Nie będzie możliwości odmowy przyjęcia mandatu

29
1581

To ukarany mandatem będzie musiał udowodnić, że nie popełnił wykroczenia. Mandat będzie trzeba zapłacić w terminie 7 dni. Nie będzie można go nie przyjąć, ale będzie można na własna rękę zaskarżać go do sądu i tam udowadniać niewinność.

 

8 stycznia posłowie Prawa i Sprawiedliwości wnieśli do Sejmu projekt ustawy, która uniemożliwi odmowę przyjęcia wystawionego przez policjanta mandatu.

Obecnie jest tak, że w razie odmowy przyjęcia mandatu karnego organ, którego funkcjonariusz nałożył grzywnę, występuje do sądu z wnioskiem o ukaranie. Wkrótce ma się to zmienić. Stosowny projekt zmian do Sejmu wnieśli posłowie PiS. Ten uniemożliwi odmowę przyjęcia wystawionego przez policjanta mandatu.

W art. 97 paragraf 2 zostaje uchylony, a § 3 otrzyma brzmienie: „Funkcjonariusz nakładający grzywnę jest obowiązany wskazać jej wysokość, określić zachowanie stanowiące wykroczenie, czas i miejsce jego popełnienia oraz kwalifikację prawną, a także poinformować sprawcę wykroczenia o prawie, terminie i sposobie wniesienia środka zaskarżenia oraz o treści przepisu art. 99a § 6.”.

Pod projektem, który trafił już do marszałek sejmu podpisało się 32 mniej znanych posłów PiS-u. W uzasadnieniu piszą oni, iż projektowana ustawa ma na celu usprawnienie postępowania w sprawach o wykroczenia oraz odciążenie sędziów sądów powszechnych od obowiązków związanych z rozpoznawaniem spraw o wykroczenia, z zachowaniem konstytucyjnej i konwencyjnej gwarancji prawa do sądu w sprawach o wykroczenia.

Jak wskazuje praktyka, przeważająca większość spraw o wykroczenia wnoszonych do sądu w związku z odmową przyjęcia mandatu przez sprawcę kończy się wydaniem prawomocnego wyroku skazującego. Poza tym odmowa przyjęcia mandatu przez sprawcę niejednokrotnie ma charakter impulsywny i nieprzemyślany, a w konsekwencji powoduje konieczność podjęcia szeregu czynności związanych z wytoczeniem oskarżenia w sprawie o wykroczenie.” – piszą autorzy projektu, którzy proponują przyjęcie założenia, że grzywna nałożona mandatem karnym przez funkcjonariusza staje się wykonalna na dotychczasowych zasadach, a ukarany nie może odmówić przyjęcia mandatu.

art. 98 w § 2 zdanie drugie otrzyma brzmienie:
Grzywnę uważa się za nałożoną takim mandatem z chwilą uiszczenia grzywny funkcjonariuszowi, który ją nałożył.

art. 98 w § 3 zdanie drugie i trzecie otrzyma brzmienie:
Mandat powinien zawierać pouczenie o obowiązku uiszczenia grzywny w terminie 7 dni od daty jej nałożenia tym mandatem oraz o skutkach nieuiszczenia grzywny w terminie. Grzywnę uważa się za nałożoną takim mandatem z chwilą jego odbioru przez ukaranego.”

art. 98 § 8:
“W razie odmowy odbioru mandatu lub odmowy albo niemożności pokwitowania odbioru mandatu przez ukaranego, funkcjonariusz sporządza na mandacie odpowiednią wzmiankę; wówczas mandat uznaje się za odebrany”

Ukarany będzie mógł się odwołać do sądu, gdzie już na wstępnie będzie musiał dostarczyć wszystkie znane mu dowody na swoją niewinność. „Warunkiem formalnym odwołania byłoby wskazanie, czy ukarany zaskarża mandat co do winy, czy co do kary. Nadto odwołanie powinno wskazywać wszystkie znane skarżącemu dowody na poparcie swych twierdzeń, pod rygorem utraty prawa do powoływania tych dowodów w dalszym postępowaniu. Ukarany nie może w postępowaniu sądowym powoływać innych dowodów, niż wskazane w odwołaniu, chyba że dowód nie był mu znany w chwili wniesienia odwołania”.

Projekt wywraca znany nam dotychczas porządek. Wiele osób i mediów zwraca uwagę, iż dziwnym trafem pomysł na zmianę pojawił się akurat w czasie, gdy niezbyt skuteczne okazują się kary za łamanie covidowych obostrzeń i nakładane przez policję podczas masowych protestów przeciwko wyrokowi TK w sprawie aborcji.

Jak oceniacie ten projekt?

29 KOMENTARZE

 1. Na ulicy w Warszawie idzie pani z małym pieskiem,podchodzi do niej policjant i zatrzymuje…..O mandacik będzie proszę pani – mówi do niej. O nie, jak to, za co ten mandacik proszę pana-mówi pani? Jak to za co,za przekroczenie prędkości. Ależ proszę pana ja przecież idę pieszo a nie jadę samochodem mówi pani. A na to policjant do niej- a to już pani będzie musiała udowodnić w sądzie,że idzie pieszo….Brawo Gowin,dalej idź z tonami wazeliny na nowogrodzką i wiesz co? Niech ci sumienie na koniec młodości politycznej i na koniec kariery politycznej ciąży ci klatkę piersiową jak uwiązany na niej worek kamieni wielbicielu polskiego Trumpa!

   • “Gieniu” kochany podziwiam ciebie i naprawdę zazdroszczę ci,że ty przyjmujesz rzeczywistość taką jaką ci narzucają z nowogrodzkiej i nawet jak tam ci spluną w twarz to powiesz,że to tylko mały deszcz. Zazdroszczę ci,że nie musisz się denerwować i myśleć bo od myślenia u was jest Wódz Naczelny. A przecież jak na dłoni widać,że ten Wódz Naczelny nie rządzi a zarządza sztucznie wywoływanymi kryzysami w których musi obowiązkowo zawsze być patriota i wróg (słownie: obowiązkowo)! Zarządza sztucznie wywoływanymi kryzysami w myśl starej jak świat książkowej psychologicznej metody “NA KRÓLA”. Mam nadzieję,że czytałeś jak król stoi na murach obronnych swego zamku i spogląda ze swoją świtą jak na dole dwie grupy poddanych, niezadowolonych wymachują do króla-jedni cepami a drudzy kosami. Przerażona świta namawia króla aby wysłał swych żołnierzy i zrobił krwawy porządek. Król jednak do tej swojej świty mówi,że nie można tego zrobić bo wtedy po czasie będzie jeszcze większe niezadowolenie po takiej krwawej rzezi w stosunku do króla. Trzeba psychologicznie podejść i bardzo skutecznie do tych co wymachują cepami i powiedzieć im,że ci co wymachują kosami chcą zabrać im cepy. Wykrwawią się sami a po czasie król będzie dobrodziejem godzącym obie grupy a sprawa przez którą przyszli grozić królowi rozpłynie się i będzie zapomniana.

 2. Dodajmy do tego już obowiązujący nakaz wykonywania określonego typu działalności na zlecenie organu uprawnionego przez premiera (tarcza 2.0), możliwość ustanawiania cen maksymalnych (antytarcza 1.0), pomysł prewencyjnej konfiskaty mienia i mamy pełen faszystowski socjalizm. Zamordyzm w czystej postaci.

  Po co się tak ceregielić? Czy nie możemy urzędników skarbowych i policjantów od razu przemianować na sędziów z możliwością zwołania rozprawy tu i teraz i od razu wyrokujących wyrokiem prawomocnym? Byłoby i taniej i szybciej. I dla wielu zomowców sprawiedliwiej.

 3. Brawo!!! Głosujcie dalej na PiS !!! Przed wyborami obiecają kolejne 500 i dalej wszyscy będą na nich głosować bo łatwa kasa wypadnie. Ludzie, obudźcie się w końcu! Ściągnijcie to klapki z oczu !!!!!

  • W/g badań kilka lat temu najbardziej liczną grupą płacącą mandaty na drodze to ludzie mało wykształceni. Tak samo w/g symulacji po wieczorach wyborczych czy to do sejmu czy na prezydenta głosujący na PiS czy Dudę to ludzie mało wykształceni. Kto w takim razie będzie największym beneficjentem w płaceniu tych mandatów po nowemu? No kto? Brawo PiS chcieliście Barbarzyńców i Hunów przy korycie-to macie.A kto największy zawód poczuje w stosunku do rządzących jak dostanie mandat i nie będzie miał po co iść do sądu bo po nowemu policjant to sędzia? Górale głosujący na Barbarzyńców i Hunów obiema rękami i dwiema nogami już buntują się.I myślicie,że Barbarzyńcy i Hunowie przekażą władzę jak przegrają? Trump za oceanem to pokazał,tylko że demokracja w Ameryce to nie to samo co u nas prawo Ziobry,przepraszam prawo Kalego.

   • Jak do tej pory od 1945roku, to przy korycie mamy tylko samych Barbarzyńców i Hunów jak piszesz. Co z mądrymi i wykształconymi w czasie wyborów? Mają przeważnie albo znikome poparcie, albo od polityki trzymają z daleka.

    • Chociaż sam jestem po 70-tce to podobnie uważam,że powinni już polską polityką na szczeblu państwowym zajmować 40,50 latkowie,młodzi bardzo wykształceni a nie z łapanki jak w końcówce komuny.Nie ma najmniejszej wątpliwości, że byliby zdecydowanie lepsi od tych dinozaurów i tu nie ma znaczenia z jakiego ugrupowania. Niestety problemem jest znalezienie się na liście partyjnej w tak młodym wieku a całkiem niezrozumiałe jest to,że w każdym ugrupowaniu wyborcy czyli ja,Ty i inni dalej głosują na bezzębnych,z łupieżem na marynarce, z podkowami pod oczami starców czy staruszki. Praktycznie wszyscy wywodzą się z tej samej “stajni” politycznej czyli zaraz po komunie z kancelarii Wałęsy. Wszystkich z tej “stajni” politycznej razem z Wałęsą, pomijając początki wolności to obecnie uważam za nieudaczników. Pamiętam jak jakieś trzy lata temu Stokłosa,którego uważam za całkowitego demagoga i populistę bardzo ciekawie w jednym temacie powiedział jakoś tak – za kilka lat powiemy że obaj Wałęsa i Kaczyński to populiści i karierowicze ale obaj zrobią dobrze dla Polski,jeden wcześniej zrobił a drugi za kilka lat,bo jeden dostał Nobla a drugi znajdzie się w Hadze. Z początku nie wiedziałem co z tą Hagą ale potem mnie oświeciło.Dziwny ten świat polityczny bo teraz Wałęsa broni Stokłosę,który został aresztowany chyba w Holandii.

 4. Bardzo dobry pomysł
  Ciekawe ile tych” porządnych „ obywateli miało kontakt na drodze służbowej z jakimkolwiek funkcjonariuszem w sprawach o wykroczenie ? Teraz sprawca ma udowodnić że tak nie było, tam nie był albo tak nie zrobił. Dzisiaj fotoradar robi zdjęcie pojazdu i prowadzący czynności ma udowodnić kto nim kierował !!! Czy to jest normalne ? Mój samochód bo moje tablice rejestracyjne i koniec cwaniactwa !!!!
  A ja nie pamietam, ja nie wiem, pożyczyłem a na końcu to był obywatel obcego państwa i nie mam z nim kontaktu
  Brawo PiS . Tak dalej i następna sprawa z wszystkimi prywatnymi firmami odnośnie obowiązku posiadania kas fiskalnych . Wówczas nie będzie gadania że ciagle mam kryzys w firmie. Kontrola za kontrolą aż społeczeństwo zacznie szanować prawo i przestanie jeden drugiego okradać.

  • Zanim zaczniesz paplać bez sensu to proponuję przeczytanie ustawy o PIT i VAT. Potem instrukcji i wyjaśnień do nich z MF. Jak przez to przebrniesz do 2030 (to razem jakieś milion dwadzieścia stron z czego milion dopisanych od 2016) to zrozumiesz, że nie każdy przedsiębiorca musi a nawet powinien mieć kasę fiskalną.

   Dlaczego wy jesteście tacy szybcy w osądzaniu innych? Zpajrzyjcie lepiej do własnej D czy przez całe życie taka święta i czysta jest. Ile razy sami byliście takimi “cwaniakami”?!

   Już właściwie można być pewnym, że pisizm ma u nas w kraju więcej wyznawców niż wiara katolicka.

  • Piszesz,że “brawo PiS”. Wiesz ja też dziś się “ucieszyłem” a wiesz dlaczego?Bo nie tyle że to zrobiło PiS ale za rządów Barbarzyńców i Hunów otrzymałem z Gminy wyliczoną opłatę za śmieci w kwocie 52 zł/miesiąc za dwie osoby. W tamtym roku płaciłem 66 zł/miesiąc więc 14 zł/miesiąc mniej to po drodze nie chodzi.Pewnie też otrzymałeś i wiesz,że zrobili w tym roku inaczej 26 zł/miesiąc od osoby zameldowanej w domu. Więc pewnie w tamtym roku rodziny gdzie są rodzice i np. cztery lub pięć “500+” czyli np. siedmioosobowa rodzina płaciła tak jak ja 66 zł/miesiąc a w tym roku taka rodzina zapłaci siedem osób x 26 zł/osoba = 182 zł/miesiąc. A nie ma co ukrywać,że takie rodziny to w większości zwolennicy Barbarzyńców i Hunów. Co by nie robić to będzie zapisane grubymi zgłoskami szczególnie dla zwolenników obecnie rządzących,że to się stało za ich rządów i dlatego jestem ogromnie,ogromnie zadowolony.

    • “…Uchwalona w lipcu 2019 r. nowa ustawa śmieciowa (formalnie: ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach) weszła w życie 6 września. W myśl znowelizowanych przepisów osoby, które nie segregują, zapłacą za wywóz śmieci od dwóch do czterech razy więcej niż osoby segregujące. Tak wysoka opłata ma pełnić funkcję straszaka i zmotywować Polaków do segregowania odpadów.
     Opłaty za śmieci rosną w całej Polsce już od kilku lat, jednak planowane na przyszły rok 2020 podwyżki są naprawdę rekordowe.Warto podkreślić, że są to stawki za odpady segregowane – ci, którzy nie segregują, w większości gmin płacą obecnie dwa razy więcej, a po wejściu w życie nowej ustawy śmieciowej mogą zapłacić nawet cztery razy więcej.Wysokość opłat za wywóz śmieci określają uchwały rad gmin sporządzane w oparciu o maksymalne stawki podane w ustawie….”.Teraz już poza tematem- Duda w kampanii wyborczej zapytany na jednym z wieców dlaczego tak drożeje wywóz śmieci odpowiedział prosto z mostu jak Trump w USA. “…no to teraz pomyślcie państwo kto wam daje 500+ a kto podnosi stawki za wywóz śmieci …”. Nic dodać nic ująć tylko pękać ze śmiechu z tych co głosowali na Barbarzyńców i Hunów.

 5. Kto jest nie zadowolony to jest francja, niemcy. Tam będzie kolorowo. Tylko narzekacie na ten kraj i rząd. Angela i Macron są idealni, można jechać. Tam jest demokracja bo na protestach paluja rowno wszystkich.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here