Zagubiona karta może zostać wykorzystana przez nieuczciwego znalazcę

0
498

W przypadku utraty karty bankomatowej z funkcją płatności zbliżeniowych należy jak najszybciej zgłosić ten fakt do swojego banku. Przekonał się się o tym mieszkaniec powiatu złotoryjskiego, który zgubił swoją kartę. Na szczęście natychmiast ją zablokował, dzięki czemu uniknął konsekwencji finansowych. Karta trafiła w ręce nieuczciwej osoby, która kilkukrotnie próbowała dokonać transakcji.

 

Każdy z nas posługując się elektronicznymi instrumentami płatniczymi powinien przestrzegać podstawowych reguł ostrożności. Dotyczą one między innymi sposobu posługiwania się kartami płatniczymi czy też przechowywania kodów PIN. W przypadku kradzieży lub zagubienia karty należy zaraz po ujawnieniu tego faktu zastrzec ją. Przekonał się o tym mieszkaniec powiatu złotoryjskiego, który zgubił swoją kartę. Kiedy się zorientował, natychmiast ją zablokował, dzięki czemu uniemożliwił dokonywanie płatności przy jej użyciu i jak się później okazało, uniknął także poważnych konsekwencji finansowych. Karta trafiła w ręce nieuczciwej osoby, która kilkukrotnie usiłowała dokonać różnych transakcji przy jej użyciu. Aktualnie sprawą zajmują się funkcjonariusze pionu kryminalnego z Komendy Powiatowej Policji w Złotoryi.

 

Co zrobić gdy stwierdzimy zagubienie lub kradzież karty bankomatowej?

 

Należy ja natychmiast zastrzec. Można tego dokonać za pomocą infolinii swojego banku, w oddziale a w niektórych przypadkach także w bankowości elektronicznej. Można również zrobić to pod ogólnopolskim numerem telefonu Zawiązku Banków Polskich, przeznaczonym specjalnie do zastrzegania kart: +48 828 828 828. Numer ten warto zapisać na liście kontaktów w swoim telefonie, aby w razie potrzeby nie tracić czasu na jego szukanie.

 

st. sierż. Dominika Kwakszys, KPP w Złotoryi

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here