Blisko 3 kilometry nowego asfaltu

5
1660

Ruszył kolejny etap modernizacji drogi wojewódzkiej 364 Lwówek Śląski – Gryfów Śląski. Przez najbliższy miesiąc na drodze będą występowały utrudnienia.

Inwestorem jest Zarząd Dróg Powiatowych w Lwówku Śląskim, a prace realizowane są w ramach porozumienia z Urzędem Marszałkowskim, od którego władze Powiatu Lwóweckiego otrzymały na ten cel 500 tysięcy złotych. Reszta środków na to zadanie pochodzi z oszczędności, jakie powstały na zimowym utrzymaniu dróg wojewódzkich realizowanym przez ZDP Lwówek Śląski.

 

Porozumienie o współpracy w utrzymaniu dróg wojewódzkich

Porozumienie o współpracy z Urzędem Marszałkowskim władze Powiatu Lwóweckiego zawarły w 2015 roku. W tym roku zostało ono przedłużone na kolejne trzy lata. – Ja się cieszę, że to porozumienie z Urzędem Marszałkowskim powstało, bo pamiętam, że jego zawarcie było bardzo drażliwym tematem na sesji i to do tego stopnia, że nawet radni opozycyjni zawnioskowali o głosowanie imienne. Myślę, że większość nie zdawała sobie sprawy z korzyści, jakie będziemy mieli. Dzisiaj muszę powiedzieć, że to się sprawdziło, bo na te drogi wojewódzkie w obszarze naszego powiatu w końcu mamy wpływ. Sami je utrzymujemy i lepiej wiemy, co się na nich dzieje. – przyznaje Pan Daniel Koko Starosta Lwówecki, który zaznacza, iż proces inwestycyjny dalej zostaje po stronie władz województwa, ale dzięki temu porozumieniu Powiat ma wpływ na to, co będzie z tych środków realizowane. – To Zarząd Dróg Powiatowych realizuje przetargi – zauważa Starosta, który zdaje sobie sprawę z tego, iż mieszkańca nie interesuje, do kogo należy droga, on chce, żeby jej nawierzchnia była jak najlepsza. Kiedyś Powiat nie miał ani pieniędzy ani wpływu na główne drogi, drogi wojewódzkie, teraz taki wpływ już ma. – Widząc to, co się teraz dzieje na tej drodze wojewódzkiej 364, a ja nią codziennie jeżdżę to widzę jak prace postępują. – mówi Starosta Lwówecki, który przyznaje, iż kiedyś nie miał wpływu na postęp i jakość prac. – Dzisiaj prace wykonuje nasz Zarząd Dróg Powiatowych. W tej chwili są czyszczone rowy wzdłuż tej drogi. Dla przykładu jeszcze dodam, iż wczoraj w miejscowości Ubocze miało miejsce odtwarzanie już praktycznie nieistniejących rowów po jednej stronie drogi. – wspomina Pan Starosta, który nie kryje, iż jego zdaniem z perspektywy czasu widać, iż to porozumienie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego w zakresie utrzymania dróg wojewódzkich było dobrym posunięciem. – Z perspektywy tych pięciu lat jestem bardzo zadowolony i liczę na to, że ten trend się utrzyma i w takiej kondycji drogi o najwyższym standardzie będą realizowane. – mówi.

Pan Mark Makowski kierownik Zarządu Dróg Powiatowych w Lwówku Ślaskim nadmienia, iż w ramach obecnej umowy z Urzędem Marszałkowskim ten ma co roku przekazywać środki nie tylko na utrzymanie, ale także i na bieżące remonty dróg. W przyszłym roku, jak nic się nie zmieni ma to znowu być kwota 500 tysięcy złotych.

Trwa remont drogi wojewódzkiej

Obecnie realizowany jest drugi etap remontu drogi wojewódzkiej z Lwówka Śląskiego do Gryfowa Śląskiego – Realizujemy kolejny etap naprawy drogi wojewódzkiej 364 Lwówek Śląski – Gryfów Śląski. To właśnie dzięki temu porozumieniu otrzymaliśmy już kolejną dotację na remont cząstkowy tej drogi. – wyjaśnia Pan Daniel Koko Starosta Lwówecki, który przypomina, iż pierwszy etap remontu rej drogi miał miejsce wiosną tego roku. Wówczas było wykonane 1200 metrów nowej nawierzchni wraz z poboczami w miejscowości Płóczki Dolne. Teraz prace są kontynuowane. – Teraz wchodzimy w realizację kolejnego etapu. Łącznie będzie 4 kilometry nowej nawierzchni asfaltowej drogi wojewódzkiej. Kontynuacja w miejscowości Płóczki Dolne, gdzie będzie to 1300 metrów i w tym momencie cała miejscowość będzie miała nową nawierzchnię. Natomiast następne najbardziej zniszczone odcinki są powyżej Rybnej Chaty w kierunku Gryfowa Śląskiego, gdzie wykonany zostanie odcinek 500 metrów i duży odcinek długości kilometra pomiędzy miejscowościami Gradówek a Rząsiny. – wyjaśnia Pan Starosta, który przyznaje, iż będzie się starał, żeby sukcesywnie realizowane były kolejne fragmenty tak żeby jak najszybciej zmodernizować całą drogę pomiędzy Lwówkiem Śląskim a Gryfowem Śląskim.

ZDP Lwówek Śląski przebudował skrzyżowanie

Pan Daniel Koko przypomina także, iż to właśnie Zarząd Dróg Powiatowych w lecie tego roku za kwotę nieco ponad 100 tysięcy złotych wykonał przebudowę skrzyżowania przy urzędzie miasta w Lwówku Śląskim: – To Zarząd Dróg Powiatowych w ramach bieżącego utrzymania dróg wojewódzkich wyremontował skrzyżowanie Alei Wojska Polskiego z ulicą Gryfowską przy urzędzie miasta wraz z przeorganizowaniem tego skrzyżowania, czyli zmianą organizacji ruchu, która po tych kilku miesiącach pokazuje, że poprawiło się bezpieczeństwo na tym skrzyżowaniu. – mówi Starosta Lwówecki, który dodaje, iż w ramach tej inwestycji położony został także nowy chodnik przy budynku magistratu.

Powiat dba także o drogi powiatowe

Pan Daniel Koko nie zgadza się z twierdzeniami niektórych mieszkańców, którzy zarzucają Zarządowi Dróg Powiatowych, iż ten angażuje się w prace na drogach wojewódzkich kosztem dróg powiatowych. – To nie jest do końca prawdą, dlatego, że my musimy większe siły kierować na drogi wojewódzkie, bo standard tych dróg musi być wyższy. Staramy się dbać o wszystkie drogi na miarę naszych możliwości, zasobów kadrowych, sprzętu i finansów. – mówi tłumacząc, iż Powiat na bieżąco remontuje także drogi powiatowe.

W lipcu zakończył się remont drogi powiatowej Milęcice – Wojciechów

Do kiedy utrudnienia na DW 364?

Prace na drodze wojewódzkiej powinny zakończyć się w pierwszej połowie listopada. Pan Starosta Daniel Koko zwraca się do wszystkich pieszych i kierowców z prośbą o wyrozumiałość. – Przepraszam za te wszystkie niedogodności, na które kierowcy i piesi napotkają na drodze i proszę wszystkich mieszkańców i użytkowników tej drogi o wyrozumiałość przy utrudnianiach w przemieszczaniu się i utrudnieniach w ruchu.

5 KOMENTARZE

  1. Mieszkanka: Panie Starosto bardzo dziękujemy za poczyniony trud w naprawie drogi nr 364. Prosimy jeszcze o zwrócenie uwagi podległym służbom o spowodowanie utrzymania w należytym porządku chodnika, który biegnie wzdłuż tej drogi. Wierzę, że Pan zwróci na to uwagę. Z poważaniem.

  2. Czy nie lepiej remontowac po kolei od Ploczek w kierunku Gryfowa tylko za przeproszeniem takie wycinki jak by krowa placki robila? Juz w kierunku Zlotoryi mamy taka radosna tworczosc,niedawno robiona a juz w lesie przed Bielanka dziury powstaja.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here