!!!

 8. Pani radna z Kotlisk to cały czas głosuje za Panią burmistrz, a na wiosce nic nie zrobione. Jak są przeznaczone jakieś pieniądze na wioskę to tylko na straż pożarną nikogo to raczej nie dziwi. Może by tak Pani radna przejechała się po wiosce i zebrała podpisy od ludzi i zaproponowała kanalizację na wiosce.

 9. Projekt jest projektem grupy radnych. Grupę wnioskując z podpisów tworzą: Mieczysław Grabowicz, Stefania Wróblewska,Tomasz Kubis, Piotr Wiśniowski. A może warto przyjrzeć się tym radnym? Mieczysław Grabowicz – czy ktoś chociaż raz słyszał, żeby zabrał głos na jakiejkolwiek sesji ? Podobnie Stefania Wróblewska – zupełnie bezbarwna postać. Tomasz Kubis – ten radny to akurat aktywny jest na każdej sesji, tylko, że nigdy nie powiedział nic konstruktywnego. Prezes klubu bokserskiego, zasłużył się tym, że przez niejasne sprawy finansowe rozłożył klub na łopatki. Chętnie podkreśla, że ocenią radnych wyborcy. I ja mam taką nadzieję. Piotr Wiśniowski. Odznaczony, zasłużony dla miasta radny. A ja myślę, że zasłużony bardziej dla Pani Burmistrz, niż dla miasta. Jawnie na sesji poucza i zachęca innych radnych, żeby sprawy z Panią Burmistrz załatwiać półprywatnie przy kawie. Ciekawe ile spraw tak załatwili. Do tej grupy dołączą inni. Warto im się przyjrzeć. Wiemy, że źle się dzieje we Lwówku. Przyjrzyjmy się obecnym radnym, i tym, których będziemy wybierać, bo jak chcemy mieć mądre, uczciwe władze, które będą dbać o sprawy mieszkańców, to musimy mieć też mądrych, odpowiedzialnych radnych. A wtedy i dla burmistrza i dla radnych nie będzie szkoda kasy.

   • Ale co ty gadasz? Przecież oni są przeciwko tej podwyżce… za to coraz więcej osób mówi jednym głosem z Panią Burmistrz, stado klakierów powiększa się. Ciekawe co im Pani Burmistrz naobiecywała, czy może to już jak w mafii i boją się jej podpaść.

 10. Heheh radni?
  To są ludzie którzy przychodzą na sesję posiedzieć,kawkę popić i podnieść rączkę.
  Od kiedy można oglądać sesję rady to widać co kto sobą reprezentuje.
  Pan radny z wąsem to dopiero ma argumentację za podwyżka dla burmistrz.
  Ludzie przy następnych wyborach pamiętajcie o takich sytuacjach.
  Jak są nie wygodne pytania to najlepiej wyjść, ośmieszyć i czas płynie.
  Burmistrzowie z terenu powiatu Lwówecki ego będą mieli pensje wysokości pensji Prezydenta Wrocławia.
  To rozmach.
  Aby kasa się znalazła na podwyżki w tych miasteczkach to trzeba będzie podnieść różne opłaty i podatki.
  Ale w czasach kryzysu widocznie wszystkich stać na takie podwyżki.
  Życzę zdrowego rozsądku i pamięci przy wyborach.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here