Ponad 62 miliony na remonty dróg w powiecie lwóweckim?!

15
1811
Daniel Koko Starosta Lwówecki.

Kilkadziesiąt kilometrów dróg w powiecie lwóweckim zyskałoby nową nawierzchnię, odwodnienie, przepusty, mosty, … To nie tylko poprawa komfortu, ale także bezpieczeństwa. Władze Powiatu Lwóweckiego złożyły wnioski do pierwszej edycji rządowego programu Polski Ład.

 

Ruszył program pilotażowy rządowego programu Polski Ład. To Program Inwestycji Strategicznych mający na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta w całej Polsce. Jednostki samorządu terytorialnego oraz związki jednostek samorządu terytorialnego mogą ubiegać się o bezzwrotne dofinansowanie realizowanych inwestycji. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez BGK. Samorządowcy z zapałem przystąpili do sporządzania wniosków o dofinansowanie. Te można składać do końca lipca. Władze Powiatu Lwóweckiego uczyniły to w ubiegłym tygodniu. Złożyły trzy wnioski opiewające łącznie na ponad 62 miliony złotych. Z tych środków ma zostać wyremontowane ponad 63 kilometry dróg powiatowych!

Priorytety rządowe w Polskim Ładzie, co ciekawe pokrywają się z priorytetami Powiatu Lwóweckiego. – mówi nam Pan Daniel Koko Starosta Lwówecki, który wyjaśnia, iż w tym pilotażowym programie mieści się cała infrastruktura drogowa, a wnioski na inwestycje są składane przy zaledwie 5 procentowym wkładzie własnym. 95 procent środków pochodzi z budżetu państwa.

– W naszym powiecie ta infrastruktura drogowa potrzebuje dużego remontu i modernizacji. Wspieramy się różnego rodzaju funduszami, ale zawsze tych środków brakuje. Dlatego tym bardziej cieszymy się, że jest możliwość skorzystania z tego programu. – dodaje Pan Starosta, który zaznacza, iż opracowane i złożone zostały już trzy wnioski, bo tyle łącznie można złożyć.

– Pierwszy wniosek, tu była kwota bez limitu, drugi wniosek do kwoty nie wyższej niż 30 mln złotych i trzeci wniosek do kwoty nie wyższej niż 5 milionów złotych. – wyjaśnia Pan Daniel Koko, który wymienia szereg dróg wskazanych we wnioskach do dofinansowania.

Pierwszy wniosek jest na modernizację najważniejszych połączeń drogowych Powiatu Lwóweckiego o łącznej długości 56,12 km i wartości 53 milionów złotych. Zadanie będzie polegało m.in. na ułożeniu nowych nawierzchni i wprowadzeniu organizacji uspokojonego ruchu z zastosowaniem urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego. W ramach inwestycji wykonana ma zostać modernizacja następujących dróg:

 • droga Wleń – Łupki – Klecza o długości 3,05 km;
 • droga Pławna – Wleń – Strzyżowiec o długości 14 km;
 • droga Bełczyna – Bystrzyca – Wleń o długości 6,61 km;
 • droga Pilchowice – Radomice o długości 4,6 km;
 • droga Lwówek Śląski – Sobota – Górczyca o długości 10,98 km;
 • droga Dworek – Sobota o długości 1,9 km;
 • droga Wojciechów – Lubomierz o długości 3,84 km;
 • droga Lubomierz – Oleszna Podgórska o długości 6,28 km;
 • droga Lubomierz – Radoniów o długości 4,08 km

– W drugim wniosku, tym do kwoty nie wyższej niż 30 milionów złotych uznaliśmy, że wskażemy drogę Krobica – Przecznica. – tłumaczy Pan Starosta, który wspomina, iż jest to ta droga, o środki, na którą Powiat już występował do Wojewody. – Droga jest już bardzo zniszczona – dodaje Pan Daniel Koko, który nie kryje, iż jeżeli nie będzie środków na jej remont, to może się skończyć ograniczeniem tonażowym.

Dlatego władze Powiatu wskazały w tym drugim wniosku drogę powiatową Krobica – Przecznica o długości 3,7 km. Przewidywana wartość inwestycji to 5,45 miliona złotych.

– Trzeci wniosek ten do 5 milionów złotych uznaliśmy, że należy wskazać drogę Kotliska – Rakowice Małe. – wspomina Starosta Lwówecki, który dodaje, iż jest to odcinek o długości 3,64 km, a wartość inwestycji szacuje się na 4 mln zł.

– Wszystkie te wymienione drogi są w bardzo złym stanie technicznym. Ten program jest jedyną szansą – oczywiście, jeżeli te nasze wnioski otrzymałyby akceptację, żeby w krótkim czasie te drogi zmodernizować. – mówi Pan Daniel Koko Starosta Lwówecki i dodaje – Te trzy wnioski do Polskiego Ładu już złożyliśmy i czekamy teraz na decyzję.

Patrząc na zakres inwestycji i znając stan tych dróg z pewnością wszyscy mieszkańcy trzymają teraz mocno kciuki za środki na ich modernizację. Kiedy zapadną decyzje, czyi ile otrzyma nasz powiat? Tego jeszcze nie wiemy, ale jak tylko pojawią się pierwsze informacje z pewnością je przekażemy.

15 KOMENTARZE

 1. Kotliska – Rakowice Małe. Odcinek o długości 3,64 km, a wartość inwestycji szacuje się na 4 mln zł. Ponad bańkę za kilometr drogi lokalnej???????????????????????? To co tam będzie za infrastruktura? 3 pasy w każdą stronę i awaryjny? Orleny po obu stronach, a może McDonaldsa postawią? DRAMAT!!!!! Jak ma być dobrze, skoro mamy takie drogie drogi? Firmy muszą aż tak kroić? Niech zarabiają, ale za taki odcinek takie pieniądze?? Śmierdzi na odległość.

 2. A podobno za PO/PSL było drogo, podobno były najdroższe drogi w Europie. A teraz nie dość że nic nie robią z drogami ,, podrzędnymi ” to jeszcze tak drogo.

  • Remont remontami ale wykończenia tych drug to jakaś poraszka albo robią wąskie i rowy po bokach albo jakieś te drogi krzywe i z byle jakiego asfaltu.Nowy most we Lwówku został chyba po pijaku robiony 🙂 polecam przejść się po nim:)

 3. Drogi Panie Starostwo, a co z drogą między Gierczynie a Przecznicą? Przecież po niej można jeździć tylko czolgiem i to obawą,czy się nie urwie podwozia.
  Wiem, że to wina tirów, które wożą SUPER materiał na rekultywację wyrobiska górniczego Pri bazaltu.

 4. Znając *** dla nas g.. będzie i zrobią tak jak je teraz czyli lwia część kasy pójdzie dla bastionu *** Podkarpacia i Podlasia co już ma miejsce w sprawie funduszy (np konserwacja zabytków) bo tam rządzi *** i swoim będzie dawał

 5. Masz rację takie pieniądze ładują w drogi, jestem za niech robią jeśli są pieniądze. Ale jedno pytanie po co droga w Kotliskach, nie powinno się zrobić kanalizacji a potem lać nową drogę. Potem przyjdzie czas ,że będzie trzeba zrobić kanalizację i będę drogę zdzierać. Masakra, ciekawe czy Pani sołtys w Kotliskach śpi, zamiast walczyć, robić zebrania, zbierać podpisy o kanalizację to sołtysowej /radnej nie widać.

  • Większość Włodarzy i Radnych pchają się do rządzenia ,a tak naprawdę dla nas pokazują swoją niemoc bo sami nic nie potrafią osiągnąć ,Państwo da ,składki opłaci, tylko korzystać i karty rozdawać.

 6. Czy ktoś widzi co oni robią w Chmielnie kto to widział wystawiać wzdłuż drogi jakieś betonu typu koryto to się stawia z góryto wtedy woda popłynie jak ludzie będą chodzić w tym rynsztoku ?
  Lepiej było by szersza drogę zrobić

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here