Na spotkanie z zajączkiem do Lwówka Śląskiego

9
1890

Zając jak malowany stanął wczoraj na lwóweckim rynku. Obok niego pojawiły się także kolorowe jajka i kwiaty.

 

 

Pojawienie się na lwóweckim rynku zajączka, kwiatów i pisanek oznacza, iż wielkimi krokami zbliżają się Święta Wielkiej Nocy. Już w czasach pogańskich zające były jednym z symboli odradzającej się przyrody. Ze świętami wielkanocnymi zając jest utożsamiany od około XVII w. Natomiast do Polski dotarł dopiero na początku XX wieku. Dziś nikt nie wyobraża sobie świąt bez zajączka.

Po kilku dniach z mrozem i opadami śniegu, dziś nad regionem zaświeciło słońce. Warto wykorzystać tę okazję do wybrania się na lwówecki rynek i zobaczenia tegorocznych ozdób świątecznych.

9 KOMENTARZE

  1. Wiesz co robi ten zając? On odpowiada żywotnym potrzebom mieszkańców. To jest zając na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym zającem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie – mówimy – to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo i nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest zając lwówecki.

  2. Czytam państwa komentarze i jestem oburzona kilkoma . Najlepiej żeby nic nie robić wtedy państwo bylibyście bardzo zadowoleni. Co się stało z polskim społeczeństwem?

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here