Powstaje komitet sprzeciwiający się budowie przetwórni odpadów

7
2504
Gryfów Ubocze instalacja do karbonizacji i zgazowania odpadowych frakcji organicznych z możliwością odzysku zielonego wodoru 3

Ilu mieszkańców obawia się i sprzeciwia budowie instalacji do karbonizacji i zgazowania odpadowych frakcji organicznych z możliwością odzysku zielonego wodoru?

 

 

W środowy wieczór 3 kwietnia 2024 roku w świetlicy sołeckiej w Uboczu odbyło się zorganizowane przez mieszkańców spotkanie.

– Spotkanie ma na celu poinformowanie społeczeństwa i powołanie komitetu społecznego w walce przeciw powstaniu zakładu karbonizacji i zgazowania odpadowych frakcji organicznych z możliwością odzysku zielonego wodoru – tłumaczył nam Marek Niebylski radny z Ubocza.

– Temat się ciągnie od 2017 roku. – przypominał Burmistrz Olgierd Poniźnik. – I tak, co roku, co dwa, co trzy temat odżywa, bo przecież już Uboczu na tej sali spotykaliśmy się w 2021 roku. To potem przycichło. Prowadził to Urząd Miasta w Zgorzelcu, ale odesłał to z powrotem, bo przez rok pani (red.: inwestorka) się nie odzywała. I znowu sprawa odżyła. Teraz prowadzi to Urząd Miasta w Lubaniu, bo my jesteśmy stroną. – zaznaczał Burmistrz Gryfowa Śląskiego, który wskazywał, że postępowanie w sprawie znowu zostało zawieszone, na razie do 7 czerwca br. do kiedy to inwestorka ma czas na przesłanie stosownych dokumentów wymaganych przez RDOŚ.

Obecnie jesteśmy na etapie opiniowania. Opiniują nam trzy organy: PGW Wody Polskie, Sanepid oraz Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska i z obecnych moich informacji wynika, że Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska wystąpił do inwestora o to żeby uzupełnił kartę informacyjną, która została złożona do inwestycji. Natomiast ta karta nie zostanie najprawdopodobniej uzupełniona w terminie i najprawdopodobniej postępowanie zostanie zawieszone zgodnie z wnioskiem inwestora. – wyjaśniał Mateusz Zajdel Wiceburmistrz Lubania organu prowadzącego postępowanie w sprawie tej inwestycji. – Na ten moment wygląda na to, że postępowanie zostanie zawieszone na jakiś czas. Podejrzewam, że do czasu, kiedy wszystkie wymagania, które RDOŚ zażyczył sobie od inwestora zostaną spełnione, a jest ich – powiem szczerze dzisiaj to widziałem, jest ich niemało, więc troszkę to może potrwać. – dodawał wiceburmistrz Lubania.

Po ukazaniu się obwieszczenia, które wskazywało na chwilowe, bo to tak można powiedzieć, chwilowe zawieszenie postępowania związanego z wydaniem pozwolenia na karbonizację, chcemy dzisiaj wyjaśnić, co się dzieje i jakie są procedury, na jakim jesteśmy etapie tego całego pozwolenia i co Gmina i mieszkańcy – bo to tutaj chyba głównie bardziej chodzi o ten czynnik społeczny – co mieszkańcy mogą zrobić żeby przeciwstawić się tej inwestycji, która zdaniem mieszkańców, nie tylko Ubocza, bo to mieszkańców całej gminy dotyczy a w szczególności Gryfowa, Ubocza i tutaj tych okolic, zdaniem mieszkańców ona jest niekorzystna dla tego regionu. – tłumaczył Mateusz Królak Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Gryfów Śląski.

Burmistrz Gryfowa Śląskiego zaznacza, iż dzięki temu, że Gmina jest stroną tego postępowania ma większe możliwości aniżeli sama prowadziłaby tę sprawę. Pan Olgierd Poniźnik wskazuje również, iż dobrym rozwiązaniem byłoby większe zaangażowanie samych mieszkańców i stworzenie takiego wspólnego frontu, protestu przeciwko tej inwestycji.

Myślę, że w wyniku dzisiejszego spotkania powinien powstać masowy protest podpisany przez mieszkańców czy przez komitet protestacyjny, żeby to nabrało jakiś takiego charakteru, żeby po prostu poszło to w eter i żeby też mieszkańcy czuli, że są w sumie za tym żeby coś robić a nie tylko tak wszystko zwalać na burmistrza i na starostę, bo to idzie w tym kierunku – mówił Burmistrz Poniźnik, który po raz kolejny zaznaczał, iż jest przeciwny powstaniu tej inwestycji podkreślając, że wydawał w tej sprawie kilka razy oświadczenia, które były też publikowane na stronach Lwówecki.info.

Tutaj jest taki czynnik, o którym dzisiaj też chcę wspomnieć a mianowicie w ministerstwie na chwilę obecną skończyło się przyjmowanie wniosków na dofinansowanie takich inwestycji i ministerstwo klimatu wprost powiedziało, że nie będzie dalszych dofinansowań. Miejmy nadzieję, że to też po części zablokuje tę inwestycję, gdzie inwestor nie będzie miał źródła dofinansowania żeby w ogóle z tym ruszyć. – wskazywał Przewodniczący Rady Miejskiej.

Warto w całej sprawie także wspomnieć też, o fakcie przytaczanym przez Burmistrza Gryfowa Śląskiego, który zaznaczał, iż inwestor jest wprawdzie w posiadaniu dwóch działek, ale ich wielkość to niespełna czterdzieści arów, czyli powierzchnia dwóch działek pod domki jednorodzinne.

Czy na takiej powierzchni może powstać taka inwestycja? Na chwilę obecną trudno wskazać, bo jak tłumaczył Wiceburmistrz Lubania inwestor nie wyjaśnił jeszcze szczegółów procesu produkcyjnego.

Na spotkanie przyszło kilkadziesiąt osób. Z jednej strony może wydawać się, iż to było dużo, ale biorąc pod uwagę, że ewentualna inwestycja może mieć wpływ nie tylko na jakość życia mieszkańców górnej części Ubocza, ale także mieszkańców Gryfowa, Rząsin czy nawet Olesznej Podgórskiej to ta ilość zainteresowanych wydaje się być garstką. Z drugiej dobrze, że mieszkańcy chcą brać ciężar odpowiedzialności także na swoje barki i chcą na bieżąco być z kolejnymi decyzjami w tej sprawie.


7 KOMENTARZE

 1. czy ktokolwiek z obecnych na sali ma pojęcie jak firma tego rodzaju działa? bo mam wrażenie że ludzie mają przed oczami spalanie opon pod gołym niebem. więcej strachu i emocji niż faktów…

  • A wiesz jak działa? Nikt tego nie wie bo to pierwsza tego typu inwestycja w Polsce. Pani że Szczecina nie ubiega się tam o zezwolenie tylko u nas, ciekawe dlaczego.

 2. Trochę to wygląda na gierkę przedwyborczą i walkę z czarownicami. Nic nie wiadomo, ale można pogadać, przewinęło się że Niemcy, a może Tusk? Firma kupiła od firmy działkę, chce tam rozpocząć działalność która wymaga dopełnienia wielu formalności. Od 2017 roku do przodu nie poszło to o krok. Było jedno spotkanie wcześniej, w radzie cicho sza, a przed wyborami nagle mamy temat!

 3. Firma podjęła już wiele kroków w celu prowadzenia tejże działalności Pan Zajder wszystko przedstawił, także nie wprowadzajcie ludzi w błąd. Firma ma spełnić dokładnie 22 punkty – co w tej sytuacji nie jest problemem- jak było powiedziane ma najlepszą obsługę prawną. A co z działka nieopodal – 7 ha , którą licytuje komornik?, a poza tym mówienie do ludzi, że tu nigdy nie powstanie żadna spalarnia to plucie im w twarz !!!

 4. Do pytanie
  Może trzeba było być na tym spotkaniu i wyjaśnić wszystkim jak działa taka firma skoro ma pan / pani taką wiedzę.
  Sprawy trzeba pilnować bo jak przegapimy to zaleją na syfem i znikną .

 5. Dziwi mnie, że tak mało osób było zainteresowanych, mieszkańcy Gryfowa myślą chyba , że Ubocze leży 100 km. od Gryfowa, otóż spalarnia ma mieć miejsce 300 metrów od rogatek Gryfowa. Dotarło? Więc obudźcie się, mało Wam Azbestu, Fosforów, teraz spalarnia odpadów niebezpiecznych, z całej Europy będą wozić nam śmieci, będzie smród, skażone wody , powietrze i gleba. I to nie są strachy tylko poważne zagrożenie dla naszego bytu.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here