Pożar składowiska: Ponad 11 godzin akcji. Zaangażowanych 67 strażaków

15
3634
fot.: OSP KSRG Rębiszów

Dopiero przed północą strażacy zakończyli działania w miejscowości Wieża koło Gryfowa Śląskiego, gdzie paliło się składowisko odpadów.

Pożar wybuchł kilka minut przed godz. 13. dnia 5 kwietnia 2020 r. Słup czarnego dymu widoczny był z odległości wielu kilometrów. Paliło się składowisko odpadów w miejscowości Wieża koło Gryfowa Śląskiego. Zakład, na terenie którego wybuchł pożar zajmował się recyklingiem odpadów, w tym opakowań z tworzyw sztucznych, papieru, sprzętu IT/RTV.

czytaj: Wielki pożar składowiska odpadów koło Gryfowa Śląskiego

Na miejscu działały 24 zastępy strażaków, to jest 67 strażaków z jednostek Państwowej Straży Pożarnej oraz jednostek OSP z terenu powiatu lwóweckiego ale także z powiatów: lubańskiego, jeleniogórskiego i legnickiego. – wyjaśnia st. kpt. Andrzej Więdłocha Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Lwówku Śląskim

fot. OSP KSRG Rębiszów

Wstępnie straty oszacowano na dwa i pół miliona złotych. Spaleniu uległa hala magazynowa i budynek warsztatowy oraz znaczna ilość składowanego tam materiału. Natomiast dzięki sprawnej akcji strażaków udało się uratować majątek o wartości trzech milionów złotych, w tym budynek socjalno- biurowy, halę magazynową z maszynami oraz garaże.

fot. Paweł Rubaj
fot.: OSP KSRG Rębiszów

Wstępnie za przyczynę pożaru podaje się zwarcie i zapłon jednego ze składowanych akumulatorów, ale to tylko wstępne dane.

Strażacy zakończyli już swoje działania. Czynności prowadzi policja. st. post. Olga Łukaszewicz KPP Lwówek Śląski wyjaśnia, iż powołany został biegły z zakresu pożarnictwa, która ma ustalić przyczyny pożaru. Z naszych informacji wynika, iż czynności podjął także Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, jednak nie uzyskaliśmy od nich jeszcze odpowiedzi.

fot. OSP KSRG Rębiszów

15 KOMENTARZE

  1. Dwa i pół miliona złotych strat na plastikach ciekawy temat czyli sianko z ubezpieczalni będzie za dużo tych pożarów w recyklingach ubezpieczyciel powinien cała zawartość składki przelać na ochronę środowiska

    • Jeśli skladuje się takie elektoodpady to powinno to być zabezpieczone w każdy możliwy sposób, skoro jak tu piszecie łatwo się to pali. Jeśli zawiodły procedury i nie zastosowano wszelkich środków ostrożności to powinna byc kara za narażenie życia i zdrowia okolicznych mieszkańców.

  2. Na odzysk i składowanie odpadów niebezpiecznych a te zapewne takimi są potrzebme sa konkretne decyzjie pozwolenia i odpowiednie ich przetrzymywsnie..mam nadzieję że tam wszystko było dobrze na tip top.

  3. Decyzje wydal burmistrz. Jezeli wlasciciel nie bedzie mial mozliwosci uprzatniecia tego syfu bo nie ma pieniedzy, mozliwosci itp. to cala akcje bedzie musiala przeprowadzic gmina z wlasnego bidzetu. Zgadza sie? Jezeli tak to ogromne brawka. Do momentu, az wszyscy beda sie znac i reka reke myla to komuna w malych szoszolandiach nigdy sie nie skonczy.

  4. Pożar składowiska ma zazwyczaj daleko idące skutki w postaci zagrożenia dla środowiska oraz dla zdrowia i życia ludzi. Dym powstający podczas tego typu pożaru często zawiera wiele niebezpiecznych związków chemicznych. Do atmosfery uwalniane są m.in.: tlenek węgla, dwutlenek węgla, podtlenek azotu, amoniak, tlenek azotu, tlenki siarki, arsenu i jego związków, kadmu i jego związków, dioksyny czy pył zawieszony. Należy pamiętać, że dioksyny należą do grupy czynników rakotwórczych.

  5. Sama folia , sam pracowałem i wiem co woziłem , nie było żadnego elektro złomu, huj podpalił , bo tak się robi, w chmurze nikt nie znajdzie , a wystarczy pogrzebać tych śmieciach. Obciach dla służb , to ma być państwo,.

  6. Mam nadzieję że w końcu ara zaliczy przypał, wszystkie negatywne historie w komentarzach są prawdą i mogę się pod tym podpisać imiemiem i nazwiskiem. A te pomieszczenia socjalne to te gołe kontenery z toi toiem obok dla Ukraińców? Weźcie kogos z koparka i sprawdźcie co jest pod ziemią. Jak to kamilku nazywałeś? Selekcja naturalna, metal do metalu, śmieci pod grunt. I oby w końcu dopadła Cię sprawiedliwość

  7. Witam czy ktoś podpalił czy samo się podpaliło to ustalą biegli z zakresu pożarnictwa nie ma co odrazu kogoś pomawiać.To nie jest miejsce pisania jaki był właściciel każdy ma o nim swoje zdanie ale faktem jest to że jest to firma zajmująca się recyklingiem na czym polega recykling to chyba nie muszę pisać ale prawdą jest to że na terenie firmy pod ziemią i płytami betonowymi zalegają chałdy śmieci plastików jak i kineskopów z telewizorów i monitorów tłuczone młotkiem na każdej zmianie i tam wywożone i przysypowane ziemią na bieżąco żeby nie było widać a na placu chałdy śmieci że przejść się nie dało i to jest nazywane recyklingiem.Może ochrona środowiska się tym zajmie przecież to nasze zdrowie.Pozdrawiam

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here