Wielki pożar składowiska odpadów koło Gryfowa Śląskiego WIDEO

36
10146

Kilka minut przed godz. 13 dnia 5 kwietnia 2020 r. doszło do pożaru składowiska odpadów w Wieży koło Gryfowa Śląskiego. Dym widać z okolicznych miejscowości. Słup czarnego dymu widoczny jest z odległości wielu kilometrów.

Zakład, na terenie którego wybuchł pożar zajmował się recyklingiem odpadów, w tym opakowań z tworzyw sztucznych, papieru, sprzętu IT/RTV.

– Z pierwszych informacji wiadomo, że jest to 100m2 składowiska objętego pożarem i zagrożone są budynki magazynowe i budynki socjalno-biurowe. – wyjaśnia st. kpt. Andrzej Więdłocha Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Lwówku Śląskim – Na tą chwilę (godz. 14) źródło pożaru nie jest jeszcze zlokalizowane. Na miejscu zdarzenie pracuje 11 zastępów straży pożarnej i przysyłane są kolejne jednostki, jedzie m.in. kontener pianotwórczy z Chojnowa. – dodaje.

O godzinie 15 źródło pożaru było już zlokalizowane. Strażacy oczekują na zastęp z Chojnowa, który ma dostarczyć specjalny kontener pianotwórczy, który ma pomóc w gaszeniu, niemniej akcja potrwa wiele godzin, bo zgromadzonych tam materiałów jest bardzo dużo.

Na chwilę obecną nie ma zagrożenia dla okolicznych miejscowości, niemniej jednak strażacy apelują o pozostanie w domach i zamknięcie okien. Prowadzenie akcji utrudniają warunki pogodowe – silny wiatr.

W zdarzeniu ucierpiał jeden z pracowników zakładu, który został zaopatrzony przez przybyły na miejsce zespół ratownictwa medycznego.

Ustalaniem przyczyn pożaru po jego ugaszeniu zajmą się biegli.

Pożar na zdjęciach od czytelników Lwówecki.info

fot.: Paweł Rubaj
fot.: Paweł Rubaj
fot.: Paweł Rubaj

fot.: Paweł Rubaj

Obejrzyj materiał wideo

36 KOMENTARZE

 1. Brawa dla właściciela tego obiektu który dla zysku podpalił te śmieci, oczywiście on jest bezkarny i wie że nic mu się nie stanie…….. Może dla was wydawać się to dziwne, to co napisałem, nie, nie, tak dzisiaj działa rząd PIS i udaje że wszystko jest normalne. A tacy ludzie co mają takie składy wysypisk śmieci robią dla swojego zysku takie to oto przekręty. Podpowiem że obecnie w ciągu roku od kiedy nastała taka moda właściciele obiektów, wysypisk śmieci je podpalają i pożarów takich jest ponad dwieście w Polsce i nikt, kompletnie nikt nie został, karany. Obecnie jest moda by zwozić śmieci z zagranicy, co się nie robi dla zysku, w tyłku ci ludzie mają ochronę środowiska, liczy się tylko własny zysk i co robią ci ludzie ze śmieciami które zwożą i nie wiedzą co dalej z nimi zrobić? podpalają. Podpowiem że żaden Kowalski nie pójdzie podpalić wysypiska śmieci tylko podpala lasy i pola a wiecie dlaczego? Bo gdy taki Kowalski pójdzie z kanistrem paliwa na wysypisko to musi to zrobić w pośpiechu, a jak to zrobi to jaka jest gwarancja że to co podpali (śmieci) od razu się z grubej rury zajmie? Odpowiedź jest jedna, żadna, to nie dom, las , czy pole. Tutaj pożar działa inaczej, więc by wywołać taki ogromny pożar jedną zapałką muszą upłynąć godziny a nie minuty a z tego co widziałem tam ciągle jeżdżą auta przy tej drodze a polami chodzą ludzie. Więc należą się brawa dla właściciela co podpalił dla zysku swój zakład, oczywiście jest bezkarny bo takie działania w Polsce jest ponad 200 w ciągu roku.

 2. Potrzebna będzie ekspertyza stopnia skażenia środowiska – wokół są pola uprawne, działki, jezioro – w chwili obecnej cały ten teren jest skażony, a mieszkańcy gminy wdychają spalony plastik. Doceniam niezwykła przedsiębiorczość Burmistrza Gryfowa, który najpierw ze środków unijnych zrekultywowl stare wysypisko, a nastepnie pozwolił na powstanie obok tykającej bomby ekologicznej.

 3. Z jednej strony szkoda mi tych ludzi, zawsze to tragedia, ale z drugiej strony, może im się należało, jak nie potrafią uszanować czyjejś własności. Po zrobieniu kilku zdjęć, jeden z mężczyzn zaczął mi wyrywać aparat w celu zniszczenia go i groził mi pobiciem, po czym podszedł drugi i chciał tak samo mnie pobić. Skończyło się na szczęcie tylko rozwaleniem mojego aparatu wartym ponad 1000zł. Po zgłoszeniu incydentu policji, która była na miejscu, miała to głęboko w poważaniu i stwierdziła, że mogą nałożyć na mnie karę pieniężną za łamanie zasad bezpieczeństwa publicznego.
  Zastanawia mnie też, czy miejsca takie jak to, są wyposażone w systemy alarmujące i odpowiednią ilość sprzętu gaśniczego.

 4. Brawo włodarze gminy – na pewno doszło do poważnej dewastacji środowiska wokół obiektu – proszę pomyśleć o metalach ciężkich, które przedostały się do atmosfery i wód gruntowych. Kto za to odpowiada?

 5. Panie Burmistrzu, co Pan zrobił, aby zapobiec tej sytuacji?

  Do kompetencji organów gminy należą zagadnienia wynikające z:

  art. 363 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2008r. Nr 25, poz. 150 z późn. zm.), zgodnie z którym wójt, burmistrz lub prezydent miasta może, w drodze decyzji, nakazać osobie fizycznej, której działalność negatywnie oddziałuje na środowisko, wykonanie w określonym czasie czynności zmierzających do ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko.

 6. Zgadzam się, miejsce było i jest wizytówką braku troski lokalnej władzy o środowisko naturalne – masa błędnych decyzji.

 7. Mam nadzieję, że po tym wydarzeniu zostaną podjęte właściwe decyzje i wszelkie formy składowania odpadów, czy to do recyklingu, czy do zakopywania, zostaną wstrzymane. Nie wierzę, że były tam przestrzegane jakiekolwiek standardy i normy. Albo zdrowie i życie mieszańców Wieży albo biznes który powoduje to co widzieliśmy wczoraj.

  • Przy wydawaniu pozwolenia na otwarcie tego typu działalności, nikt nie brał pod uwagę zdrowia i życia mieszkańców Wieży. Teraz tez nie jest brane pod uwagę, czy ktoś poinformował Państwa o zagrożeniu, jakie niesie ze sobą tego typu katastrofa ekologiczna.

 8. Co po nie których opinie mnie bawią. To tak w woli wyjaśnienia ci tam się działo to przechodzi ludzkie pojęcie ludzie pracowali na czarnucha bez ubezpieczenia standardy bhp nie istniały o sprzęcie gaśniczym nie ma mowy a śmieci były pchane gdzie tylko się dało i nie oszukujmy się plastik z telewizora sam się nie zapali… Resztę dopowiedzcie sobie sami… Pozsrawiam

 9. Witam jest wiele komętarzy obrońców właściciela jak i osób mniej mu przychylnych czy ktoś podpalił czy samo się podpaliło to ustalą biegli z zakresu pożarnictwa nie ma co odrazu kogoś pomawiać.To nie jest miejsce pisania jaki był właściciel każdy ma o nim swoje zdanie ale faktem jest to że jest to firma zajmująca się recyklingiem na czym polega recykling to chyba nie muszę pisać ale prawdą jest to że na terenie firmy pod ziemią i płytami betonowymi zalegają chałdy śmieci plastików jak i kineskopów z telewizorów i monitorów tłuczone młotkiem na każdej zmianie i tam wywożone i przysypowane ziemią na bieżąco żeby nie było widać a na placu chałdy śmieci że przejść się nie dało i to jest nazywane recyklingiem.Może ochrona środowiska się tym zajmie przecież to nasze zdrowie.Pozdrawiam

 10. Pożar składowiska ma zazwyczaj daleko idące skutki w postaci zagrożenia dla środowiska oraz dla zdrowia i życia ludzi. Dym powstający podczas tego typu pożaru często zawiera wiele niebezpiecznych związków chemicznych. Do atmosfery uwalniane są m.in.: tlenek węgla, dwutlenek węgla, podtlenek azotu, amoniak, tlenek azotu, tlenki siarki, arsenu i jego związków, kadmu i jego związków, dioksyny czy pył zawieszony. Należy pamiętać, że dioksyny należą do grupy czynników rakotwórczych.

 11. Trochę śmieci się spaliło i wszyscy narzekają na faceta że zatruł środowisko. Pomyślcie ile ton plastiku i innego badziewia jest palone w domowych piecach każdego roku, tyle że tego nie widać w nocy, albo jest bezdymne. Problemem są generalnie piece węglowe, albo na stare oleje samochodowe, dość popularne u mechaników. Po co wyrzucać śmieci do recyklingu, jak można do pieca, czy byle gdzie, po rowach i dzikich wysypiskach. A nawet jak jest kosz, to i tak nikt nie trafia do niego. A nawet jak już tam trafi jakiś śmieć, to ludzie i tak myślą, że to wszystko znika cudownie z naszej planety w niewyjaśniony sposób.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here