Czy to wilki zagryzły sarnę?

4
3435
zdjęcie nadesłane przez czytelnika

“Widać na zdjęciach, które były zrobione w odstępie kilku minut, iż biegnąc przerwałem im porę karmienia”. – pisze do redakcji jeden z czytelników, który podczas porannego joggingu na poboczu leśnej drogi natrafił na zagryzioną sarenkę

 

Zdarzenie miało miejsce dziś rano przy leśnej drodze pomiędzy Radłówką a Niwnicami w gminie Lwówek Śląski.

Na serii zdjęć widać, iż resztki zwierzęcia z przydrożnego rowu po kilku minutach zostały przeciągnięte już na skraj lasu.

– „Takiego koziołka to tylko wilki mogły dopaść” – dodaje czytelnik.

WILKI NA POGÓRZU IZERSKIM I KACZAWSKIM

Od dwóch lat coraz częściej docierają do nas informacje o widzianych w regionie wilkach. Potwierdzają je również sami leśnicy, którzy nie kryją, iż Obecność wilków wywiera duży wpływ na zwierzynę leśną: jelenie, sarny i dziki. Te stały się bardziej czujne. W miejscach odwiedzanych przez wilki zwierzyna tworzy większe grupy oraz krócej śpi.

Grupy rodzinne wilków zajmują areały nawet ponad 100 km2, w ciągu doby potrafią przejść do 20 km. W ciągu doby jeden wilk zjada około 5 kilogramów mięsa. Gdyby nie miał w regionie odpowiedniej bazy żerowej po prostu, by go tu nie było,

WILK A CZŁOWIEK

Leśnicy z Nadleśnictwa w Świeradowie- Zdroju przypominają, że wilki starają się nie krzyżować swoich dróg z drogami człowieka i nie odczuwają potrzeby spotkania. Podczas leśnego spaceru bardziej prawdopodobne jest, że ludzie są obserwowani przez wilka niż to, że będą mieli szansę zobaczyć tego mieszkańca lasu, są płochliwe i unikają kontaktu z człowiekiem. Jednak należy zachować ostrożność, przede wszystkim przestrzegać zapisów ochrony przyrody, korzystając z wyznaczonych szlaków, a spacerując z psami należy zawsze trzymać je na smyczy.

PAMIĘTAJ, ŻE WILKI SĄ POD OCHRONĄ

Warto pamiętać, że wilki od 1998 r. są zwierzętami podlegającymi ochronie gatunkowej. W uzasadnieniu do tej decyzji, podkreślono pozytywną rolę drapieżników w utrzymaniu równowagi ekologicznej w lasach. W ciągu 20 lat ich populacja znacznie wzrosła, co przyczynia się do ich powrotu na tereny, na których wcześniej występowały.

JAK ZACHOWAĆ SIĘ, PODCZAS SPOTKANIA Z WILKIEM?

O tym jak się zachować, jeśli spotkasz w lesie wilka, który podchodzi zbyt blisko (na odległość poniżej 30 m) lub przygląda się zbyt długo i nie czujesz się komfortowo w tej sytuacji, albo też drapieżnik poszczekuje lub warczy na ciebie, tłumaczą specjaliści ze Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”, którzy radzą podjąć następujące działania:

  • Unieś ręce i machaj nimi szeroko w powietrzu, to rozprzestrzeni twój zapach, sprawi też, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna.
  • Pokrzykuj głośno, ostrym tonem w stronę wilka, to pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.
  • Jeśli zwierzę nie reaguje i nadal się zbliża, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami.
  • Nie uciekaj – drapieżniki instynktownie reagują pościgiem za uciekającym zwierzęciem, niewykluczone, że podobnie będą reagować w przypadku ludzi.
  • Wycofaj się powoli tyłem na bezpieczną odległość i dopiero, gdy masz pewność, że zwierzę odeszło, możesz przyspieszyć.

4 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here