Nieudany przemyt. Tytoń i dopalacze w przesyłkach

0
851
dot.: KAS

193 kg tytoniu oraz 130 g dopalaczy zatrzymano w styczniu 2021 r. w przesyłkach kurierskich. Tytoń nie posiadał oznaczeń oraz znaków akcyzy. To kolejne próby przemytu znacznej ilości tytoniu w paczkach.

 

Funkcjonariusze dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) regularnie kontrolują i ujawniają nielegalne towary w przesyłkach kurierskich i pocztowych. Najczęstszymi ujawnieniami są kontrabandy ciętego tytoniu do palenia. Podczas rutynowych kontroli przeprowadzonych w okresie od stycznia do grudnia 2020 r., zatrzymano aż 120 paczek z nielegalnym towarem, w których funkcjonariusze ujawnili 446.5 kg tytoniu bez oznaczeń oraz znaków akcyzy o łącznej wartości 316 tys. złotych.

W wykrywaniu nielegalnych przesyłek tytoniu pomagają funkcjonariuszom, psy służbowe. W ostatnim czasie do szeregów dolnośląskiej KAS dołączył Dracarys – pies wyspecjalizowany do ujawnień tytoniu. W pierwszych dniach pracy udało mu się wykryć aż 3 przesyłki, w których było 11 kg tytoniu bez znaków akcyzy i oznaczeń handlowych. Wartość rynkowa zatrzymanego towaru wyniosła ponad 8 tys. złotych. Początek roku również przyniósł nowe ujawnienia, funkcjonariusze KAS zabezpieczyli tytoń oraz dopalacze. Ich wartość szacuje się na ponad 128 tys. złotych.

Obrót tytoniem i wyrobami tytoniowymi bez polskich znaków akcyzy jest nielegalny. Osoby próbujące wprowadzić do obrotu nielegalny tytoń muszą liczyć się z odpowiedzialnością karną i karno skarbową.

-/Dolnośląska KAS/-

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here