Chcą dokonać przebudowy dworca na świetlicę. Zobacz, za ile

5
1642

Dwie firmy zgłosiły się, jako chętne do przebudowy z rozbudową budynku stacji kolejowej w Pławnej na świetlicę wiejską.

 

Wczoraj poznaliśmy potencjalnych wykonawców, firmy, które złożyły oferty na realizację zadania pod nazwą: „Przebudowa z rozbudową budynku stacji kolejowej w Pławnej ze zmianą sposobu użytkowania części obiektu na świetlicę wiejską”.

Po likwidacji linii kolejowej z Lwówka Śląskiego, przez Pławną do Lubomierza budynek dworca stopniowo popadał w ruinę. W ostatnich latach mieszkańcy wyszli z pomysłem przejęcia go od PKP i przekształcenia na świetlicę sołecką. Władze Gminy Lubomierz po rozmowach z kolejarzami doszły do porozumienia i przejęły obiekt. Później rozpoczęła się trwająca kilka lat walka o środki na przebudowę budynku, jego dostosowanie do potrzeb mieszkańców. Wieloletnie starania wreszcie zaowocowały. W 2021 roku burmistrzowi Lubomierza udało się pozyskać dofinansowanie na przeprowadzenie niezbędnych remontów. Z fundusz inwestycji lokalnych Gmina otrzymała 1.050.000 zł. Do tego kilkaset tysięcy złotych zabezpieczyła we własnym budżecie. Łącznie na inwestycję Burmistrz zamierzał przeznaczyć 1.750.000 zł.

Powstanie świetlicy wiejskiej w zabytkowym budynku z historyczną suwnicą, przy ścieżce rowerowej ma podnieść wizerunek wsi, zapewnić miejsce do spotkań dla mieszkańców i przyjezdnych, a ponadto stać się elementem mogącym wpłynąć pozytywnie na dalszy rozwój okolicy pod względem turystycznym i sprowokować powstanie nowych inicjatyw społecznych, kulturalnych czy sportowych. Tłumaczył Burmistrz Lubomierza, który pod koniec listopada opublikował zakres prac i ogłosił przetarg. Wyniki tego poznaliśmy w ostatnich dniach grudnia.

Firma z okolic Bolesławca za wykonanie zadania zażądała 2.109.000 złotych, firma z okolic Lwówka Śląskiego prace wyceniła na 2.337.000 złotych, natomiast potencjalny wykonawca z Sulikowa prace wycenił na 2.594.783,40 złotych. Prace jednak nie ruszyły. Jak podał Burmistrz z powodu tego, że cena najkorzystniejszej oferty z najniższą ceną przewyższa kwotę, która zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia.

Już w lutym br. ogłoszone zostało kolejne postępowanie przetargowe. Złożone w nim oferty poznaliśmy w dniu wczorajszym. Oceniając jest w dużym skrócie można powiedzieć, że jest lepiej, niż poprzednio. W prawdzie wysokość kwot przekracza to, ile Gmina Lubomierza zamierza przeznaczyć na to zadanie, ale jedna ze złożonych ofert jest znacznie niższa niż te z poprzedniego przetargu. Do realizacji zadania zgłosiły się tym razem dwie pod bolesławieckie firmy. Jedna z nich za wykonanie prac zgodnie ze specyfikacją zażądała 2.138.500 złotych, a druga 1.990.092,49 zł.

Teraz oferty zostaną sprawdzone pod kątem merytorycznym i formalnym. O rozstrzygnięciu przetargu dowiemy się zapewne jeszcze w tym miesiącu. Jednak jeżeli Gmina zdecyduje się powierzyć zadanie jednej z tych firm, to wpierw rada będzie musiała w budżecie zabezpieczyć brakujące środki.

5 KOMENTARZE

  1. Oni będą robić sale a jak dojechać jeśli mostu brak gdzie wojewoda wciągu dnia jeździa auto usy i tiry czy ktoś musi zginąć z dzieci że szkoły gdzie burmistrz dal w Maciejowcu ukraicom a kobity walą po wude i fajki super dotacja

  2. Świetlica to zbędny wydatek w czasach kryzysu!
    Tym bardziej dla garstki ludzi.
    Ale będzie czym się pochwalić na wyborach!
    Weźcie kolejny kredyt bo tak najłatwiej!

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here