Ponad 5 mln zł ma trafić do powiatu lwóweckiego

7
1339

Tarcza antykryzysowa dobrym zwiastunem także dla powiatu lwóweckiego. O czym zapewniał podczas piątkowej konferencji prasowej senator Rafał Ślusarz.

W piątek, 26 czerwca w siedzibie Starostwa Powiatowego w Lwówku Śląskim odbyła się konferencja prasowa, podczas której Pan Senator RP Rafał Ślusarz przekazał deklaracje wsparcia dla samorządowcom. Ta pomoc ma częściowo zrekompensować straty w dochodach, do których doprowadziła epidemia koronawirusa i pozwolić samorządom na dalsze inwestowanie.

Gospodarzem konferencji był Pan Daniel Koko Starosta Lwówecki a w wydarzeniu udział wzięli także Pan Olgierd Poninik, Burmistrz Gryfowa Śląskiego, Pan Marek Chrabąszcz, Burmistrz Lubomierza, Pan Andrzej Jasiński Burmistrz Mirska i Artur Zych Burmistrz Wlenia oraz Pan Roman Kulczycki Prezes Uzdrowiska Cieplice. Z powodu innych obowiązków, na spotkanie nie mogła przybyć burmistrz Lwówka Śląskiego.

Przybyłych gości powitał gospodarz Pan Starosta Daniel Koko, który podziękował burmistrzom za przybycie i poświęcony czas. Pan Senator RP Rafał Ślusarz przyłączył się do podziękowań za przybycie i wyjaśnił, iż nie byłoby tego spotkania, gdyby nie nieszczęście jakie nas dotknęło, czyli epidemia koronawirusa. – To zagrożenie dla populacji, dla społeczności, dla naszego narodu wymagało bardzo drastycznych przeciwdziałań, które zostały wprowadzone przez rząd. – mówił Senator, który przypomniał, iż te obostrzenia dotknęły wszystkich obywateli. Mocno dotknęły przedsiębiorców, całą naszą gospodarkę, a w dalszej konsekwencji również samorządy, które straciły wpływy z podatków.

Rząd występuje z kolejnymi inicjatywami, które przyjęły nazwę tarcz, inicjatyw finansowych, które wspierają obywateli, wspierają przedsiębiorstwa – a sprawa trwa już przecież trzy miesiące – dotknęły w konsekwencji również samorządy. I stąd te inicjatywy, z którymi wychodzimy. I czas przyszedł na inicjatywę również skierowaną w kierunku samorządów pod potoczną nazwą tarcza dla samorządów a nazwa przyjęta przez ministerstwo rozwoju to „Fundusz Inwestycji Samorządowych”. – tłumaczył Senator, który apelował do samorządowców o składanie wniosków już na początku sierpnia i ubieganie się w nich o maksymalne możliwe dofinansowanie.

Na wsparcie samorządów ze specjalnego Funduszu Inwestycji Samorządowych rząd zamierza przeznaczyć 6 mld zł. 5 mld ma trafić do gmin, a miliard do powiatów. Każda jednostka samorządu dostała określony limit, który jest związany z wielkością budżetu, planem inwestycyjnym i spadkiem dochodów. Powiat Lwówecki oraz gminy powiatu otrzymają łącznie: 5.378.711 złotych.

Do naszego powiatu mają trafić następujące kwoty:

  • Powiat Lwówecki – 1.775.789 złotych;
  • Gmina Lwówek Śląski – 661.591 złotych;
  • Gmina Gryfów Śląski – 587.587 złotych;
  • Gmina Mirsk – 1.190.169 złotych;
  • Gmina Wleń – 663.575 złotych;
  • Gmina Lubomierz – 500.000 złotych.

Samorządowcy do połowy sierpnia powinni złożyć stosowne wnioski u wojewody, żeby we wrześniu otrzymać odpowiednią kwotę. Aplikować będą mogły zarówno na inwestycje już trwające, jak i nowe inicjatywy, ale takie, które będą służyły społeczności lokalnej, czyli szkoły, przedszkola, żłobki, wodociągi i kanalizacje, szpitale, domy pomocy społecznej, chodniki czy drogi.

całość w materiale filmowym

Przybyli na spotkanie samorządowcy nie kryli zadowolenia z przyobiecanego zastrzyku gotówki.

Jest to dla nas duża pomoc, jesteśmy mile zaskoczeni, że udało się wyasygnować w tych trudnych chwilach dla rządu środki wspomagające również samorząd – mówił Burmistrz Andrzej Jasiński, który nie krył także, iż samorządowcy po cichu liczyli na takie wsparcie ze strony rządu i cierpliwie czekali, bo zdawali sobie sprawę, iż w pierwszej kolejności są ci, którzy ucierpieli, czyli chorzy, a w drugiej przedsiębiorcy. Burmistrz Mirska zadeklarował także, iż te środki zostaną dobrze wykorzystane. – Na pewno te pieniądze, mówię tu we własnym imieniu, ale myślę, że moi koledzy to potwierdzą – wykorzystamy, bo nasza społeczność by nam tego nie wybaczyła, gdybyśmy mieli taką możliwość otrzymania wsparcia a nie umieli tego wykorzystać. – dodawał burmistrz Jasiński.

Do podziękowań za finansowe wsparcie przyłączył się także Burmistrz Gryfowa Śląskiego, który przyznał, iż ten rodzaj wsparcia jest takim najbardziej odpowiednim i potrzebnym w zaistniałej, trudnej sytuacji. – My przeznaczymy to na jakiś społecznie uzasadniony cel. Chcielibyśmy się skoncentrować na jakimś jednym zadaniu z tych zadań inwestycyjnych wspomaganych także przez budżet państwa – tłumaczył Pan Olgierd Poniźnik, który dodał, iż środki będą zapewne przeznaczone na dofinansowanie budowy boisk wielofunkcyjnych przy szkole podstawowej, albo na rewitalizację parku. Ostateczna decyzja w Gryfowie Śląskim zapadnie po konsultacjach z radnymi.

Ten rok 2020 to trudny czas również dla samorządów i każda pomoc ze strony państwa pomoże nam samorządom wziąć głęboki oddech, tym bardziej, że gmina Lubomierz realizuje pewne inwestycje i do kolejnych się przymierzamy – mówił składając podziękowania za wsparcie Pan Marek Chrabąszcz Burmistrz Lubomierza.

To czego oczekiwaliśmy właśnie, to jest to, co dzisiaj otrzymaliśmy. To jest to dofinansowanie, które pozwoli ten rok przeżyć i dokończyć inwestycje, które mamy, za co bardzo serdecznie dziękuję – mówił Artur Zych burmistrz Wlenia.

Pan Starosta przyłączył się do podziękowań składanych przez burmistrzów. Daniel Koko nie krył także, iż ten okres dla wszystkich samorządów jest bardzo trudnym czasem i każde wsparcie finansowe jest tu niezwykle ważne. – Cieszymy się, że Państwo Polskie widzi te nasze problemy w związku z zaistniałą sytuacją i że te środki trafiają do nas. – mówił Pan Starosta, który przyznał, iż tak duże wsparcie finansowe w tych trudnych czasach jest wyjątkowo cenne. – Dziękujemy jeszcze raz bardzo gorąco i serdecznie dla Państwa Polskiego za to wsparcie finansowe i jestem pewny, że te środki, które otrzymamy będą bardzo dobrze ulokowane w inwestycje, z których przez lata będą korzystali nasi mieszkańcy. – dziękował Pan Starosta Lwówecki, który zapewnił, iż decyzję o przeznaczeniu środków podejmie wspólnie z radnymi Rady Powiatu Lwóweckiego.

Czytaj także:

https://lwowecki.info/ruszyl-rzadowy-fundusz-inwestycji-lokalnych/

7 KOMENTARZE

  1. Do to kpina trzeba bylo wybudowac sie na sierodku rzeki.ciągle tylko pieniadze dla was z ubezpieczalni z miasta a na terenach zalewowych postawili domy a teraz jeczą.jestem za odnową parku

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here