Powiat Lwówecki z dofinansowaniem na nowe kursy autobusowe

7
292

27 sierpnia we Wrocławiu Starosta Lwówecki Daniel Koko podpisał umowę z Wojewodą Dolnośląskim Pawłem Hreniakiem o dofinansowanie dwóch tras komunikacji autobusowych w Powiecie Lwóweckim.

Jak już wcześniej informowaliśmy w lipcu odbyło się spotkanie konsultacyjne w siedzibie Starostwa Powiatowego w Lwówku Śląskim przedstawicieli lokalnych władz samorządowych z prezesem Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Bolesławcu Łukaszem Jaźwcem. Spotkanie wiązało się z nowym projektem rządowym mającym na celu dofinansowanie nierentownych połączeń, tzw. Funduszem rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej.

Z inicjatywy Powiatu Lwóweckiego zostało zawarte porozumienie między PKS Bolesławiec a Powiatem Lwóweckim na otwarcie dwóch tras komunikacji autobusowej:

  1. Lwówek Śląski – Rząsiny – Wolbromów – Gryfów Śląski
  2. Lwówek Śląski – Gryfów Śląski – Mirsk – Kwieciszowice.

Autobusy na tych trasach będą jeździć od 1 września do końca roku 2019, w celu rozpoznania zapotrzebowania na taką komunikację. Pojazdy będą kursować dwa razy dziennie. Z wyliczeń zaproponowanych przez PKS Bolesławiec wynika, że koszt jednego wozokilometra wynosi 5,58 zł, z czego 1 zł zapłaci Państwo, 1 zł zapłaci Powiat Lwówecki, przychody ze sprzedaży biletów wyniosą niecałą złotówkę, resztę będą pokrywać Gminy z własnych środków. W tym celu Powiat Lwówecki zawarł porozumienia z gminami Mirsk i Gryfów Śląski, które zaproponowały swoimi mieszkańcom takie rozwiązania.

Starosta Lwówecki Daniel Koko nie kryje zadowolenia z podpisania umowy z Wojewodą i tym, że Rada Powiatu Lwóweckiego jednogłośnie przyjęła uchwałę w sprawie określenia linii komunikacyjnych, na których będą wykonywane przewozy autobusowe o charakterze użyteczności publicznej na terenie Powiatu Lwóweckiego.

Dziękuję samorządom gminnym z Gryfowa Śląskiego i Mirska za przystąpienie do tego przedsięwzięcia, które mam nadzieję przysłuży się mieszkańcom miejscowości przez które będą kursowały wspomniane autobusy. Dziękuję również grupie roboczej pod przewodnictwem Naczelnika Wydziału Komunikacji Tadeusza Szpunara za sprawne przygotowanie wszystkich dokumentów” – powiedział Starosta Daniel Koko podsumowując całe przedsięwzięcie.

-/ Powiat Lwówecki /-

7 KOMENTARZE

  1. chapeau bas
    a moze burmistrzowie gmin wraz z powiatem pomyślą o naszej własnej komunikacji bolesławiec ma swoją jelonka ma swoją lubań ma swoją a my może stworzyc powiatową spółkę, która woziłaby ludzi

  2. Kursy te powinny robić busy. Robią dużymi autobusami trasy po wioskach. To nic dziwnego, że im się nie opłaca.
    Tak na marginesie to jakieś połączenia by się bardzo przydały. Teraz jak się mieszka na wiosce jak Lubomierz to bez samochodu nie ma życia.

  3. Wszystkie Gminy Powiatu Lwóweckiego mogły przystąpić do projektu. Do każdej z tras Powiat zadeklarował dopłatę na poziomie 1 zł do wozokilometra. W okresie od 1.09.2019 do 31.12.2019 chęć przystąpienia wyraziły Gmina Gryfów i Mirsk. Jesteśmy w kontakcie z Burmistrzami pozostałych Gmin i nie wykluczają przystąpienia od stycznia. Teraz było naprawdę mało czasu. Pozdrawiam Daniel Koko.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here