Bunt w Zakładzie Karnym i pikieta agresywnych pseudokibiców

1
1554

Osadzeni z Zakładu Karnego w Zarębie odmówili posiłków, podpalili celę i nawoływali do buntu, a na zewnątrz zakładu pikietowała agresywna grupa pseudokibiców. Tak w skrócie prezentował się scenariusz tegorocznych ćwiczeń.

 

W dniu 18.10.2022 r. w Zakładzie Karnym w Zarębie odbyły się ćwiczenia ochronne specjalistyczne przy współudziale funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu, Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lubaniu oraz funkcjonariuszy GISW z Opola.

Scenariusz ćwiczeń składał się z trzech epizodów realizowanych w oparciu o wcześniej sporządzoną dokumentację planistyczną oraz przeprowadzone uzgodnienia z komendantami jednostek współdziałających. Pierwszym elementem ćwiczeń były działania przeprowadzone w kierunku stłumienia i zażegnania eskalacji zjawiska w postaci odmowy przyjęcia posiłków przez osadzonych zakwaterowanych w pawilonie mieszkalnym, samowolnego opuszczenia cel mieszkalnych i opanowania korytarza oddziału. W/w osadzeniu nawołując innych osadzonych do wystąpienia przeciwko administracji jednostki podjęli próbę zakłócenia porządku i wywołania buntu w całej jednostce. W konsekwencji podjętych przez dyrektora działań, z wykorzystaniem zgromadzonych sił i środków, przy użyciu utworzonych grup interwencyjnych, zagrożenie zostało zlikwidowane. Skazani zostali obezwładnieni i zabezpieczeni.

 

 

Równolegle do zaistniałej sytuacji w sąsiednim pawilonie mieszkalnym skazani podpalili wyposażenie i celę mieszkalną. Z uwagi na rozprzestrzeniający się pożar grupa ppoż. podjęła nieskuteczną próbę opanowania ognia. Zaistniała konieczność ewakuowania osadzonych do wyznaczonego miejsca. Wezwana na miejsce zdarzenia jednostka straży pożarnej przejęła akcję ratowniczo – gaśniczą. W wyniku prowadzonych działań udzielono pomocy medycznej rannemu funkcjonariuszowi, ugaszono pożar i oddymiono pomieszczenia w pawilonie mieszkalnym. Ewakuowanych skazanych sprowadzono do pawilonu mieszkalnego.

Trzecim epizodem ćwiczeń było opanowanie sytuacji związanej z najściem i demonstracja grupy pseudokibiców pod zakładem karnym. W trakcie realizowanych działań zabezpieczono wejście do jednostki oraz wzmocniono stanowiska ochronne. Z uwagi na agresywne zachowania się osób demonstrujących zwrócono się z wnioskiem do Komendanta Policji Powiatowej w Lubaniu o skierowanie w rejon zagrożenia sił policyjnych. W wyniku podjętych działań przez przybyłych funkcjonariuszy policji dokonano licznych zatrzymań uczestników protestu.

Po zakończonych ćwiczeniach Dyrektor Zakładu Karnego w Zarębie mjr Daniel Workun podziękował wszystkim uczestnikom za bezpieczny udział w ćwiczeniach.

-/zespół prasowy ZK Zaręba/red/-

1 KOMENTARZ

  1. Słyszałem że komuś się kicha pali to mogę ugasić pożar moim grubaskiem hehehehe. Szkoda że tam maszyn nie ma bo na zimę to idealna miejscówa. Byłem na ochronce to za dziewczynę robiłem i w końcu docenili moją kiszkę na maxa.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here