Oddali hołd Bohaterom

0
461

1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Popielówku odbyła się uroczysta msza święta.

 

Nie bez powodu tak uroczystość odbyła się właśnie w Popielówku. Otóż to właśnie tu podczas prac porządkowych odnaleziony został sztandar o symbolice typowej dla Armii Krajowej. Na jego jednej stronie znajduje się wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej a na drugiej orzeł w koronie i hasło: Bóg, Honor, Ojczyzna.

To jednak nie wszystko. Kościół krył jeszcze jedną tajemnicę, a mianowicie na płycie marmurowej upamiętniającej żołnierzy niemieckich poległych podczas I Wojny Światowej z jej drugiej strony znajdował się polski napis – jedyny upamiętniający osadników Polaków z roku 1946 byłych partyzantów AK, NSZ, BCH. W trakcie badania tych odkryć okazało się, że w roku 1947 w Popielówku założona została antykomunistyczna organizacja pn.: Żandarmeria Sił Podziemnych. Założyli ją żołnierze majora Henryka Flame. Wśród działaczy był Tadeusz Pietryka ps. „Sokół”, który za swoją działalność został skazany na 15 lat więzienia, z czego odsiedział 5 lat i 7 miesięcy. Później wrócił do Popielówka, gdzie mieszkał aż do śmierci –marca 2010 roku.

W latach dziewięćdziesiątych za działalność niepodległościową został odznaczony srebrnym krzyżem zasługi, krzyżem weterana walk i krzyżem więźnia politycznego. Został też wyróżniony dyplomem od Ojca Św. Jana Pawła II.

Dziś uczczona została pamięć Tadeusza Pietryki oraz jego kolegów z podziemia antykomunistycznego. Cześć i chwała Bohaterom!

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here