Piękniejsza twarz lwóweckiej policji

2
4397

W 2020 roku przypada 95. rocznica powołania kobiecej policji. 8 marca to dobra okazja, aby przypomnieć, jak ważną rolę spełniają kobiety w Polskiej Policji.

Kobiety w polskiej Policji są już od 95 lat. W 1925 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych na wniosek Polskiego Komitetu Walki z Handlem Kobietami i Dziećmi poleciło Komendzie Głównej PP zorganizowanie rekrutacji kandydatek do policji kobiecej, a następnie przeprowadzenie kursów szkoleniowych. 26 lutego 1925 roku zorganizowano pierwszy oddział policji kobiecej.

Obecnie coraz więcej kobiet zakłada policyjny mundur i ślubuje stać na straży prawa. Policjantka z radarem już nie dziwi kierowców, ale służba Pań to nie tylko drogówka, czy patrolowanie ulic. Kobiety obecne są we wszystkich pionach: w prewencji, służbie kryminalnej i dochodzeniowej oraz logistyce. Kierują także jednostkami, pełnią obowiązki komendantów, czy naczelników wydziałów.

Kobieca część polskiej Policji to nie tylko funkcjonariuszki w mundurach. To także kobiety na stanowiskach cywilnych zajmujące się np. logistyką. Dbają o właściwy obieg dokumentacji, wyposażenie jednostek oraz funkcjonariuszy, zajmują się sprawami administracyjnymi, finansowymi, kadrowymi czy inwestycyjnymi. Choć nie widujemy ich na zewnątrz, to bez ich pracy właściwe funkcjonowanie komend i komisariatów nie byłoby możliwe.

W Komendzie Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim zatrudnionych jest aktualnie 88 funkcjonariuszy, w tym 15 kobiet (5% to kobiety w lwóweckiej policji) oraz 23 pracowników policji, w tym 19 kobiet (co stanowi 82% stanowisk cywilnych).

W piątek 6 marca z okazji Dnia Kobiet, Komendant Powiatowy Policji w Lwówku Śląskim kom. Wojciech Czafurski wraz z policjantami i pracownikami policji zaprosił na słodki poczęstunek policjantki oraz pracownice policji, dziękując za wykonywaną pracę oraz złożył wszystkim kobietom najserdeczniejsze życzenia.

 

-/ st.post. Olga Łukaszewicz, KPP Lwówek Śląski /-

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here