Jak będzie wyglądała nowa zabudowa Lubomierza?

14
4087
grafika poglądowa

Czy projektowane kamienice będą podobne do tych istniejących, czy na pięknie położonej działce w centrum miasta staną nowoczesne szklane domy?

 

Wszyscy zorientowani w temacie zastanawiają się, jak wkrótce może wyglądać nowoprojektowana zabudowa centrum Lubomierza? Ile budynków i w jakim stylu tam powstanie? Sprawa jeszcze owiana jest tajemnicą. Aczkolwiek sam fakt tego, że taki projekt jest realizowany już nie.

Pierwsze informacje o inwestorze zainteresowanym kupnem pięknie położonej działki w centrum Lubomierza w przestrzeni publicznej pojawił się bodajże w dwa lata temu. Rozmowy, z uwagi na konsekwencje dla miasta są prowadzone bardzo ostrożnie. Dopiero podczas ostatniej sesji rady miasta burmistrz Lubomierza przyznał, iż plany są już na etapie rozmów z konserwatorem zabytków, u którego w sierpniu br. wraz z inwestorem i projektantem był w tej sprawie.

Wszystkie te dokumenty, które posiadał konserwator zostały skopiowane w formie elektronicznej i przekazane inwestorowi. – mówił podczas sesji Burmistrz Marek Chrabąszcz – Jeśli uda się projektantowi faktycznie dostosować do wymogów, o których mówił konserwator, to ta budowa kamieniczek u nas w rynku ruszy. – dodawał.

Burmistrz Lubomierza nie krył także, iż pojawił się u niego kolejny inwestor zainteresowany kupnem działki. – W tej chwili mamy jakby dwóch inwestorów, którzy są zainteresowani odbudową tych kamieniczek. – tłumaczył radnym Burmistrz Marek Chrabąszcz.

Pomysłem pierwszego inwestora jest stworzenie na działce w centrum miasta mieszkań. Natomiast drugi z potencjalnych inwestorów plany ma zgoła odmienne. Otóż jak tłumaczy burmistrz deklaruje on chęć kupna Złotego Rogu i stworzenia tam na parterze części gastronomicznej, a na piętrze części konferencyjnej. Natomiast na położonej vis a vis działce chciałby zlokalizować hotel.

– Pierwszy inwestor, ten który planuje mieszkania, powiedzmy, on już jest daleko posunięty jeśli chodzi o realizację tego planu – wskazywał burmistrz – Inwestor, ten nowy to dopiero, że tak powiem będzie się kontaktował z konserwatorem. – dodaje Pan Marek Chrabąszcz, który zaznacz, że jeżeli miałoby dojść do sprzedaży tej działki, to Gmina i tak będzie zobligowana do wystawienia jej na przetarg, do którego będzie mógł przystąpić każdy chętny, który będzie tam mógł realizować swoje plany.

Jak będzie wyglądała nowa zabudowa? Patrząc chociażby na to jak konserwator zabytków podchodzi do kwestii planowanej już od dłuższego czasu budowy w Lubomierzu marketu (Biedronki), gdzie przywiązuje dużą wagę nawet na kolor dachu, to trudno zakładać, iż w przypadku planów zabudowy w rynku dopuści projekt odbiegający od historycznej zabudowy miasta, aczkolwiek w naszym kraju bywały różne przypadki.

14 KOMENTARZE

 1. Uważam że mały hotel i jakaś nowa gastronomia też by się sprawdziły, bo wstyd trochę, jeden lokal, turyści i nie tylko, nie mają gdzie zjeść, wypić kawy. Jeśli jedyny jest zamknięty.

 2. Fasady kamieniczek powinny być jak dawniej. Złoty Róg – to hotel i restauracja lub kawiarnia. Turystów będzie coraz
  więcej.
  Do tego wypromować lokalne produkty, np. konfitury, miody z klasztornej spiżarni, ciastka “maternuski” itp.
  Oby się wszystko udało, trzymam kciuki.

 3. Plac pod niby biedronke sprzedany, inwestorzy z kasą kupują tereny a wy łykacie, jeszcze będziecie odkupywać tylko że nie macie za co i nie będziecie mieli ,niedługo sprzedacie cały Lubomierz takim waszym rządzeniem.

  • Kamieniczki będą odbudowane zgodnie z planami konserwatora. Domy ze szkła i aluminium raczej nie powstaną. Nie wyższe, nie niższe tylko takie na jakie konserwator pozwoli. A pozwala POWOLI NIE SZYBKO (patrz Biedronka)
   Hotel jest Lubomierzowi potrzebny, by turyści tu się zatrzymywali, a nie wyłącznie przejeżdżali. Wtedy wieczorem kawiarnie będą mogły działać, sklepiki będą miały więcej klientów. Złoty Róg byłby się świetnie nadawał, zniknęłaby ruina.
   Lubomierz trzeba promować jako turystyczną perełkę Pogórza Izerskiego. Miejsce ciche,ale niezwykłe historycznie i architektonicznie ( klasztor, park, kościół p.w. WNMP i św. Maternusa). Wypromować lokalne produkty, zrobić targi. No i postawić bankomat!!!!

 4. Bardzo wczesna kampania przed wyborcza już startuje ? .Z rujnującym sie budynkiem ,złoty róg ” nie możecie se poradzić ,gdzie market biedronka ,kto kupił ten plac pod market? inwestorem może być każdy z nas kto posiada kase i ma w głowie poukładane.

 5. Ciekawe, że podobno budowę Biedronki utrudnia konserwator i ma jakieś wymagania co do jej specyfiki wyglądu a np do Dino nie miał zastrzeżeń i Dino wygląda jak każde inne.
  taka informacja dla włodarzy.
  Turystą spodobałby się basen w Lubomierzu.
  Myślą o hotelach, i domach ze szkła a podstawowej infrastruktury w mieście nie ma.
  Druga sprawa już wspominało się tu o ograniczeniach w ruchu na Chopina i na Wolności z powodu dużego ruchu i hałasu a budowa nowych kamienic i hotelu nie spowoduje dodatkowego wzmożenia ruchu w mieście i utrudnień z tym związanych??

 6. Przyjeżdżam do domu z pracy i nie mam gdzie auta postawić, bo turysta parkuje mi pod domem. A wieczorem okna w pokoju nie otworzę bo huk motocyklistów przewalających się tam i z powrotem po 100 razy na dzień.

  • Zgadza się Michał ,parkingów nie zrobią bo nie będzie gdzie zrobić , tereny działki sprzedają pieniędzy szukają ,tak że wykup ten plac koło domu powiesz że małą biedronke wybudujesz a bydować można przez wiele lat bo konserwator ma wymogi.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here