Marszałek da pieniądze na nowoczesne oświetlenie dla Lwówka Śląskiego

11
980

Cezary Przybylski Marszałek Województwa Dolnośląskiego poinformował o przekazaniu środków na modernizację oświetlenia ulicznego i drogowego na energooszczędne.

 

Rozdysponowano środki na dofinansowanie montażu nowoczesnego i energooszczędnego oświetlenia drogowego dla gmin naszego województwa. Wśród beneficjentów znalazł się Lwówek Śląski, który może liczyć na wsparcie w wysokości 2,5 mln zł.

Wspieramy dolnośląskie gminy w ich proekologicznych działaniach. Dlatego też przekazaliśmy ponad 130 mln zł z funduszy unijnych, będących w dyspozycji samorządu województwa, na modernizację oświetlenia ulicznego i drogowego na energooszczędne – poinformował Cezary Przybylski – Osiem projektów na łączną kwotę ok. 180 mln zł obejmie 40 gmin z całego Dolnego Śląska z północy, południa, wschodu i zachodu naszego regionu. – dodaje Marszałek Województwa Dolnośląskiego

W ten sposób podniesie się poziom bezpieczeństwa drogowego, a także rozwinie się infrastruktura techniczna, która w znacznym stopniu przysłuży się mieszkańcom – dodaje wicemarszałek Grzegorz Macko.

Przypomnijmy, że aby skutecznie ubiegać się o unijną dotację gminy zawarły porozumienia o partnerstwie. To dzięki temu wniosek o dofinansowanie uzyskał dodatkowe punkty podczas oceny w procedurze konkursowej. Liderem partnerstwa oraz wnioskodawcą projektu była Gmina Miejska Bolesławiec, a partnerami współrealizującymi projekt oprócz Bolesławca były Gmina Miejska Zgorzelec, Gmina Miejska Duszniki -Zdrój, Gmina Miejska Lubań, Gmina i Miasto Bogatynia, Gmina Miejska Zawidów oraz Gmina i Miasto Lwówek Śląski.

Celem przystąpienia do tego partnerstwa i wnioskowania o środki w ubiegłym roku lwóweccy rani podjęli stosowne uchwały. W tej z sierpnia czytamy:

Projekt zakłada modernizację dotychczasowych 946 opraw oświetleniowych na nowoczesne oprawy oświetlenia dróg w technologii LED spełniające normę PN-EN 60598-1, PN-EN 60598-2-3,wymianie i montażu słupów zakwalifikowanych do wymiany w zestawieniu inwentaryzacyjnym oraz malowanie wysięgników. Uwzględniono również wymianę 1,5 km kabla oświetleniowego. Instalację Systemu Inteligentnego Zarządzania Oświetleniem –Smart Lights, pozwalający na bezprzewodowe i autonomiczne sterowanie oprawami oświetleniowymi LED(sterowanie na poziomie pojedynczej oprawy LED).

Wspierający zaawansowane scenariusze świecenia każdej oprawy z osobna, a także grup opraw. Dwukierunkowa komunikacja między oprawą LEDa systemem sterowania odbywać się będzie w oparciu o sieć transmisji danych działającą w paśmie licencjonowanym. System będzie miał możliwość rozbudowy -pozwalając na podłączenie do niego i obsługę nie tylko opraw oświetleniowych LED, ale także dodatkowych funkcjonalności Smart City takich, jak np.: czujniki parametrów powietrza, czujniki zmierzchu i obecności, czujniki pomiarowe”.

Szacowany koszt inwestycji ma wynieść 5.130.922,41zł brutto, co w przypadku dofinansowania z RPOWD dla 75% kosztów kwalifikowanych daje okres zwrotu do dwunastu lat kalendarzowych. Gmina i Miasto Lwówek Śląski poniesie koszt pozostałych 25% inwestycji i całość kosztów niekwalifikowanych w kwocie 1.398.900,47 zł.

11 KOMENTARZE

  1. Na miasto to pieniądze są, ale na wioskach ludzie wody nie mają, a o kanalizacji ludzie mogą zapomnieć . Pieniądze z Unii są, ale nasza władza we Lwówku Śląskim nie potrafi z tego skorzystać. Burmistrz przed wyborami wszystko obiecała, ale tylko w miasto pcha pieniądze, na wioskach dalej era łupanego kamienia.

  2. mam nadzieję ,że ograniczy się punkty oświetleniowe na ul . Zwycięzców/ nad szkołą podstawową nr 1/. Lisy bez tego oświetlenia poradzą sobie dotrzeć na ul. Kościuszki.

  3. jeju…… a gdzie info od pana który zawsze – to ja rozmawiałem i to ja załatwiłem, ba ja rozmawiałem !!!! no a jak nie wierzycie, to zobaczycie, załatwię że wybory będą w 2023r. – jeszcze nigdzie się nie chwali ??? ps nie dawno gdzieś czytałem, że załatwi: że w tym roku pojedziemy nowym mostem – normalnie geniusz

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here