Zablokowali drogę krajową. Protest w Chmieleniu

18
2323

Po raz kolejny mieszkańcy położonej przy drodze krajowej nr 30 miejscowości Chmieleń wyszli na ulicę blokując przejazd samochodom. Postulaty protestujących są od lat niezmienne. Domagają się od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poprawy bezpieczeństwa i budowy chodnika.

 

Mieszkańcy Chmielenia (gm. Lubomierz) od lat proszą o budowę ciągu pieszego we wsi, w staraniach wspierają ich samorządowcy, którzy wysyłają oficjalne prośby do zarządcy drogi, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, jednak jak dotąd GDDKiA była głucha na te prośby i poza wybudowaniem niewielkiego odcinka chodnika oraz obietnicami, że kiedyś to Chmieleń będzie miał nawet obwodnicę nie widać kontynuacji inwestycji, dlatego zdesperowani mieszkańcy ponownie postanowili wyjść na ulicę.

W sobotę 18 stycznia 2020 roku mieszkańcy Chmielenia wyposażeni w transparenty i gwizdki zablokowali krajową 30-stkę chodząc po przejściu dla pieszych.

„Chmieleń protestuje, chodnika oczekuje”, „Chcemy bezpiecznie żyć, chodnik musi być!”, „Taki jest nasz los człowiecze, droga przez wieś średniowiecze”, „Żądamy chodników” … to tylko niektóre z haseł, jakie mogli zobaczyć kierowcy przejeżdżający droga krajową nr 30 w Chmieleniu.

Na miejscu nie pojawili się przedstawiciele zarządcy drogi, mimo, że jak zapewnia Dariusz Pękala Sołtys Chmielenia, Radny Gminy Lubomierz i organizator protestu, zostali o nim powiadomieni.

Kilkanaście dni temu Magda Szumiata z GDDKiA w odpowiedzi na zadane przez redakcję Lwówecki.info pytania poinformowała, że „Trzydzieska” będzie przebudowana a Chmieleń zyska obwodnicę. Niestety, nie wiadomo tylko, kiedy to nastąpi.

„… informujemy, że droga krajowa nr 30 jest przewidziana do kompleksowej przebudowy/rozbudowy w ramach dostosowania sieci dróg krajowych w Polsce do przenoszenia obciążeń 11,5 t/oś, wraz z przebudową skrzyżowań, budową chodników i ścieżek rowerowych, przejść dla pieszych itp. Na etapie prac projektowych będą uwzględnione wnioski lokalnej społeczności oraz samorządów dotyczące poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Ze względu na stosunkowo gęstą zabudowę w bezpośredniej bliskości jezdni, uniemożliwiającą rozbudowę drogi, w planach GDDKiA ujęto budowę obejścia miejscowości.
GDDKiA widzi potrzebę przebudowy/rozbudowy DK30. Niestety, na tę chwilę nie jesteśmy w stanie podać terminu realizacji tej inwestycji.
Jednocześnie dodam, że do czasu rozpoczęcia inwestycji, GDDKiA wykonuje oraz będzie wykonywała prace doraźne na poboczu drogi, finansowane ze środków bieżących przeznaczonych na utrzymanie drogi w danym roku, dostosowując je do bezpieczniejszego ruchu pieszego”.

Wraz z mieszkańcami w proteście uczestniczył Adam Skrzydłowski Wiceburmistrz Lubomierza, który przypomina, iż jeszcze przed EURO2012 mówiło się o budowie obwodnicy Chmielenia. Mijają kolejne lata a ani obwodnicy, ani chodników nie widać. Z podobną sytuacją jak Chmieleń boryka się także sąsiedni Pasiecznik, w którym również brakuje chodników.

Mieszkańców w ich staraniach o poprawę bezpieczeństwa wspiera Poseł RP Robert Obaz, który podkreśla, iż w pełni rozumie protestujących, bo jeszcze niedawno temu on i jego sąsiedzi byli w podobnej sytuacji zabiegając o budowę ronda w Goduszynie. Dziś Poseł mówi, iż podjął już rozmowy z dyrekcją GDDKiA i ma nadzieję, że zarządca drogi poważnie podejdzie do kwestii poprawy bezpieczeństwa w Chmieleniu.

Protestujący podkreślają, iż będą tak długo protestować, aż GDDKiA dostrzeże problem i weźmie się za poprawę bezpieczeństwa w Chmieleniu. Jeżeli sobotni protest nic nie da, to mieszkańcy już zapowiadają, iż na wiosnę zorganizują kolejny – jeszcze większy protest i ponownie zablokują „trzydziestkę”.

więcej w materiale wideo

Zobacz, kiedy wybudują obwodnicę Chmielenia ? Jest odpowiedź GDDKiA


Protest na drodze krajowej w Chmieleniu

18 KOMENTARZE

 1. Popieram protest, tylko dlaczego blokują i zabierają czas ludzia którzy nie mają nic z tym wspólnego? Zablokować wjazd do Gddkia tam macie problem, z tamtym ludźmi. Bo właśnie oglądają za monitora protest i łacha ciągną.

  • 30 lat próśb o chodnik. TRZYDZIEŚCI. Skoro przez te wszystkie lata żadna inna forma negocjacji i próśb nie pomagała, mieszkańcy tym razem zdecydowali się na protest. I BARDZO DOBRZE. chodzi o zdrowie i życie mieszkańców Chmielenia.
   A Ty nie narzekaj na zablokowaną drogę, bo takie protesty nie odbywają się regularnie, a po drugie informacje o proteście i zablokowanej drodze były zamieszczone już dużo wczesniej. Trzeba było wybrac sobie inną drogę żeby ominąć utrudnienia.

   • A g.. mnie obchodzi ten prostest, następnym razem skończy się sprawa w sądzie. Radzę zapoznać się z ustawą o organizowaniu zgromadzeń. Ten kto wydał “legalne” pozwolenie zrobił to łamiąc zapisy ustawy i też za to odpowie. NIE MA CZEGOŚ TAKIEGO JAK PROTEST NA ŚRODKU ULICY ! JEST TO NIELEGALNE.
    Mogliście sobie swój proteścik robić z boku, ale uporczywe blokowanie drogi jest karalne.
    Chcecie walczyć to wynajmijcie autobus i idźcie protestować pod GDDiK, a ludziom d.. nie zawracajcie, walczcie o obwodnice bo chodnik nikogo nie obchodzi. Bedzie obwodnica będziecie mieli ciszej i bezpieczniej nawet bez chodnika!!!!
    A póki co róbcie tak dalej a kilka osób usłyszy zarzut.
    Jak zwykle zabieracie się do wszystkiego od zadniej strony, ale to już nie nasz problem.

   • A swoją drogą cytując: “chodzi o zdrowie i życie mieszkańców Chmielenia” – to prędzej przestańcie palić śmieciami to będziecie zdrowsi, a nie naciągacie argumenty i zasłaniacie się wszystkim dookoła.
    Ilekroć jedzie się przez ten Śmierdzeleń to trzeba od razu obieg wewnętrzny włączać bo udusić się idzie !
    I co i to wam nie przeszkadza tak ?
    To może inni powinni blokować wam drogę w ramach protestu bo palicie czym popadnie co ?

    • Anonim ale ty musisz mieć jaja tak pisać. Serio!
     Tylko wydaje mi się że im dalej od klawiatury tym te jajka stają się mniejsze, coraz mniejsze. W końcu stają się tak małe że nie wydusił byś słowa komuś prosto w oczy.
     Wiec zamiast się napinać, radzę zająć się czymś pożytecznym.

 2. Z siebie nie mam powodu, ale dałeś mi dobry powód z Ciebie xD rozumiem problem mieszkańców, tylko nie rozumiem formy protestu. Nie dawno w Niemczech też byl protest rolników i zrobili to w najlepszy sposób. Wsiedli w maszyny rolnicze i pojechali prosto do Berlina, tam paraliżujac Ruch pod sejmem. Skutek natychmiastowy!!!

 3. Nie rozumie dlaczego koledzy z rady gminy nie dołączyli się do protestu, jak wasz kolega coś wywalczy to przepiszecie zasługi gminie. Ta sprawa dotyczy tagże naszych rządzących w gminie, to świadczy jakie mają znajomości i co potrafią załatwić ,wysyłacie niby jednego wysłannika co kuknie i pojedzie i to wszystko a zasługi se pużniej przepisujecie np.wrazie zrobienia chodnika lub obwodnicy będzie tak to MY GMINA i na pierwszych stronach w gazecie Samych Swoich.

  • Póki co to jest droga krajowa i za mała paróweczka jesteś żeby mówić innym którędy mają jeździć.
   Jakbyś zamiast wody miał mózg to byś walczył o obwodnicę, a tak póki co to mordeczkę 3m ciasno.

 4. A potem .. ” bo zginął pod kołami samochodu” po jakiego grzyba łazi jeden z drugim po ulicy..? Nie wszędzie są chodniki i ludzie jakoś chodzą, mieszkają i żyją .. trzeba głową ruszyć i włączyć myślenie .. Nie raz jadąc przez Chmieleń widzę jak ludzie chodzą prawie środkiem jezdni bo ciężko zejść na pobocze .. w innych wioskach w naszym powiecie czy gminie też nie ma chodników ale jak ludzie widzą nadjezdzający samochód to albo poczekają aż przejedzie albo zejdzie na pobocze. A tu jakieś durne protesty. W domu niech protestują .. na wybory dupe ruszą. Mają tak jak sami sobie wybiorą A potem człowiek czyta czy widzi PROTESTY .. ŻENADA

 5. Do MIESZKANIEC: ŻENADA to jest twoja wypowiedż.Chyba Ci się miejscowości pomyliły,w Chmieleniu nie ma pobocza i prawie nikt nie chodzi tą drogą,a tym bardziej jej środkiem.A w których to innych wioskach Gminy Lubomierz oprócz Chmielenia i Pasiecznika przejeżdza tyle aut?Zapraszam na spacer wzdłuż DK30 przez Chmieleń.Zobaczymy jak będziesz czekał aż samochód przejedzie.Piszesz bzdury żeby cokolwiek napisać.

 6. Do MIESZKANIEC CHMIELENIA
  Wiem bo mieszkam przy dk30 .
  Wiem co widzą moje oczy więc nie będę tego trzymać dla siebie .. niby mieszkańcy CHMIELENIA tacy święci .. A łażą jak święte krowy .. chyba zacznę nagrywać przejazd przez chmielen żeby udowodnić co poniektórym..

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here