Powiat Lwówecki: Walka z wykluczeniem komunikacyjnym

7
279

W dniu 24 lipca 2019 w siedzibie Starostwa Powiatowego we Lwówku Śląskim odbyły się konsultacje przedstawicieli lokalnych władz samorządowych z prezesem Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Bolesławcu Łukaszem Jaźwcem.

 

Spotkanie wiązało się z nowym projektem rządowym mającym na celu dofinansowanie nierentownych połączeń autobusowych, czyli Funduszem rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Zdaniem rządu dzięki temu projektowi mieszkańcy mniejszych miejscowości będą mogli dotrzeć środkami transportu publicznego do pracy, szkół, placówek zdrowia i instytucji kultury. Zwiększenie siatki połączeń autobusowych stworzy także możliwość znalezienia pracy w miejscowościach, do których dojazd był utrudniony lub niemożliwy. Jednakże Fundusz zakłada, że do każdego kilometra deficytowego rząd będzie dokładał do 1 zł, a to na pewno nie sprawi, że te kursy staną się rentowne, gdyż faktyczny koszt pokonania jednego kilometra przez autobus PKS-u to 5–7 zł. A więc resztę będą musiały pokryć samorządy lokalne.

Na spotkaniu ustalono, że powstanie komisja mająca na celu zbadanie, które trasy komunikacyjne są dla mieszkańców powiatu najważniejsze i które należałoby przywrócić.

W spotkaniu uczestniczyli: Starosta Lwówecki Daniel Koko, Wicestarosta Zbigniew Grześków, członkowie Zarządu Powiatu Zenon Zatchiej, Stanisław Mrówka, Wiesław Ziółkowski, burmistrzowie: Gminy i Miasta Lwówek Śląski Mariola Szczęsna z sekretarzem Robertem Szawłowskim, Gminy i Miasta Lubomierz Marek Chrabąszcz, sekretarz Gminy i Miasta Gryfów Śląski Jerzy Andrzejczak oraz naczelnicy: Wydziału Komunikacji w Starostwie Powiatowym Tadeusz Szpunar i Wydziału Budżetu i Finansów Joanna Sady.

 

-/ Powiat Lwówecki / –

7 KOMENTARZE

  1. 7zł/km? To taniej będzie otworzyć połączenia lotnicze. Stawka jednak wcale mnie nie dziwi patrząc na te stare graty, które palą oprócz paliwa olej w proporcjach 1:1 a jego reszta wykapuje na drogę z nieszczelności.

  2. Takie miejscowości jak dębowy Gaj, Lubomierz, grusza, mlądz, Wleń, Pilchowice, giebułtów, rębiszów czy kwieciszowice powinny zostać bez autobusów. Powinni tak nawet asfalt zwinąć bo szkoda. A co dopiero komunikację przywracać. Tam nawet fale radiowe zawracają … szkoda kasy …

  3. Goldo jakiś ty tępy a tobie powinni chociaż kurzy móżdzek wszczepić bo w ogóle go nie posiadasz ciekawe z jakiego wielkiego miasta jesteś

  4. Wszystko się zgadza biorąc pod uwagę że na odcinku Lwówek Śl-Jelenia Góra jest jeszcze Marczów gdzie wypada tak samo jak Dębowy Gaj czyli brak komunikacji publicznej nie wspomnę już o zasięgu bo kiedy chcę się połączyć ze światem muszę wychodzić na łąkę żeby złapać sygnał WSTYD!!!

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here