Okole – spacerkiem, czy na rowerze?

0
1001
Okole - punkt widokowy

Okole to popularne miejsce wędrówek pieszych, jak i raj dla rowerzystów, którzy chętnie korzystają z single tracków. Na szczycie Okola znajduje się punkt widokowy.

 

Okole – położenie

Okole to najwyższy szczyt Grzbietu Północnego Gór Kaczawskich. Jest on położony na południe od wsi Lubiechowa w gminie Świerzawa, nieco ponad 30 kilometrów od Lwówka Śląskiego. Ze szczytu rozciągają się przepiękne widoki na Góry Kaczawskie, Rudawy Janowickie i Karkonosze, zwłaszcza na położone najbliżej Chrośnickie Kopy ze stacją narciarską na Łysej Górze.

Okole – popularne miejsce wędrówek

Miejsce to było popularne już w połowie XIX wieku. Wówczas szczyt przystosowano do roli punktu widokowego. Na skałkach wzniesiono drewniana wieżę widokową, obok której stanęła służąca do odpoczynku i schronienia drewniana wiata. W 1859 roku wydany został pierwszy przewodnik dotyczący Okola.

Po II wojnie światowej miejsce popadło w ruinę. Drewniana wieża z biegiem lat zawaliła się a metalowe schody skradziono.

Okole – punkt widokowy

Dopiero niedawno temu miejsce odzyskało blask. Dzięki staraniom wielu instytucji oddano do użytkowania nowy punkt widokowy. Na szczycie Okola wybudowano dużą platformę widokową. Obok stanął schron dla turystów, gdzie można odpocząć w pięknym otoczeniu przyrody Gór Kaczawskich.

Dobrze oznakowane szlaki turystyczne

Do punktu widokowego prowadzi szlak niebieski od strony Chrośnicy i drogi dojazdowej do Lubiechowej, który jest bardzo dobrze oznakowany, więc nie powinno być problemu z dotarciem na miejsce.

Single tracki “Okole” i “Okole Zjazd”

Okole stanowi dziś bardzo popularny cel wędrówek pieszych, ale jest także rajem dla rowerzystów. W okolicy znajdują się chętnie uczęszczane przez nich single tracki “Okole” i “Okole Zjazd”. Miłośnicy dwóch kółek 11 kilometrową trasę zaczynają najczęściej z leśnego parkingu położonego ok. kilometra za wsią Lubiechowa. Tutaj sprawdź lokalizację na mapie. Miejsce to jest także idealnym punktem wyjścia dla pieszych wędrówek.


Wieża widokowa na szczycie góry Zawodna

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here